II Powiatowy Konkurs Historyczny w Miałach

W poniedziałek 11 stycznia 2021 r. odbył się w Miałach II Powiatowy Konkurs Histo-ryczny pn. Powstańczym szlakiem ku sercu Puszczy Noteckiej. Organizacji konkursu, podobnie jak w ubiegłych latach, podjęła się Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach wraz z mialskim Kołem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919. Niniejsze przedsięwzięcie, nawiązujące do 102. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, było adresowane do młodzieży z klas VI–VIII szkół podstawowych w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Na „powstańczy zew z serca Puszczy Noteckiej” odpowiedziało 28 uczniów reprezentujących 8 placówek edukacyjnych: Katolicką Szkołę Podstawową im. Świętej Siostry Faustyny w Trzciance, Szkołę Podstawową im. Henryka Sienkiewicza w Dzierżążnie Wielkim, Szkołę Podstawową im. Polonii Amerykańskiej w Gulczu, Szkołę Podstawową im. Powstańców Wielkopolskich w Rosku, Szkołę Podstawową nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Wieleniu, Szkołę Podstawową nr 2 im. Jana Pawła II w Wieleniu, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu i Szkołę Podstawową im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach. Młodzież musiała wykazać się wiedzą na temat dziejów Wielkopolan w widłach Warty i Noteci pod zaborami i w okresie odzyskiwania niepodległości w latach 1918–1920. Szczególny nacisk położono na analizę tekstów źródłowych i map ilustrujących mozaikę narodowościową w tej części Wielkopolski, aktywność społeczno-polityczną miejscowej ludności, walki powstańcze, zmagania dyplomatyczne o przebieg granicy i proces adaptacji do nowej, powersalskiej rzeczywistości.

REKLAMA

W tym roku, ze względu na ograniczenia związane z pandemią, konkurs miał wyjątkowo formę testu on-line. Wykorzystano platformy Google Meet i Testportal.pl. 

Uroczystego otwarcia konkursu dokonali: Feliks Łaszcz, Starosta Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, Anna Paniączyk, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach oraz dr hab. Arkadiusz Słabig, prezes mialskiego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919. 

Laureatami zostali: Julia Dzudzewicz ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Wieleniu (I miejsce), Jakub Dembski ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach (II miejsce) i Piotr Krupa z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu (III miejsce). Wyróżnienia uzyskali: Oliwier Pedda (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Wieleniu), Emil Wojciechowski (Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Dzierżążnie Wielkim), Weronika Kapela (Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Siostry Faustyny w Trzciance) i Martyna Nawrot (Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielko-polskich w Miałach).

Honorowy patronat nad konkursem sprawowały: Starostwo Powiatowe w Czarnkowie, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka w Trzciance, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Zarząd Główny oraz Zarząd Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Kolejną instytucją, która wsparła działania organizatorów był Bank Spółdzielczy w Wieleniu. 

Przekazujemy serdeczne słowa podziękowania młodzieży uczestniczącej w konkursie, nauczycielom – opiekunom, a także wszystkim osobom i instytucjom, które udzieliły nam pomocy organizacyjnej i materialnej. 

Do zobaczenia w styczniu 2022 roku na Powstańczym szlaku [wiodącym] ku sercu Puszczy Noteckiej!


To może Cię także zainteresować:

Źródło: Arkadiusz Słabig

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki