III Powiatowy Konkurs Historyczny pn. „Powstańczym szlakiem ku sercu Puszczy Noteckiej”

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 6)

 

10 stycznia 2022 r. w budynku Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach odbył się III Powiatowy Konkurs Historyczny pn. Powstańczym szlakiem ku sercu Puszczy Noteckiej. Jego organizatorem z ramienia szkoły w Miałach i Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 był dr hab. Arkadiusz Słabig. Uwzględniając obowiązujący reżim sanitarny, w porozumieniu z Kuratorium Oświaty w Poznaniu, konkurs odbył się w trybie hybrydowym. Część uczniów rozwiązywała zadania w trybie stacjonarnym w Miałach, pozostali zaś online w macierzystych placówkach. Materiał obejmował zagadnienia związane z dziejami Wielkopolski na przełomie XIX i XX wieku, zmaganiami o niepodległość i granice (do 1921 roku), ze szczególnym uwzględnieniem historii dawnych powiatów wieleńskiego i czarnkowskiego w dobie Powstania Wielkopolskiego.

REKLAMA

W konkursie udział wzięli uczniowie reprezentujący aż 10 placówek z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego: Szkołę Podstawową im. Józefa Chociszewskiego w Chełście, Szkołę Podstawową im. Henryka Sienkiewicza w Dzierżążnie Wielkim, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim, Publiczną Szkołę Podstawową im. ppłk. Zdzisława Orłowskiego w Lubaszu, Szkołę Podstawową im. Henryka Sienkiewicza w Łomnicy, Szkołę Podstawową im. Józefa Noji w Pęckowie, Szkołę Podstawową im. Powstańców Wielkopolskich w Rosku, Katolicką Szkołę Podstawową im. Św. Faustyny w Trzciance, Szkołę Podstawową nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Wieleniu i Szkołę Podstawową im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach.

Jury w składzie: Natalia Dobczyńska, Violetta Wojtaś, Maria Dembska, Marek Doczekalski, Aneta Rutkowska-Forma, Anna Mazurowska, Małgorzata Kabacińska i Arkadiusz Słabig, z grona przeszło 50 uczestników konkursu wyłoniło następujących laureatów i wyróżnionych:

Kategoria klas V–VI

I miejsce

Cezary Jechalik - Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach

II miejsce

Igor Margowski - Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Łomnicy

III miejsce

Jakub Matuszewski - Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. siostry Faustyny w Trzciance

Wyróżnienia

Maria Szymańska - Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach

Kategoria klas VII - VIII

I miejsce

Krzysztof Baliński - Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim

II miejsce

Jakub Dembski - Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach

Marcin Gapski - Szkoła Podstawowa im. Józefa Chociszewskiego w Chełście

Marcel Malach - Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Rosku

III miejsce

Marieta Duhr - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Wieleniu

Noemi Buśko - Szkoła Podstawowa im. Józefa Noji w Pęckowie

Artur Madaj - Publiczna Szkoła Podstawowa im. ppłk. Zdzisława Orłowskiego w Lubaszu

Wyróżnienia

Adam Ludwików - Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim

Kornel Dąbkowski - Publiczna Szkoła Podstawowa im. ppłk. Zdzisława Orłowskiego w Lubaszu

Miłosz Rokicki -- Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Rosku

 

Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym!

Słowa podziękowania kierujemy do instytucji i firm prywatnych, które udzieliły nam honorowego patronatu, a także przekazały pomoc finansową i rzeczową. Oto one: Starostwo Powiatowe w Czarnkowie, Gmina Wieleń, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, poznański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile, Nadleśnictwo Potrzebowice, Centrum Promocji Lasów Państwowych w Goraju, Fundacja Towarzystwo Projektów Edukacyjnych w Warszawie, Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie, Muzeum Ziemi Czarnkowskiej, Bank Spółdzielczy w Wieleniu oraz Łukasz Białoskórski, właściciel firmy Agrolider z Roska.

Dziękujemy za pomoc w trakcie organizacji konkursu następującym osobom: Magdalenie Słabig, Michałowi Ignaszakowi, Henrykowi Korpysowi, Dorocie Kapczyńskiej i Zofii Gogołek.

Zapraszamy do uczestnictwa w IV edycji naszego konkursu, do wspólnego, symbolicznego marszu „Powstańczym szlakiem ku sercu Puszczy Noteckiej”!

 

dr hab. Arkadiusz Słabig, prezes mialskiego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919

 

To może Cię także zainteresować:

Źródło: r hab. Arkadiusz Słabig, prezes mialskiego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki