Hipoteka umowna – definicja
Hipoteka umowna to prawidłowa nazwa popularnego i chętnie wykorzystywanego zabezpieczenia kredytowego. Powstaje w wyniku umowy i - jak każda hipoteka - służy temu, by zabezpieczyć określoną kwotę. To na tego rodzaju hipotece opierają się wszystkie kredyty i pożyczki hipoteczne – zarówno te prywatne, jak i dla firm. Spotykając się więc z informacjami o hipotece, praktycznie zawsze będziesz mieć do czynienia z tym typem zabezpieczenia.
Istnieje, co prawda jeszcze hipoteka przymusowa, ale występuje bardzo rzadko. Dotyczy sytuacji, gdy na podstawie wyroku sądu zabezpiecza się nieruchomość na poczet np. opłacenia zaległych podatków. Do 2012 roku istniała także hipoteka kaucyjna (zabezpieczenie zobowiązania w dowolnej kwocie), ale już się takich umów nie zawiera.
Jak działa hipoteka umowna?
Hipoteka umowa jest zabezpieczeniem wierzytelności. Oznacza to, że jeśli kredytobiorca z jakiegoś powodu nie będzie wywiązywał się z płacenia rat, wierzyciel może domagać się odzyskania pieniędzy poprzez przejęcie i sprzedaż nieruchomości objętej hipoteką. Odbywa się to poprzez postępowanie egzekucyjne, a jeśli wierzycieli jest więcej, to wierzyciel hipoteczny ma pierwszeństwo do odzyskania pieniędzy.
Hipoteka umowna nie polega na przekazaniu kontroli nad nieruchomością wierzycielowi. Bank nie ma możliwości wejść w jej posiadanie tak długo, jak kredyt czy pożyczka są spłacane. Nawet, gdy kredytobiorca zalega z ratami, najpierw prowadzone jest postępowanie egzekucyjne. Hipotekę umowną można ustanowić na każdej nieruchomości posiadającej księgę wieczystą i będącej przedmiotem legalnego obrotu. Może to być zatem zarówno mieszkanie, działka nad jeziorem, jak i hala magazynowa. Często zdarza się również tak, że hipotekę ustanawia się na nieruchomości dopiero kupowanej, której zakup możliwy jest jedynie dzięki kredytowi hipotecznemu. Jeśli myślisz o takiej formie sfinansowania zakupu nieruchomości, kredyt hipoteczny (oprocentowanie, rrso, prowizję) porównasz na finanse.rankomat.pl.
Hipoteka umowna w przypadku kredytu hipotecznego
Zdecydowanie najczęstszym wykorzystaniem hipoteki umownej jest zabezpieczenie kredytu hipotecznego – lwia część tego typu pożyczek brana jest na cele mieszkaniowe. Jak wygląda zabezpieczenie w takiej sytuacji?
- Hipotekę umowną ustanawia właściciel nieruchomości na rzecz banku (nawet jeśli będzie nią objęta nieruchomość dopiero kupowana).
- Beneficjentem hipoteki łącznej może być wyłącznie bank lub SKOK, ponieważ żadna instytucja nie może udzielić kredytu hipotecznego osobie fizycznej.
- Hipoteka zabezpiecza wyłącznie kredyt hipoteczny – jeśli masz inne zobowiązania w banku, nie można wykorzystać do ich zabezpieczenia hipoteki.
- Po spłacie kredytu należy usunąć wpis o hipotece. Robi to bank poprzez wydanie tzw. listu mazalnego.
Hipoteka umowna może wystąpić także pod postacią hipoteki łącznej, czyli sytuacji, gdy wierzytelność jest zabezpieczona kilkoma nieruchomościami. W artykule o hipotece umownej znajdziesz bardziej szczegółowe informacje na ten temat.
Źródło: Materiał partnera
Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.