Akademia ONI 2 – podsumowano projekt

05.12.2016

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 5)

 

Warsztaty z plastykoterapii, wykłady dla wolontariuszy, szkolenia z zakresu podnoszenia kompetencji społecznych oraz wiele innych działań. Dobiegł końca projekt Akademia ONI 2, który był realizowany od 1 września do 30 listopada. To wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Psychicznie Chorych i Niepełnosprawnych Intelektualnie Empatia z Trzcianki oraz Fundacji Marchewkowe Pole.

REKLAMA

Sześć powiatów brało udział w projekcie realizowanym na rzecz osób niepełnosprawnych i psychicznie chorych. Swoim zasięgiem projekt obejmował powiat czarnkowsko – trzcianecki, powiat złotowski, powiat szamotulski, powiat pilski, powiat obornicki oraz wągrowiecki.

Akademia ONI 2, to idea, której celem było przygotowanie osób bezpośrednio zaangażowanych w proces rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. Odbiorcami byli rodzice, opiekunowie, terapeuci, wolontariusze oraz pracownicy socjalni. Ich zdobyta i pogłębiona wiedza przekładała się bezpośrednio na integrację osób niepełnosprawnych w najbliższym środowisku. Dzięki takimprojektom zwiększyła się ich aktywności życiowa i zaradność osobista oraz możliwie najpełniejsze uczestnictwo w życiu społecznym.

Działania realizowane przez Marchewkowe Pole skupiły się na utworzeniu strony internetowej oraz przeprowadzeniu webinarów. Dzięki fundacji, zorganizowane zostały warsztaty choreograficzne, warsztaty z plastykoterapii, warsztaty z myślenia wizualnego oraz wykłady dla wolontariuszy działających przy Lokalnym Centrum Wolontariatu w Trzciance prowadzonym przez Marchewkowe Pole.

Stowarzyszenie Empatia promowała projekt w przestrzeni publicznej. Zorganizowano wykłady dla wolontariuszy działających przy Szkolnym Kole Caritas w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego, a także zorganizowano 2 wizyty studyjne do Spółdzielni Socjalnej Równe Szanse w Gajewie. Co więcej, dzięki organizacji, odbył się szereg szkoleń z zakresu podnoszenia kompetencji społecznych, między innymi: radzenie sobie ze stresem, budowanie pozytywnych relacji niepełnosprawny – rodzic, a także warsztaty kulinarne czy warsztaty ceramiczne.

Podczas podsumowania projektu, przybyła publiczność miała okazję wysłuchać ciekawych prelegentów. Pośród wszystkich wystąpień, można było dowiedzieć się np. o możliwościach zastosowania muzykoterapii oraz arteterapii we wspomaganiu rozwoju osób niepełnosprawnych intelektualnie. Opowiadano również nt. dobrych praktyk działań na rzecz osób niepełnosprawnych oraz o specyfice budowania dobrych relacji z dziećmi intelektualnie chorymi.

Koordynatorem projektu ze strony Fundacji Marchewkowe Pole była Agnieszka Halama, ze strony Stowarzyszenia Empatia- Katarzyna Matuszczak.

Partnerami projektu był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie a konkretnie Szkolne Koło Caritas, w którym działają wolontariusze oraz Spółdzielnia Socjalna Równe Szanse z Gajewa i Zespół Szkół Technicznych im. Noblistów Polskich z Trzcianki, gdzie odbyła się konferencja podsumowująca projekt.

Projekt został dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

 

Źródło: czarnkowsko-trzcianecki.pl / Aleksandra Lipiec Starostwo Powiatowe w Czarnkowie | foto: facebook.com/promocjaPCT

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki