Dwudniowe święto powstańcze w Miałach

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 24)

 

Corocznie styczeń jest miesiącem celebrowania kolejnych rocznic walk powstańczych o Miały. Wtedy właśnie miejscowa szkoła organizuje uroczyste obchody Święta Patrona – Powstańców Wielkopolskich 1918–1919. Tym razem nawiązano do 100. rocznicy powrotu południowo-zachodniej Ziemi Wieleńskiej w granice Rzeczypospolitej i 101. rocznicy zwycięskiej wyprawy do Miałów powstańców z Wronek. Po raz pierwszy święto miało wymiar dwudniowy.

REKLAMA

9 stycznia (czwartek) br. odbył się w mialskiej szkole Powiatowy Międzyszkolny Konkurs Historyczny pn. Powstańczym szlakiem ku sercu Puszczy Noteckiej. W konkursie wzięło udział 24 uczestników reprezentujących 7 szkół w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim: Katolicką Szkołę Podstawową im. Świętej Siostry Faustyny w Trzciance, Szkołę Podstawową im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Drawskim Młynie, Szkołę Podstawową im. Henryka Sienkiewicza w Dzierżążnie Wielkim, Szkołę Podstawową nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Wieleniu, Szkołę Podstawową nr 2 im. Jana Pawła II w Wieleniu, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim oraz Szkołę Podstawową im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach.

Konkurs uzyskał honorowy patronat Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Starosty Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, dyrektora poznańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Zarządu Głównego i Zarządu Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 oraz Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka w Trzciance. Wsparcie finansowe i rzeczowe dla wskazanej inicjatywy otrzymano od: Banku Spółdzielczego w Wieleniu, Starostwa Powiatowego w Czarnkowie, Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Miałach, Henryka Korpysa – sołtysa wsi Miały, Anny Paniączyk – dyrektor Szkoły Podstawowej im Powstańców Wielkopolskich w Miałach i Agnieszki Król – nauczycielki języka angielskiego. 

Laureatami konkursu zostali: Julia Dzudzewicz i Szymon Malisz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wieleniu, Karol Durma ze Szkoły Podstawowej w Dzierżążnie Wielkim i czworo uczniów szkoły w Miałach: Martyna Nawrot, Jakub Dembski, Wiktoria Wołyniec i Adam Kiliszek. Wyróżnienia uzyskali: Oliwier Pedda i Oliwia Janecka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wieleniu, a także Weronika Kapela z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Trzciance. Konkursowi towarzyszyło otwarcie wystawy poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu 1918–1919, wypożyczonej przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. 

Następnego dnia – 10 stycznia (piątek) – miała miejsce druga część powstańczego Święta. Na dworcu kolejowym, pod tablicą upamiętniającą potyczkę powstańców z Niemcami 101 lat temu, tradycyjnie zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów. Nieco później społeczność szkolna wraz z zaproszonymi gośćmi i mieszkańcami Miałów udała się do miejscowego kościoła, gdzie ks. proboszcz Andrzej Leda celebrował nabożeństwo podczas, którego przypomniał dzieje wyzwoleńczych zmagań Wielkopolan. Uroczystą oprawę zapewniły poczty sztandarowe czterech szkół i Ochotniczej Straży Pożarnej. Towarzyszyło im dwóch mialskich uczniów ubranych w uniformy nawiązujące do mundurów używanych podczas walk powstańczych (Żołnierską odzież wypożyczyło Wronieckie Stowarzyszenie Historyczne „Historica”). Po mszy świętej wszyscy uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik poświęcony Powstańcom Wielkopolskim, gdzie odbył się Apel Poległych. Nieco później odsłonięto rzeźbę-ławeczkę przedstawiającą siedzącego żołnierza wielkopolskiego. Fundatorem dzieła była Rada Sołecka wsi Miały, a wykonawcą Jerzy Kopeć, artysta-rzeźbiarz z Przytocznej w województwie lubuskim. Przecięcia symbolicznej wstęgi dokonała Kazimiera Korpys, córka i synowa Powstańców Wielkopolskich. 

Kulminacyjnym etapem Święta w Miałach była akademia w szkolnej sali widowiskowo-sportowej. Głos zabrali: Anna Paniączyk –dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach, Jan Graczyk – wiceburmistrz Wielenia, Ryszard Jabłonowski – naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Czarnkowie, Adam Bogrycewicz – radny Sejmiku Wielkopolskiego, Tadeusz Stachowski – przedstawiciel Zarządu Głównego (i równocześnie prezes Koła Ziemi Czarnkowskiej) Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 i Kamil Górski, pełnomocnik posła Krzysztofa Paszyka. Ich wystąpieniom przysłuchiwali się uczniowie, nauczyciele i kolejni zaproszeni goście: dyrektorzy szkół w Dzierżążnie Wielkim, Gulczu i Rosku, dyrektorzy Samorządowej Administracji Oświatowej i Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wieleniu, sołtysi wsi Miały, Mężyk i Biała oraz prezesowie lokalnych stowarzyszeń pielęgnujących pamięć o przeszłości. 

Dokonano oficjalnego rozstrzygnięcia konkursów tematycznych: polonistycznego i plastycznego, a także ponownego ogłoszenia wyników konkursu historycznego. W pierwszym z nich uczniowie – zgodnie z duchem czasu - redagowali maile zapraszające na Święto Patrona Szkoły. Laureatami – autorami najciekawszych tekstów – zostali: Jakub Dembski i Jaśmina Słabig (I miejsce), Anna Ancuta i Piotr Ignaszak (II miejsce) oraz Piotr Gulik, Kacper Jenek i Tomasz Nowak (III miejsce). W konkursie plastycznym pod hasłem Jak wyobrażam sobie walkę Powstańców w mojej miejscowości komisja konkursowa przyznała: I miejsce Annie Nawrot, II Mateuszowi Kopańskiemu, a III Jaśminie Słabig. Wyróżnienie uzyskała Wiktoria Wołyniec. Wyniki powiatowego konkursu historycznego omówiono już wcześniej. Zwycięzcy otrzymali nagrody z rąk Ryszarda Jabłonowskiego, przedstawiciela Starostwa Powiatowego w Czarnkowie i Jana Graczyka, wiceburmistrza Wielenia. 

W części artystycznej uczniowie szkoły w Miałach, przygotowani przez zespół nauczycieli: Magdalenę Słabig, Grażynę Korpys, Jolantę Ściegienną i Arkadiusza Słabiga, zaprezentowali repertuar ukazujący widowni wysiłki mieszkańców dawnego powiatu wieleńskiego o powrót w granice Rzeczypospolitej. Chóralnym pieśniom patriotycznym i żołnierskim towarzyszyła lektura fragmentów dokumentów z lat 1919–1920. Symbolicznym finałem uroczystości było wspólne zapalenie przez przedstawicieli najmłodszego i najstarszego pokolenia świateł pamięci. 

Wiedza o przeszłości jest własnością całego narodu. Naszą misją jest jej przekazywanie następnym pokoleniom. Dziś, w dniu Święta Patrona Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach, dołóżmy starań, by światło pamięci o wolnościowych zmaganiach Polaków nigdy nie zgasło. Wiedzę o Powstańcach Wielkopolskich zyskujemy dzięki przekazom historycznym, ludziom, miejscom pamięci. Ktoś nam ją kiedyś przekazał w nadziei, że my poniesiemy ją dalej. […] Bez pamięci, bez symbolicznego podtrzymywania światła, nie istniejemy – powiedziała Magdalena Słabig, prowadząca akademię. 

Zaproszeni goście zwiedzili wystawy historyczną i plastyczną przygotowane przez zespół nauczycieli i pracowników obsługi, a następnie udali się na poczęstunek serwowany przez rodzinną firmę „7 życzeń” Katarzyny Szymańskiej i Karola Korpysa. 

Dziękujemy wszystkim osobom, instytucjom, stowarzyszeniom i przedsiębiorstwom, które włączyły się w przygotowanie Święta Patrona Szkoły w Miałach!


Arkadiusz Słabig


To może Cię także zainteresować:

Źródło: Arkadiusz Słabig

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki