Badania archeologiczne w Krzyżu Wielkopolskim

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 4)

 

Między 1 a 14 sierpnia 2020 roku w Krzyżu prowadzone będą, jak co roku od kilkunastu już lat, archeologiczne badania wykopaliskowe. Badania te są wspierane finansowo przez Gminę Krzyż Wielkopolski. Wykopaliskami kieruje prof. dr hab. Jacek Kabaciński z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, a uczestniczą w nich pracownicy IAE PAN, Muzeum Archeologicznego w Poznaniu oraz studenci Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Szczecińskiego.

REKLAMA

Stanowisko nr 7 w Krzyżu Wielkopolskim, to pozostałości osad grup łowieckich, które zamieszkiwały teren dzisiejszego miasta między 12 a 7 tysięcy lat temu. Są to zarówno narzędzia wykonane z krzemienia, będące elementami broni myśliwskiej jak i liczne narzędzia zrobione z kości, poroża i drewna. Najstarsze odkrywane na stanowisku znaleziska pochodzą z końca epoki lodowej, kiedy na obszarze Polski panowały warunki arktyczne, takie jak dzisiaj na północnych krańcach Europy, na Syberii czy na Alasce. Są to najstarsze znane ślady pobytu ludzi na terenie gminy i jedne najstarszych w całej północnej Polski. Ślady wielokrotnych pobytów myśliwych pochodzą również z okresów młodszych, datowanych między 10 a 7 tys. lat temu, kiedy rejon Krzyża Wielkopolskiego porośnięty był pierwotną puszczą. Polowano wtedy na konie, tury, łosie, jelenie i inna faunę leśną, której szczątki odkrywane są na stanowisku. 

Stanowisko w Krzyżu Wielkopolskim to jedno z najwspanialszych znalezisk archeologicznych ostatnich dekad nie tylko w skali Polski, lecz całej Europy północnej i środkowej, wielokrotnie opisywane w światowej literaturze archeologicznej. Mamy nadzieję, że obecny sezon badań będzie równie owocny jak poprzednie.


To może Cię także zainteresować:

Źródło: krzyz.pl

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki