Czy wirtualny alkomat wykryje dobrze promile?

24.06.2022

Co raz częściej można usłyszeć o wirtualnym alkomacie, ale czym on właściwie jest? Te enigmatyczne zagadnienie, za pewne nie raz wprowadziło kogoś w konsternacje. Czy, aby na pewno jest to coś tak skomplikowanego i niezwykłego? - dowiedz się więcej czytając ten artykuł!

REKLAMA

Jak działa wirtualny alkomat ?

Wirtualny alkomat to stosunkowo prosta formuła matematyczna, której zadaniem jest obliczenie zawartość alkoholu we krwi po wprowadzeniu określonej ilości danych.
W Internecie możemy znaleźć co najmniej kilkadziesiąt tego rodzaju aplikacji. Niektóre kuszą atrakcyjną grafiką, inne występują w postaci arkusza kalkulacyjnego, ale nie forma jest tutaj najważniejsza.

Niestety, nie ma takiego algorytmu, który precyzyjnie wyliczy zawartość alkoholu we krwi i określi czas, w którym możemy zasiąść za kierownicą.

Każdy z nas inaczej metabolizuje alkohol i wcale nie jest zasadą, że potężny mężczyzna spali 2 piwka szybciej niż drobna kobieta. Na pozbywanie się alkoholu przez organizm wpływ ma wiele czynników – stan zdrowia (a szczególnie wątroby), kondycja fizyczna, stres, indywidualny metabolizm, ilość i jakość spożywanego podczas zakrapianej imprezy jedzenia.

Do czego służyć może wirtualny alkomat – opinie i wnioski

Tego rodzaju aplikacje mają przed wszystkim wartość edukacyjną. Spróbujcie w wolnej chwili wprowadzić do wirtualnego alkomatu dane z ostatniego pobytu w pubie czy imprezy na działce – wyniki z pewnością zaskoczą. Niestety, alkohol w krwi utrzymuje się o wiele dłużej, iż nam się to wydaje. Pomimo mocnej głowy i znakomitego samopoczucia z pewnością po wieczornej imprezie z kilkoma drinkami rano prowadzić nie wolno. Z przybliżeniem można stwierdzić, że najwcześniej alkomat wykaże bezpieczny wynik późnym popołudniem, ale i tak lepiej to sprawdzić.

"Przecież nie byłem pijany" – można tak sobie tłumaczyć, ale w rozmowie z policją wyposażoną w alkomat to nie argument.
Również zerowy wynik w aplikacji telefonicznej nie przekona drogówki.
Wynik z wirtualnego alkomatu, nie jest żadnym dowodem ani miarodajnym testem na rzeczywistą zawartość alkoholu.

Aby przekonać się o jakości wyników z wirtualnego alkomatu, spróbujcie kiedyś:
• porównać wyniki z kilku wirtualnych alkomatów
• porównać wynik wirtualnego z odczytem alkomatu na posterunku policji

Jak sprawdzić czy można prowadzić samochód po alkoholu ?

Jedyną pewną metodą jest badanie alkomatem dobrej jakości. Wszelkie jednorazowe testy dostępne w sklepach czy na stacji benzynowej lub "zabawkowe" alkomaty w cenie butelki wódki nie zdają egzaminu. Ich wynik można potraktować na równi z odczytem wirtualnego alkomatu.
Jeżeli często mamy wątpliwości czy kwalifikujemy się do bezpiecznego zajęcia miejsca za kierownicą, postarajmy się o prawdziwy, profesjonalny alkomat.

Szczegółowe informacje na ten temat można pozyskać ze strony expertmarket.pl.
Używając takiego alkomatu, przestrzegajmy starannie instrukcji. Alkomat to nie zabawka, nieprawidłowo użytkowany może sfałszować wyniki badania.

Ile kosztuje dobry alkomat ?

To wydatek rzędu kilkuset złotych. Drogo ? - chyba nie, najniższy mandat za jazdę po kielichu oficjalnie nazwaną "po użyciu alkoholu" wynosi 2500 złotych + 15 punktów karnych oraz czasowy zakaz prowadzenia pojazdów – chyba się nie opłaca.
Alkohol pijecie tylko "od święta" – wtedy można odwiedzić najbliższą komendę policji i poprosić o zbadanie.

Źródło: Artykuł partnera

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki