Powrót świętych na rozstaje wiejskich dróg

30.09.2014

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 7)

 

Od wieków wtopione w krajobraz siedlisk ludzkich - „wiejskich krajobrazów”- drewniane kapliczki, słupy i krzyże przydrożne wyznaczały i wyznaczają granice naszego lokalnego świata. Poza granicami naszego terytorium rozciąga się świat obcy, „nieoswojony”, niebezpieczny dla człowieka. Trudno mu opuszczać własny świat, bo tylko w nim czuje się bezpieczny. Świątynia, kapliczka, krzyż organizują naszą przestrzeń nadając jej znaczenia; nasz świat jest wszakże światem symboli - czyniących go „zrozumiałym”. Nie omijamy ich obojętnie. Wrośnięte w „nasz” krajobraz, przypominają o istotnych wydarzeniach, intencjach, prośbach i żalach. Czekają na rozstajach dróg, na żywych i zmarłych. Kapliczkowi święci cierpliwie słuchają naszych modlitw. Im powierzamy swoje tajemnice. Wznoszone w miejscach szczególnych, nieprzypadkowych, na granicach siedlisk ludzkich, pomiędzy przestrzenią pól i lasów, na wzniesieniach przy gościńcach, czuwają nad naszym bezpieczeństwem.

REKLAMA

Wzniesiona we wsi Mężyk drewniana kapliczka św. Rozalii* wypłynęła z naturalnej potrzeby kontynuacji staropolskiej tradycji kulturowej nawiązującej do lokalnych konceptualizacji przestrzeni w wymiarze magiczo-religijnym. Odpowiada na potrzeby naszej wewnętrznej organizacji, lokalnej solidarności, która jakże wyraźnie uwidoczniła się podczas ostatnich pożarów Puszczy Nadnoteckiej. Św. Rozalia jest bowiem wzywana modlitwą w obronie przed klęskami żywiołowymi, katastrofami, w obronie przed chorobami i wszelkim złem. W tej intencji kapliczka św. Rozalii, usytuowana na rozstajach dróg wiodących z Mężyka w kierunku Wronek oraz wsi Biała, 13 września 2014 roku po mszy, została poświęcona przez księdza wikariusza Piotra Bednarskiego z parafii pw. Wniebowzięcia Matki Bożej i Św. Michała w Wieleniu. W uroczystości uczestniczyli mieszkańcy wsi oraz goście przybyli z bliska i daleka, jak również letnicy zauroczeni od lat mężykowskim klimatem. Wspólne rozważania odbyły się wieczorową porą przy kolacji, wydanej przez Koło Gospodyń Wiejskich „Jarzębina” w Mężyku pod konceptualnym i duchowym wsparciem Pani sołtys Marii Sieminiak, której towarzyszyło motto Ojca Świętego Benedykta XVI oddające ducha tamtego dnia.

Jakże piękne i pełne pociechy jest świętych obcowanie!. Jest to rzeczywistość, która nadaje inny wymiar całemu naszemu życiu. Nigdy nie jesteśmy sami! Należymy do duchowego „towarzystwa”, w którym panuje głęboka solidarność: dobro każdego przynosi korzyść wszystkim i odwrotnie, wspólne szczęście promieniuje na jednostki”.

Jakże inaczej wyrazić wdzięczność osobom, które przyczyniły się do tego dobra. Serdecznie dziękujemy. Panu Józefowi Wronie z Wielenia, który wyrzeźbił kopię św. Rozalii, z niezmierną cierpliwością znoszący kaprysy materiału i zleceniodawcy. Dyrekcji Lasów Państwowych, Nadleśnictwo Krzyż za życzliwość i bezcenną pomoc w pozyskaniu podstawy służącej usytuowaniu kapliczki. Przyjaciołom i kolegom za koncepcję montażu i montaż: Jackowi Jechalikowi, Leszkowi Nawrotowi, Robertowi Mądrawskiemu, na których jak zawsze można liczyć oraz Mariuszowi Tuczyńskiemu, Wojciechowi Kaczmarkowi, którzy nie bacząc na trud wspomagali kolegów. Serdecznie dziękujemy Państwu Leokadii i Kazimierzowi Kaczmarkom, którzy udostępnili swój prywatny grunt, na którym została wzniesiona kapliczka św. Rozalii.

*Kult św. Rozalii „przybył” do Polski z sycylijskiego Palermo za staraniem zakonu jezuitów, którzy sprowadzili jej relikwie 25 lipca 1630 roku a 21 września wystawiono je publicznie w kościele p.w. św. Barbary w Krakowie. Imię św. Rozalii wpisał do Martyrologium Rzymskiego papież Urban VIII 15 lipca 1630 roku.

Źródło: wielen.pl | Maria Magdalena Kośko | foto: wielen.pl

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki