"Guleckie Szprychy" z serca Wielkopolski do Warszawy!

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 2)

 

Zespół tańca „Guleckie Szprychy” działający od 2013 roku jako grupa nieformalna w ramach Koła Gospodyń Wiejskich w Gulczu (Gmina Wieleń) pnie się w górę na szczyt artystycznej kariery. Zaczęło się od tego, że zespół uczestniczył w organizacji lokalnych imprez, takich jak dożynki wiejskie, programy słowno-muzyczne, biesiady. Panie w czasie wolnym same opracowywały swoje układy taneczne i stroje. Szczególną wagę od początku istnienia członkinie zespołu przywiązują do promocji twórczości lokalnego poety Stanisława Neunerta, angażując się między innymi w promocję twórczości i współpracę redakcyjną przy realizacji grantu na najlepsze inicjatywy kulturalne mieszkańców Gminy Wieleń „Zmieniaj swoje miejsce,” – „Zameldowani na stałe.”

REKLAMA

Rok 2019 przyniósł zespołowi nagrodę Burmistrza Wielenia - „Noteckie Skrzydła” za realizację działań społeczno - kulturalnych w Mieście i Gminie Wieleń. Panie bez przerwy doskonalą warsztat taneczny, podejmując inicjatywy kulturalne związane z tradycjami, zwyczajami oraz dziedzictwem polskiego tańca. Rok 2018 był Jubileuszowy w Gminie Wieleń, świętowano 910- lecie grodu i 670 lat miasta Wieleń. Zespół „Guleckie Szprychy” uświetnił obchody jubileuszowe w gminie zaprezentowaniem polskiego tańca narodowego - „Polonez” w Hali Sportowo- Widowiskowej w Wieleniu. Przyszedł czas na udział zespołu w ogólnopolskim konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich.

Panie długo się przygotowywały, nawet czas pandemii z covid-19 nie zaważył na wynikach konkursu. „Guleckie Szprychy” wywalczyły I miejsce podczas prezentacji na scenie w Swarzędzu, 11.09.2021 r. Wydarzenie to było okazją do promocji różnego rodzaju talentów członkiń KGW oraz ekspozycji produktów regionalnych, w tym kulinarnych i artystycznych. Po etapie wojewódzkim, zespół wywalczył reprezentację regionu Wielkopolski w Ogólnopolskim Konkursie Artystycznym Finału – „Polska od Kuchni” i miął możliwość zaprezentowania się w Warszawie. „Guleckie Szprychy” zatańczyły „Poloneza” na Stadionie PGE Narodowy, gdzie 25 września br. odbył się Finał Festiwalu. Panie rywalizowały z 32 innymi zespołami z całej Polski. Na zakończenie ich występu były owacje na stojąco i wyróżnienie.

„PGE Narodowy zapamięta nas na zawsze. Być na Narodowym z tak wspaniałym zespołem i tańczyć Poloneza”- to wielki zaszczyt dla instruktora tańca. Cieszę się bardzo i jestem dumna z zespołu. Przed nami kolejne wyzwania, które niosą szczęście i ogromną radość. Energia i samo życie w wielu aspektach – tak odczuwamy wszechobecną w naszym organizmie muzykę, która pozwala osiągnąć wysoki poziom techniki i wzrost wymagań estetycznych” - powiedziała po występie Danuta Koleśniak, instruktor tańca.

- Zadziwiająca jest historia zespołu „Guleckie Szprychy”, który działa dopiero od około 7 lat, a już z takim rozmachem, odwagą i pomysłem na swój rozwój. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Gulczu – „Guleckie Szprychy” godnie reprezentowały Gminę Wieleń, Powiat Czarnkowsko- Trzcianecki i Województwo Wielkopolskie podczas etapu krajowego Festiwalu KGW - „Polska od Kuchni”, który odbył się 25 września 2021r. w Warszawie. Serdecznie gratuluję „Guleckim Szprychom” kolejnego sukcesu i życzę, aby statuetka „Noteckie Skrzydła” była inspiracją do dalszego działania” - powiedziała Elżbieta Rybarczyk Burmistrz Wielenia.

Udział formacji tanecznej z Gulcza w ostatnio realizowanym przedsięwzięciu kulturalnym w Warszawie – Finał Ogólnopolski Festiwalu KGW – Polska od Kuchni” wsparła finansowo Gmina Wieleń. Jednocześnie trzeba podkreślić, że wizytówka Koła Gospodyń Wiejskich z Gulcza, została zamieszczona w albumie pt. ”Koła Gospodyń Wiejskich. W samym sercu Wielkopolski.”

 

To może Cię także zainteresować:

Źródło: Hanna Forbrich st. ds. współpracy ze społeczeństwem Ref. Organizacyjny UM Wieleń

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki