Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Wieleniu

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 13)

 

„Nie rzucim ziemi …”

REKLAMA

Po wielu dziesięcioleciach, państwo polskie wróciło na mapę Europy. Święto Niepodległości przypomina wszystkim Polakom, jak ważne jest docenianie tego gdzie jesteśmy, a przede wszystkim tego, kim jesteśmy.

Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę, 11 listopada 2021 roku obchodzone było uroczyście w Gminie Wieleń. Mieszkańców zaproszono do udziału w ogólnopolskiej akcji odbywającej się pod hasłem: "ZAŚPIEWAJMYRAZEMHYMN#NiepodległaDoHymnu”. Wspólne odśpiewanie Hymnu Polski odbyło się przy Pomniku Wdzięczności w Wieleniu z udziałem Orkiestry Dętej działającej przy Nadnoteckim Centrum Kultury. Do uczczenia Święta Niepodległości w ramach ogólnopolskiej akcji włączyły się wszystkie placówki oświatowe z terenu Gminy Wieleń poprzez realizację projektu „Szkoła do Hymnu.” Prezentacje odbywały się m.in. za pośrednictwem strony internetowej oraz portalu społecznościowego gminy. Odbyła się również ekspozycja wystawy plenerowej pt. "Księża - Obrońcy Dziedzictwa Ziemi Wieleńskiej” przygotowanej przez Nadnoteckie Centrum Kultury i Radę Izby Pamięci Ziemi Wieleńskiej w Wieleniu.

W gminnych obchodach udział wzięły liczne delegacje, Poczty Sztandarowe szkół i organizacji społecznych z terenu całej gminy, przedstawiciele samorządu wojewódzkiego, powiatowego i gminnego, duchowni, członkowie różnych stowarzyszeń, organizacji społecznych i ugrupowań, seniorzy, harcerze oraz przedsiębiorcy z terenu miasta i gminy Wieleń. Uroczystości w Wieleniu zaszczycili swoją obecnością poseł na Sejm RP Krzysztof Paszyk, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu Adam Bogrycewicz, radny Powiatu Czarnkowsko- Trzcianeckiego, członek Zarządu Powiatu Włodzimierz Ignasiński. Kilkadziesiąt delegacji złożyło wiązanki biało- czerwonych kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności, który jest symbolem patriotycznych uczuć mieszkańców Ziemi Wieleńskiej, podkreślając znaczenie symboli narodowych i siłę jedności.

W uroczystym przemarszu pochód niepodległościowy udał się wraz z Pocztami Sztandarowymi i wieleńską Orkiestrą Dętą do kościoła pw. Wniebowzięcia Matki Bożej i św. Michała Archanioła w Wieleniu. Przy kościele dokonano odsłonięcia tablic pamiątkowych poświęconych Księżom Obrońcom Dziedzictwa Ziemi Wieleńskiej. Do ceremonii odsłonięcia tablic poproszeni zostali Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk i ks. proboszcz miejscowej parafii Marek Sobkowiak. Tablice zamontowane zostały na zewnętrznej, bocznej ścianie Kościoła Rzymskokatolickiego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w Wieleniu w listopadzie 2020 roku w związku z upamiętnieniem obrońców polskości w roku obchodów jubileuszu 100- lecia Powrotu Ziemi Wieleńskiej do Macierzy, jednak z uwagi na czas pandemii oficjalne odsłonięcie tablic musiało zostać przesunięte na tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Wieleniu. Upamiętnienie działalności Kapłanów, obrońców polskości, celem uczczenia jubileuszu 100-lecia Powrotu Ziemi Wieleńskiej do Macierzy, stanowiło działanie będące kontynuacją ubiegłorocznego programu opracowanego przez Izbę Pamięci Ziemi Wieleńskiej. W dniu 11 listopada br., w hołdzie walczącym o polskość i niepodległość kwiaty pod tablicami pamiątkowymi Księży Obrońców Dziedzictwa Ziemi Wieleńskiej złożył poseł na Sejm RP Krzysztof Paszyk.

Dzień wieleńskich obchodów Święta Niepodległości upłynął w duchu jedności, pokoju i solidarności. Odprawiona została uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny i Mieszkańców Miasta i Gminy Wieleń oraz w intencji śp. Mieczysława Grasia, który zasłużył się w działalności organizacji kombatanckiej na Ziemi Wieleńskiej, będąc v-ce prezesem Miejsko- Gminnego Koła ZKRP i BWP w Wieleniu oraz prezesem Koła Terenowego Stowarzyszenia Dzieci Wojny. Mszę św. odprawił ks. Proboszcz Parafii pw. WMB i św. Michała w Wieleniu Marek Sobkowiak, w koncelebrze z ks. kan. Markiem Kapitulskim, proboszczem parafii pw. św. Rocha w Wieleniu. Podczas homilii odczytane zostały życiorysy śp. ks. kan. Antoniego Józefa Rontza (07.04.1727 – 29.09.1799), ks. Antoniego Arendta (25.04.1832 – 20.12.1903), ks. Jana Dąbrowa Laskowskiego (22.06.1872-17.10.1939).

Z czcią wspominamy obrońców dziedzictwa Ziemi Wieleńskiej: ks. Antoniego Józefa Rontza - wikarego oraz proboszcza wieleńskiego- kronikarza wydarzeń i genealogii; ks. Antoniego Arendta - proboszcza wieleńskiego, obrońcę polskości; ks. Jana Dąbrowa Laskowskiego - wikarego wieleńskiego- obrońcę polskości oraz przywódcę duchowego strajku Dzieci Wrzesińskich. Dziękuję za pamięć o tych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę, to nasz obowiązek otaczać szacunkiem wysiłek przodków, okupiony krwią i życiem za niepodległą Ojczyznę. - powiedziała Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk.

Oprawę muzyczną Mszy Św. i uroczystości z okazji Święta Niepodległości zapewniła Orkiestra Dęta działająca przy Nadnoteckim Centrum Kultury w Wieleniu, natomiast o oprawę muzyczną stałych części Mszy Św. zadbał Chór Parafialny „Cecylia” z Wielenia. W wykonaniu obu zespołów szczególnie wybrzmiało hasło: „Bóg- Honor- Ojczyzna”. Chórem dyrygował Zygmunt Ryżek, a orkiestra wystąpiła pod batutą Szymona Helwicha. Mistrzem ceremonii Gminnego Święta Niepodległości w Wieleniu był Dyrektor Samorządowej Administracji Oświatowej Przemysław Grześkowiak.

Uroczystości wieleńskie zakończył koncert utworów patriotycznych, który poprowadzili wspólnie Agata Aftarczuk i Marek Doczekalski. Koncertem pt. „Nie rzucim ziemi…” zachwyciła Orkiestra Dęta działająca przy Nadnoteckim Centrum Kultury w Wieleniu, której prawdziwą perełką była towarzysząca orkiestrze grą na skrzypcach Lilianna Obst. Koncert zakończyły wystąpienia zaproszonych gości posła na Sejm RP Krzysztofa Paszyka i radnego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Adama Bogrycewicza. Podziękowanie wszystkim wykonawcom oraz osobom zaangażowanym w przygotowanie tegorocznych obchodów Gminnego Święta Niepodległości złożyła w imieniu Samorządu Gminy Wieleń, Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk. Na zakończenie wystąpienia okolicznościowego wybrzmiały w przemówieniu Pani Burmistrz słowa żołnierskiej piosenki: „Chłopcy z placu broni”:

„Wolność kocham i rozumiem

Wolności oddać nie umiem

Wolność kocham i rozumiem

Wolności oddać nie umiem…”

 

To może Cię także zainteresować:

Źródło: Hanna Forbrich st. ds. współpracy ze społeczeństwem Ref. Organizacyjny UM Wieleń

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki