50-lecie Szkoły Podstawowej w Rychliku

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 17)

 

We wtorek, 26 października br., Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Lasu w Rychliku obchodziła jubileusz 50-lecia istnienia. Uroczystość rozpoczęto częścią artystyczną, przygotowaną przez uczniów i nauczycieli. Następnie głos zabrali zaproszeni goście, którzy złożyli najserdeczniejsze gratulacje z okazji jubileuszu. Na zakończenie przed sceną pojawił się okolicznościowy tort.

REKLAMA

Historia szkoły jest niezwykle bogata. Po zakończeniu działań wojennych w Rychliku utworzono szkołę podstawową, mieszczącą się w budynku po szkole niemieckiej. Przed II wojną światową mieściła się tam ewangelicka szkoła wyznaniowa.

Naukę w Rychliku rozpoczęto 5 września 1945 r. Pierwszym kierownikiem i organizatorem szkoły był Maksymilian Nowak. Najwyższą klasą była klasa IV. W latach 1947-1956 kierownikiem placówki był Antoni Czepulonis, któremu razem z żoną Jadwigą udało się pozyskać drugi budynek na szkołę oraz trzeci na organizację przedszkola. Ze względu na dużą liczbę uczniów i zły stan budynków, w 1968 r. rozpoczęto budowę, którą zakończono w 1971 r. Organizatorem pracy w nowym budynku był ówczesny kierownik Bogdan Jurczyński.

W 2006 r. pojawiła się dyskusja na temat likwidacji szkoły ze względu na zmniejszającą się liczbę dzieci. Placówki jednak nie zlikwidowano i rozpoczęto wymianę okien, wyremontowano dach i toalety oddziału przedszkolnego. Wymieniono również całą kotłownię.

Rodzice i nauczyciele założyli Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rychlik, które od 1 września 2012 r. jest organem prowadzącym.

 

To może Cię także zainteresować:

Źródło: trzcianka.pl Foto: Maja Cury

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki