Inauguracja Roku Kulturalno – Artystycznego 2021/2022 w Gminie Wieleń

REKLAMA

Laureaci w dziedzinie kultury.

Statuetkę „Noteckie Skrzydła” Nagrodę Burmistrza Wielenia w dziedzinie kultury przyznano Szkole Podstawowej Nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Wieleniu w dowód uznania za wieloletnie podejmowanie działań na niwie kultury i promocję Ziemi Wieleńskiej oraz inicjowanie przedsięwzięć integrujących społeczność lokalną, w szczególności poprzez zaangażowanie w obchody 2018 – Roku Jubileuszowego 910 - lecia Grodu i 670 - lecia Miasta Wieleń. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Wieleniu jest największą placówką oświatową Gminy Wieleń. W 2008 roku szkoła obchodziła 100-lecie swego istnienia. Rocznica ta uświetniona została nadaniem placówce imienia. Patronem szkoły został król Kazimierz Wielki. W przeciągu minionych 100 lat od powrotu Wielenia do Polski, wiedzę i umiejętności przekazywało uczniom ponad 350 nauczycieli wspieranych przez ponad 100 pracowników administracji i obsługi. Mury szkoły w tym czasie opuściły tysiące absolwentów, których kolejne pokolenia, swoją pracą na rzecz społeczności lokalnej, tworzyło i tworzy współczesną historię naszego miasta i gminy.

Minione lata znaczone były licznymi sukcesami uczniów reprezentujących szkołę w wojewódzkich konkursach i olimpiadach przedmiotowych oraz zawodach sportowych. Aktywność w wielu obszarach działalności owocowała licznymi certyfikatami, listami gratulacyjnymi oraz podziękowaniami dla szkoły.

W minionym roku kulturalno – artystycznym największym sukcesem w dziedzinie kultury w Gminie Wieleń były osiągnięcia formacji tanecznej „Guleckie Szprychy”. Formacja zdobyła I miejsce podczas prezentacji na scenie w Swarzędzu, 11.09.2021 r. oraz wyróżnienie na Stadionie PGE Narodowy, gdzie 25 września br. odbył się Finał Festiwalu. Zespół jest laureatem ,,Noteckich Skrzydeł’’ w 2019r.

Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z okazji 100-lecia powrotu Ziemi Wieleńskiej do Macierzy.

Jubileuszowy Koncert zaplanowano na 2020r. Jednak z powodu pandemii, został on przełożony na 2021r. Widowisko zaprezentowane 8 października było muzyczną ilustracją historii Polski.

RZAWP jest największą instytucją artystyczną w Wojsku Polskim realizującą szeroki wachlarz zadań artystycznych mających na celu kształtowanie postaw patriotycznych, edukacyjnych i wychowawczych. RZAWP dziedziczy ponad 100-letnią tradycję grup teatralno-estradowych działających przy Domach Żołnierza Polskiego w okresie II Rzeczpospolitej. Zespół popularyzuje treści narodowe i chwałę oręża polskiego w kraju i za granicą. Głównym nurtem działalności artystycznej Zespołu jest prezentowanie programów okolicznościowych w formie widowisk i koncertów oraz oprawa muzyczna uroczystości państwowych i wojskowych. Wyjątkowym znakiem rozpoznawczym Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego są kostiumy sceniczne, które w większości stanowią kopie autentycznego umundurowania historycznego: od wojów Mieszka I poprzez „skrzydlatą” husarię Jana III Sobieskiego do czasów współczesnych. Kostiumy artystów RZAWP dostarczają publiczności niezapomnianych wrażeń estetycznych i stanowią źródło wiedzy na temat historii oręża polskiego. Wieleński Koncert zakończyły owacje publiczności na stojąco. 

 

To może Cię także zainteresować:

Źródło: Urząd Miejski w Wieleniu

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki