Henryka Rysmann - Viva Wielkopolski Senior 2020

07.01.2021
#senior #pomoc #wieleń

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 5)

 

Rok 2020 był inny, niż wszystkie, upłynął pod znakiem pandemii wirusa SARS Cov- 2, co zostało podkreślone również w działaniach społecznych i promocyjnych prowadzonych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w imieniu, którego działa Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu. Do konkursu "Viva! Wielkopolski Senior - edycja 2020" samorządy mogły zgłosić jedną osobę w wieku senioralnym, która w czasie pandemii angażowała się w pomaganie najbardziej potrzebującym mieszkańcom regionu.

REKLAMA

Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk reprezentując Samorząd Gminy dokonała zgłoszenia aktywnej seniorki z Wielenia - Pani Henryki Rysmann. Wolontariuszka wykazała się ponad przeciętną postawą osoby niosącej bezinteresowną pomoc najbardziej potrzebującym w czasie trwającej pandemii wirusa SARS Cov- 2. W finale konkursu Pani Henryka Rysmann zajęła III miejsce w województwie wielkopolskim, zdobywając tytuł "Viva Wielkopolski Senior" oraz prestiżową statuetkę, dyplom i nagrodę. Miejsce pierwsze natomiast zajęła Pani Urszula Sura- Pawlak – zgłoszona przez Gminę Wągrowiec, a drugie- Pani Franciszka Wasilewska z Gminy Komorniki. Laureatki konkursu, wśród nich Pani Henryka Rysmann w okresie pandemii aktywnie angażowały się w akcje mające na celu wspieranie przede wszystkim seniorów, ale także innych osób, które w tym trudnym czasie potrzebowały wsparcia. 

Pani Henryka Rysmann od wielu lat, nieprzerwanie zaangażowana jest w działania społeczne. Już w latach 90- tych związała się z Kołem św. Brata Alberta w Wieleniu. Pracowała w latach 1963- 2000 w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Chopina 9 w Wieleniu ( starszy księgowy). Od 2000 roku angażuje się w działania kilkuosobowego Zespołu Parafialnego Koła „Caritas” w Wieleniu(Parafia pw. Wniebowzięcia Matki Boskiej i św. Michała Archanioła w Wieleniu),działającego przy Caritas Archidiecezji Poznańskiej. W Zespole pełni funkcję skarbnika. Jest również członkinią Klubu Seniora "W kwiecie wieku" oraz wspiera swoją aktywnością Lokalne Centrum Wolontariatu utworzone przy Miejsko- Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Wieleniu. Prowadziła liczne akcje, m.in. "Tytka charytatywna", czy zbiórki odzieży i żywności dla najuboższych, chorych, samotnych, świadczenie pomocy świątecznej i doraźnej pomocy w czasie choroby i trudnych sytuacji życiowych. Ze szczegółowych rozliczeń wynika, że pomocą Zespołu Parafialnego "Caritas" Wieleń objętych tylko w jednym roku było ok. 150 rodzin, tj. 416 osób, przy czym stała współpraca w zakresie rozeznania sytuacji materialnej i bytowej wieleńskiego środowiska odbywa się za pośrednictwem Miejsko- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wieleniu. 

Podczas spotkania, które odbyło się 18 grudnia 2020 roku w Urzędzie Miejskim w Wieleniu, wręczona została nagroda Pani Henryce Rysmann. Zaszczyt wręczenia nagrody przypadł w udziale Pani Elżbiecie Rybarczyk - Burmistrz Wielenia, w obecności Pani Krystyny Heppner - Sekretarz Gminy Wieleń. W czasie pandemii organizatorzy konkursu zrezygnowali z spotkania galowego o randze ponadlokalnej na rzecz przekazania przyznanych nagród i statuetek za pośrednictwem poszczególnych samorządów. Laureatce przekazano również dyplomy gratulacyjne od członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego Pani Pauliny Stochniałek oraz dyrektora Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Poznaniu Pana Grzegorza Grygiela. 

W imieniu Samorządu Gminy Wieleń gratulacje wyróżnionej seniorce Pani Henryce Rysmann złożyła Burmistrz Wielenia-Pani Elżbieta Rybarczyk, która podkreśliła znaczenie wolontariatu, cytując Jana Pawła II - "Człowiek jest wielki nie przez to co ma, nie przez to kim jest ale przez to, czym dzieli się z innymi." Spotkanie miało uroczysty charakter, towarzyszyły mu wspomnienia. Pani Burmistrz przypomniała, że w karierze społecznika Pani Henryka Rysmann po raz drugi zdobyła tytuł "Wolontariusza Roku 2010". Tytuł został przyznany przez Zarząd Czarnkowsko- Trzcianeckiej Lokalnej Grupy Działania, "Za niestrudzoną postawę społecznika i pomaganie najuboższym w środowisku lokalnym, rozwijanie idei wolontariatu." Dzisiaj również Pani Henryka Rysmann swoją aktywną postawą seniorki kolejny raz udowodniła, że pomaganie innym, szczególnie w tak trudnym dla seniorów czasie pandemii, jest żywym znakiem miłości do drugiego człowieka.To może Cię także zainteresować:

Źródło: Hanna Forbrich Ref. Organizacyjny UM Wieleń st. ds. współpracy ze społeczeństwem

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki