Dobór odpowiedniego fotelika dla dziecka: co jest najważniejsze?

17.01.2020

Kupno fotelika samochodowego wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Jednak wielu rodziców przeznacza więcej czasu na wybór wózka, ubranek czy zabawek niż na decyzję o sprzęcie, który może... uratować życie dziecka. Tak, to nie pomyłka – foteliki są montowane w samochodzie tylko w jednym celu: by jak najbardziej zminimalizować ryzyko obrażeń podczas wypadku czy nagłego hamowania. Nas, dorosłych, przed ich skutkami chronią pasy bezpieczeństwa, natomiast posiadające nieco inną budowę ciała dzieci muszą być dodatkowo asekurowane. Tylko jak wybrać najlepszy fotelik? Przedstawiamy najczęstsze dylematy rodziców i rozwiewamy wątpliwości.

REKLAMA

Cena ma znaczenie, szczególnie przy doborze fotelika dla dziecka 

Wydatki świeżo upieczonych rodziców nierzadko tworzą sporą wyrwę w domowym budżecie. Trudno się zatem dziwić, że chcą wiele rzeczy kupować taniej. Bezpieczeństwo dziecka jest jednak kwestią, na której nie warto oszczędzać. Zdarza się, że mama i tata przychodzą do sklepu z zamiarem nabycia fotelika, oglądają bezpieczniejszy model, po czym tata mówi: weźmy ten tańszy (notabene bez testów), to wystarczy nam jeszcze na zabawkę. I wychodzą ze sklepu z dwiema rzeczami, z poczuciem dobrze ubitego interesu. Niestety, nie tędy droga... Zawsze sprawdzajmy, czy dany fotelik dobrze przeszedł testy zderzeniowe: ADAC lub Test Plus. Lepiej przeznaczyć pieniądze na bezpieczeństwo, które zapewni na przykład fotelik Cybex, a o kupno zabawki poprosić dziadków przy okazji urodzin lub Gwiazdki. 


Czy w nowoczesnym samochodzie jest potrzebny dobry fotelik? 

Zdarza się, że rodzice skrupulatnie wybierają nowy samochód z salonu, zwracając uwagę na to, by posiadał on wszystkie możliwe standardy i mechanizmy zwiększające bezpieczeństwo pasażerów. A kiedy już taki znajdą, przyjeżdżają do sklepu z fotelikami i witają sprzedawców stwierdzeniem: „Poprosimy jakiś fotelik dla dziecka. Nie, nie musi być najlepszy – mamy świetne auto, ze wszystkimi systemami bezpieczeństwa”. Problem w tym, że wspomniane systemy są przystosowane do wzrostu i budowy ciała dorosłego człowieka. Dużo mniejsze i delikatniejsze dziecko nie znajdzie się w zasięgu ich działania, albo będzie zbyt blisko. Jedna i druga sytuacja może skutkować poważnymi obrażeniami. Dlatego słabej jakości fotelik, nawet w najlepszym aucie, nie uchroni malucha tak samo, jak model z testami, dobrany do auta i do dziecka. 


Fotelika dla malucha szukaj w pewnych, sprawdzonych źródłach

Aukcje internetowe, komisy i markety pełne są fotelików bez testów zderzeniowych, używanych oraz pochodzących z nieznanych źródeł. Kuszą za to atrakcyjną ceną, więc wielu rodziców decyduje się na ich zakup. Warto pamiętać, że pomarańczowa naklejka oznaczająca homologację ECE R44/04 mówi tylko o dopuszczeniu danego fotelika do sprzedaży. Dlatego foteliki kupuj jedynie w sklepach specjalistycznych, takich jak 3Kiwi, gdzie sprzedawcy przechodzą regularne szkolenia i doskonale wiedzą, jakie rozwiązania są najbezpieczniejsze.


Źródło:

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki