Dbając o naszą świadomość, uczymy się dbać o siebie

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 4)

 

Bycie nastolatkiem jest związane z budowaniem samooceny, próbowaniem nowych rzeczy i różnych stylów życia, chęci przynależności do określonych grup oraz poszukiwania akceptacji. W jaki sposób młodzież rozładowuje napięcia i frustracje? Jak radzi sobie z poczuciem nudy albo niedostatecznie dobrze zorganizowanym czasem wolnym – często sięganiem po używki, albo uzależnieniem od gier komputerowych, komputera bądź telefonu.

REKLAMA

Działania profilaktyczne szkoły mają na celu zapobiegać problemom jeszcze przed ich wystąpieniem. Stąd spotkania z gośćmi oraz wspólne konsultacje z uczniami na tematy ich nurtujące.

26 października 2021 r. uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół Leśnych w Goraju uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych, prowadzonych przez pedagoga szkolnego oraz przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie – starszego aspiranta Justynę Przybył. Spotkanie miało na celu podniesienie świadomości wśród młodzieży w zakresie handlu ludźmi, zagrożeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych oraz uzależnieniem od telefonu (fonoholizmu).

W ramach współpracy szkoły z Wydziałem Zdrowia Starostwa Powiatowego w Czarnkowie, młodzież miała możliwość skorzystania z alkogogli i narkogogli, co wiązało się także z wykonaniem prostych zadań. Uczniowie wypełniając ćwiczenia mogli przekonać się, w jaki sposób alkoholowe i narkotykowe zamroczenie zawęża pole widzenia, zaburza równowagę, a także obniża zdolności motoryczne. Zajęcia te miały uświadomić młodzieży, że alkohol i narkotyki działają na nasze zmysły i wykonywanie pozornie prostych czynności staje się o wiele trudniejsze.

Alkogogle są edukacyjnym narzędziem symulującym wpływ alkoholu na organizm człowieka (spowolnienie czasu reakcji, zmiany w ocenie odległości, podwójne widzenie, obniżenie koncentracji, itp.).

Narkogogle symulują wiele skutków używania narkotyków lub przedawkowanie leków: dezorientacja, zaburzenia percepcji przestrzeni, zawroty głowy, brak koncentracji, zaburzenia obrazu.

Podczas spotkania uczniom przybliżono także problem nadużywania mediów cyfrowych oraz zaproponowano udział w konkursie na ulotkę profilaktyczną pt. „Znam skutki nadużywania komórki – FONOHOLIZM”.

We współczesnym świecie smartfony zastępują encyklopedię, klasowy dziennik, książki, kalendarz, komputer, papierową mapę i wiele innych przedmiotów. Jednak w pewnym momencie zaczynają zastępować również relacje z rodziną i rówieśnikami. Takie działania mają zwrócić uwagę na pozytywne i negatywne skutki korzystania ze smartfona. Wszystkich uczniów zachęcamy do refleksji nad właściwym użytkowaniem środków masowego przekazu.

 

 

To może Cię także zainteresować:

Źródło: Katarzyna Fąferek - pedagog szkolny

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki