Dębogóra i Biała wyróżnione w konkursie Aktywna Wieś Wielkopolska 2020

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 5)

 

Mieszkańcy wsi Dębogóra oraz wsi Biała w Gminie Wieleń mają powód do zadowolenia, ponieważ w końcówce minionego roku zostali laureatami czwartej edycji konkursu „Aktywna Wieś Wielkopolska” w ramach Wielkopolskiej Odnowy Wsi 2013 – 2020.

REKLAMA

W obu wsiach nie brakuje osób zaangażowanych społecznie, które angażują się w działalność Grup Odnowy Wsi. Pomimo okresu związanego z pandemią koronawirusa, mieszkańcy zrealizowali główne zaplanowane zadania. W ocenie ekspertów zewnętrznych - Jury Konkursu w ogólnym podsumowaniu wysoko oceniło podejmowane działania, co zaowocowało przyznaniem nagrody w przypadku Dębogóry oraz wyróżnienia wsi Biała. Działalność mieszkańców wsi związana jest z rozwijaną przez samorząd lokalny ideą „Gmina Wieleń silna aktywnością swoich mieszkańców.” Dębogóra otrzymała nagrodę w wysokości 3 tys. zł. na cele sołectwa. Biała zdobyła prestiżowe wyróżnienie. Liderzy Grupy Odnowy Wsi, Arkadiusz Fuczko (Dębogóra) i Krystyna Taraśkiewicz (Biała) odebrali statuetkę „Aktywna Wieś Wielkopolska 2020” z rąk Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego, w obecności Burmistrz Wielenia Elżbiety Rybarczyk. Udział w uroczystości rozdania nagród, w sali wiejskiej w Jędrzejewie, 01.12.2020 r. wzięli również Poseł na Sejm RP- Krzysztof Paszyk i Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego- Jarosław Maciejewski. Gospodarzem spotkania był Wójt Gminy Czarnków Bolesław Chwarścianek. W Gminie Wieleń działa czternaście Grup Odnowy Wsi, a w Wielkopolsce obecnie w programie uczestniczy blisko 2 tys. sołectw spośród 185 gmin. Program ma charakter rozwojowy, gdyż każdego roku przystępują do uczestnictwa w nim kolejne sołectwa. 

Pan Krzysztof Grabowski Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego często podkreśla w swoich wypowiedziach, że „Projekty zgłaszane do dofinansowania w ramach programu Wielkopolska Odnowa Wsi 2013-2020 powinny wynikać z potrzeb mieszkańców sołectw, zgodnie z zapisami przyjętymi do realizacji w opracowanych z pomocą moderatorów odnowy wsi Sołeckich Strategiach Rozwoju. Odnowa wsi to proces zmian opierający się na potencjale własnym lokalnej wspólnoty. Dlatego szczególny nacisk kładziony jest na bezpośrednie zaangażowanie mieszkańców, zarówno w planowanie, jak i wykonanie przedsięwzięć. Dziękuję wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem, wiedzą i doświadczeniem tworzą bogactwo wielkopolskiej wsi. Warto z ich dorobku korzystać realizując własne pomysły”. 

Pani Elżbieta Rybarczyk Burmistrz Wielenia złożyła serdeczne gratulacje wyróżnionym w konkursie Liderom obu wsi sołeckich, dziękując za poświęcony czas, zaangażowanie wolontariuszy oraz wykazanie się inicjatywą w programie odnowy wsi. „Pomimo czasu pandemii, program był kontynuowany i rozwijany w Gminie Wieleń. Czas ten wywarł znaczący wpływ na życie wspólnoty lokalnej, w tym podejmowane działania, szczególnie społeczne, które mają na celu integrację społeczności lokalnych. W konkursie docenione zostały zrealizowane w obu wsiach projekty oraz szereg innych czynników, takich jak np.: rzetelność i dokładność sprawozdań rocznych składanych przez uczestników programu do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, czy inicjatywy podejmowane w czasie Covid-19.” 

Każda z Grup Odnowy Wsi obligatoryjnie składa roczne sprawozdanie ze swojej działalności. W tym roku sprawozdania po raz pierwszy będą składane za pomocą elektronicznego generatora. Adres/link, pod którym umieszczony będzie generator zostanie udostępniony na stronie programu www.wow.umww.pl oraz przesłany e-mailem do gminnych koordynatorów programu wraz z terminem wskazującym do kiedy przedmiotowe sprawozdania należy złożyć w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.


To może Cię także zainteresować:

Źródło: Hanna Forbrich UM Wieleń, Ref. Organizacyjny st. ds. współpracy ze społeczeństwem

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki