Endodoncja, czyli leczenie kanałowe, przeprowadzane jest wtedy, kiedy miazga zęba znajduje się w stanie chorobowym, przez co niejednokrotnie ulega zniszczeniu. Wszystko przez nagromadzone bakterie, których obecność spowodowana jest nieleczoną próchnicą. Przeprowadzenie leczenia kanałowego wymaga olbrzymiej precyzji i może się go podjąć tylko wykwalifikowany stomatolog, który zadba o dokładne wyczyszczenie kanału zębowego.
Wszystkie etapy leczenia – otwarcie komory zęba, opracowanie jego kanału, a także wypełnienie go specjalną substancją zwaną gutaperką, przeprowadzane jest z reguły w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu, nawet bardzo głębokie czyszczenie i bliska styczność z miazgą nie jest w żaden sposób bolesne dla pacjenta. Bywają jednak przypadki, kiedy ból zaczyna się pojawiać dopiero po powrocie pacjenta do domu. Co to oznacza?
Choć bardzo często po zakończeniu leczenia, ból nie pojawia się wcale, może on wystąpić właśnie z powodu bezpośredniej ingerencji w tkanki, które otaczają kanał zęba. Kiedy działanie znieczulenia maleje, naruszona miazga może dawać o sobie znać. Nie zawsze należy jednak traktować tego jako powód do niepokoju. Ból co prawda może utrzymywać jeszcze przez kilka dni po leczeniu, jednak zazwyczaj występuje w malejącej intensywności - aż do całkowitego ustania.
Co robić, gdy ból zamiast maleć, nasila się? W wypadku, kiedy ból staje się coraz bardziej odczuwalny, nie mija po tygodniu lub pojawia się nagle po dłuższym czasie, konieczna jest wizyta u stomatologa endodonty. Może to świadczyć o postępującym stanie zapalnym tkanek okołowierzchołkowych. Utrzymujący się ból zęba po leczeniu kanałowym to znak, że kanał nie zagoił się prawidłowo, został wypełniony niezupełnie lub w nieodpowiedni sposób. Kolejną przyczyną może być pominięcie jednego z kanałów zęba, co widoczne jest tylko i wyłącznie pod mikroskopem. Przy wyborze gabinetu stomatologicznego, w którym zdecydujemy się leczyć zęby, warto zwrócić zatem uwagę na sprzęt, jakim dysponuje. Istnieją miejsca, które już od samego początku leczenia kanałowego korzystają z mikroskopu, co pozwala na uniknięcie wielu powikłań i konieczności przeprowadzania ponownego leczenia kanałowego.
Jeśli po leczeniu ból nasila się przy nagryzaniu, może to świadczyć o tym, że odbudowa protetyczna została nieprawidłowo dostosowana, przez co ząb jest przeciążony. W tym wypadku, stomatolog na ponownej wizycie skoryguje kształt wypełnienia tak, aby w żaden sposób nie wpływało negatywnie na komfort żucia.
Wszelkie nieprawidłowości widoczne są na zdjęciu RTG, które lekarz powinien wykonać przed zabiegiem, w jego trakcie oraz po zakończeniu leczenia. Dzięki temu możliwe jest wykrycie wszelkich nieprawidłowości, szybka reakcja na występujące problemy i uniknięcie zmagania Pacjenta z długotrwałym bólem.
Artykuł powstał przy współpracy ekspertów z www.borczyk.pl
To może Cię także zainteresować: