Gmina Lubasz pozyskała kolejną dotację

20.04.2017
#dotacja #lubasz

Gmina Lubasz pozyskała kolejną dotację. Tym razem dotyczy ona budowy nowej oczyszczalni ścieków w Stajkowie, która obsłuży większą część gminy oraz odcinka kanalizacji sanitarnej przy ul. Kolejowej w Lubaszu. Projekt, który został zatytułowany „Uregulowanie gospodarki wodno – ściekowej w Gminie Lubasz” otrzymał dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

REKLAMA

- Jest to już piąte dofinansowanie z tego programu, które zdobyliśmy w obecnej kadencji w ramach WRPO. Poprzednie cztery dotyczyły oświaty. Nigdy wcześniej nasza gmina nie zdobyła aż tylu projektów w tym programie. Mamy się z czego cieszyć  – komentuje Wójt Gminy Marcin Filoda.

Na 39 złożonych wniosków, 19 otrzymało dofinansowanie. Nasz znalazł się na 12 pozycji. Wniosek zawierał m.in. dokumentację techniczną, pozwolenia na budowę, pozwolenia wodno – prawne, studium wykonalności. Jego przygotowanie trwało blisko rok.

Nowy obiekt przeznaczony będzie do oczyszczania ścieków o charakterze bytowo - gospodarczym, pochodzących z gminy Lubasz.

Nowa oczyszczalnia zlokalizowana będzie w Stajkowie w miejscu obecnej oczyszczalni. Proces inwestycyjny rozpocznie się od wybudowania nowej oczyszczalni, przełączenia do niej dopływających ścieków, a następnie demontażu starej oczyszczalni.

Biologiczne oczyszczanie ścieków realizowane będzie w warunkach tlenowo - beztlenowych we wspólnym procesie przemian związków węgla, azotu i fosforu. Proces ten przeprowadzony będzie w wielofunkcyjnych reaktorach porcjowych CF-SBR.

W ramach projektu zostanie wykonana również budowa sieci kanalizacyjnej przy ul. Kolejowej.

- Pozyskanie dofinansowania dla tej inwestycji było moim priorytetem. Stan obecnej oczyszczalni jest już bardzo kiepski. Mamy ograniczone możliwości przyłączania kolejnych miejscowości do sieci. Przygotowaliśmy analizy, z których wynikało, że należy wybudować nową oczyszczalnię. Bez unijnego dofinansowania byłoby to dla naszej Gminy niezwykle trudne – komentuje Wójt Gminy Marcin Filoda.

Należy podkreślić, iż określone w konkursie warunki umożliwiały realizację inwestycji tylko na obszarze tzw. aglomeracji. Jej zakres jest regulowany przez Uchwałę Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Dla naszej Gminy aglomeracja została wyznaczona w granicach miejscowości Lubasz, Goraj i Stajkowo – oczyszczalnia.

Łączna wartość zadania wynosi 12 055 133,39 zł, natomiast przyznane dofinansowanie to 3 599 698,72 zł. Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg i ruszą prace budowalne. Do końca obecnego roku zakończy się budowa sieci kanalizacyjnej przy ul. Kolejowej natomiast zakończenie realizacji całego zadania jest planowane na rok 2018. Od tego momentu możliwa będzie dalsza rozbudowa sieci kanalizacyjnej na terenie naszej Gminy.

- Złożyliśmy już kolejny wniosek o dofinansowanie, tym razem budowy sieci kanalizacyjnej w Stajkowie. Obecnie trwa procedura formalnej weryfikacji. Przedstawiliśmy wszystkie dokumenty i czekamy na ostateczną decyzję Urzędu Marszałkowskiego. Jesteśmy dobrej myśli – podsumowuje Wójt gminy.

 

To może Cię także zainteresować:

Źródło: kontakt@ddwlkp.pl | Liliana Helwich Inspektor ds. promocji i pozyskiwania środków

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki