Działka rekreacyjna – czy to się opłaca

29.06.2022

Polskie prawo budowlane wyróżnia kilka rodzajów działek. Poza najbardziej popularnymi działkami budowlanymi mamy jeszcze działki rolne, siedliskowe, inwestycyjne, leśne i rekreacyjne.

REKLAMA

 Najdroższe są działki budowlane oraz inwestycyjne. Działki rekreacyjne cieszą się większą popularnością jeśli są zlokalizowane na terenach zielonych i atrakcyjnych turystycznie.

Co prawo mówi o działkach rekreacyjnych

Jest to typ działki, na której można wybudować parterowy budynek rekreacji indywidualnej, o ile jego powierzchnia nie przekroczy 35 metrów kwadratowych. Możesz bez problemu postawić tam altanę lub wiatę wolnostojącą. Szczegóły zabudowy działki zawsze należy sprawdzać w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), który może się różnic w przypadku każdej gminy.Zapoznaj się z ofertami ogródków działkowych na sprzedaż https://www.ogloszenia24m.pl/nieruchomosci/dzialki/ogrodki-dzialkowe/

Wgląd do planu ma każdy zainteresowany w odpowiednim urzędzie gminy lub miasta oraz w biuletynie informacji publicznej (BIP). Jeśli na działce rekreacyjnej chcesz postawić dom jednorodzinny, będziesz musiał przekształcić ją w działkę budowlaną. Jest to możliwe, jednak proces ten może potrwać nawet kilka lat, ponieważ MPZP są zmieniane raz na kilka lat. Jeśli okaże się, że działka znajduje się na tereniechronionym możesz mieć problem z postawieniem na niej jakiegokolwiek budynku oraz z wycinką drzewa.

Niektóre działki nie są objęte MPZP, co wtedy? Trzeba wystąpić do urzędu gminy lub miasta o wydanie dla tej działki decyzji o warunkach zabudowy. Do złożenia tego wniosku nie jest wymagany właściciel nieruchomości.

Jeśli działka rekreacyjna znajduje się na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych nie będzie możliwe jej przekształcenie, dlatego że jej właścicielem jest Skarb Państwa, a działkowcy kupują tylko prawo do jej użytkowania. W tym wypadku każdy budynek wymaga zgody zarządcy, tak samo jak wycinka drzew.

Dlaczego warto zainwestować w działkę rekreacyjną

Dla osób, które chcą odpocząć od zgiełku miasta jest to świetna inwestycja. Jeśli nie stać Cię na działkę nad jeziorem możesz kupić działkę rekreacyjną położoną w równie pięknej okolicy np. pod lasem. Po zakupie działki będziesz miał miejsce do odpoczynku, spędzania weekendów i urlopu na łonie natury oraz miejsce do stworzenia własnego ogródka warzywnego albo zasadzenia drzewek owocowych.

Jak zagospodarować działkę rekreacyjną

Oprócz niezbędnego budynku, którym w tym wypadku najczęściej jest coś w rodzaju altany na działce może znaleźć się oczko wodne, studnia, domki dla dzieci, miejsce na grilla, a nawet wędzarnia. Wszystko zależy od wielkości działki, pomysłowości właściciela oraz jego potrzeb. Ciekawe oferty nieruchomości na www.ogloszenia24m.pl

Źródło: Artykuł zewnętrzny

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki