Dom modułowy – czy warto budować?

11.10.2021

Większość z nas marzy o własnym domu, który będzie dla nas miejscem odpoczynku, ale także zasłużoną nagrodą za codzienną pracę. Dla wielu ludzi to pragnienie wydaje się nieosiągalne i tylko nieliczni mogą sobie na nie pozwolić. Na szczęście, rynek budowlany dynamicznie się rozwija, co daje szansę na spełnienie upragnionego marzenia o własnym domu większej liczbie zainteresowanych. Dlatego też coraz więcej osób rozważa budowę domu modułowego. Wielu z nas spotkało się już z tym terminem, dla innych jest to nowe pojęcie. Czym jest dom modułowy i dlaczego warto go zbudować?

REKLAMA

Własny dom bez stresu

W czasie, gdy domy modułowe dopiero wchodziły na polski rynek budowlany, w innych krajach stanowiły zdecydowaną większość. Obecnie obejmują spory procent nowo powstających domów i nie przemawiają za tym jedynie niskie koszty.

Każdego roku deweloperzy podnoszą ceny nieruchomości, a samodzielne wybudowanie własnego domu, to stres dla całej rodziny i mierzenie się z szeregiem problemów z tym związanych.

Małe i rodzinne firmy, złożone z dobrych czeladników, nie mając szans z dużymi deweloperami – znalazły więc niszę w postaci domów modułowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu oferują o wiele niższe ceny, dodatkowo w wysokim standardzie. Takie firmy walczą o klienta, dbają o niego i co ważne, utrzymują z nim kontakt. Firmy te, w celu obniżenia kosztów, zaczęły poszukiwać nowych technologii, pozwalających na niższą cenę, wysoką jakość i odpowiednie tempo budowy.

Dom modułowy? Cena mówi sama za siebie

Na tym etapie często rodzi się strach przed nową technologią, który nie pozwala podjąć decyzji o zakupie. Dodatkową barierą psychologiczną jest stosunkowo niska cena takiego domu.

Jesteśmy przyzwyczajeni do wysokich cen, które stały się już dla nas niepotrzebną normą. Tymczasem przeciętny dom lub mieszkanie oscyluje w granicach 6.000-10.000 zł za m2, gdy realna cena domu w systemie modułowym wynosi średnio 2.000 zł za m2. Przy takich kalkulacjach możemy dojść do wniosku, że w cenie mieszkania, mamy budowę domu modułowego i jeszcze na tym oszczędzamy. Jest to oczywiście duże uproszczenie, ale nie zmienia to faktu, że jest korzystniejsze finansowo. Aby jednak myśleć o niskich kosztach budowy, trzeba sobie zadać pytanie, dlaczego są one tak wysokie? Zależy to m.in. od pracowników, sprzętu, jak również od warunków atmosferycznych i sposobie budowy.

Budowa domu w kilka tygodni? To możliwe!

Dodatkowym czynnikiem, który decyduje nie tylko o cenie, ale również o czasie budowy domu, jest beton. Materiał ten jest bardzo czuły na warunki atmosferyczne podczas procesu tężenia – dlatego, żeby można było wyeliminować z przeszkód warunki atmosferyczne, trzeba by było przenieść budowę domu do hali produkcyjnej. W hali produkcyjnej fachowcy organizują  linię montażową, która przyspiesza produkcję takiego domu.

W kolejnym etapie należy jedynie pomyśleć o późniejszym transporcie gotowych modułów na plac budowy. Możliwości jest wiele. Gotowe ściany przewożone są na miejsce już z oknami, a ściany z podłogą i instalacją w ramach stalowych. W ten sposób nasz wymarzony dom powstaje z dnia na dzień, nie tracąc na bezpieczeństwie, ponieważ jego budowa również podlega prawu budowlanemu i związanymi z tym przepisami bezpieczeństwa.

Wszystkie te rozwiązania spełniają zapotrzebowanie klienta, w zależności od jego wymagań. Niektórzy patrzy na ekonomię i utrzymanie tego domu, inni na niski koszt budowy, jeszcze inni na systemy bezpieczeństwa – takie jak system przeciwpowodziowy.

Nowe technologie i modułowość to dobre i pewne rozwiązania. W zdecydowanie niższej cenie możemy mieć upragniony dom, który będzie bezpieczny, solidny, a nawet energooszczędny. Coraz więcej domów na sprzedaż w Lesznie również posiada system oszczędzania energii. Dodatkowo ostatnio zapowiadane zmiany w prawie budowlanym jeszcze bardziej ułatwią budowę takich domów, szczególnie tych mniejszych.

 

Źródło: materiał partnera

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki