Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

08.08.2019

Skóra człowieka stanowi jego naturalną barierę ochroną przed czynnikami zewnętrznymi. U osób z bardzo wrażliwą skórą na skutek oddziaływania na nią czynnika uczulającego czyli alergenu dochodzi do rozwoju stanu zapalnego nazywanego atopowym zapaleniem skóry (AZS).

REKLAMA

Leczenie atopowego zapalenia skóry to długotrwały proces wymagający dużej samodyscypliny od pacjenta i stosowania się do zaleceń lekarza dermatologa. 

Pierwszy etap leczenia AZS polega na przywróceniu skórze jej naturalnej funkcji czyli stwarzania bariery ochronnej dla czynników zewnętrznych. W tym celu należy dążyć do redukcji nadmiernej suchości. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów natłuszczających. Nanosząc na powierzchnię skóry lecznicze tłuszcze zabezpieczamy ją przed przed utratą wody i dbamy o odpowiedni poziom jej nawilżenia. 

Glikokortykosteroidy o działaniu miejscowym to podstawowa grupa leków po którą sięgają lekarze w trakcie leczenia atopowego zapalenia skóry. Są one dostępne w formie płynów, żelów, kremów czy też maści. O doborze odpowiedniej postaci decyduje lekarz. Czas trwania terapii AZS przy użyciu glikokortykosteroidów z reguły wynosi trzy tygodnie. W przypadku bardzo dużych zmian skórnych lekarze decydują się na doustną terapię glikokortykosteroidami. Ze względu na towarzyszące jej liczne działania niepożądane trwa ona tylko kilka dni. 

Atopowe zapalenie skóry leczy się także przy użyciu terapii skojarzonej opartej na antybiotyku, leku grzybobójczym i glikokortykosteroidach. Wszystkie wymienione substancje są przeznaczone do miejscowego stosowania na skórze. 

Zdarzają się także i takie przypadki gdy lekarz sięga po antybiotyku lub leki przeciwwirusowe, które pacjent musi przyjmować doustnie. 

W sytuacjach gdy objawy AZS dotyczą części ciała o bardzo delikatnej skórze lekarze decydują się na zastosowanie preparatów takrolimus i pimekrolimus. Ich działanie polega na osłabieniu aktywności komórek odpowiedzialnych za przebieg odpowiedzi immunologicznej w skórze. Przekłada się to złagodzenie zmian wywołanych atopowym zapaleniem skóry. 

Leki przeciwhistaminowe I generacji to kolejna grupa leków stosowanych w leczeniu AZS. Przez wzgląd na swoje silne działanie przeciwświądowe często są stosowane na noc. Mniejszą skutecznością w leczeniu atopowego zapalenia skóry wykazują leki przeciwhistaminowe nowych generacji. W przypadku nasilenia objawów chorobowych lekarz ordynuje zwiększenie dawki dobowej leków przeciwhistaminowych. 

W przypadku ciężkich przypadków AZS lekarze kwalifikują pacjenta do specjalistycznego naświetlania skóry światłem ultrafioletowym. Zdarzają się też tak zaawansowane przypadki, że niekiedy dermatolodzy sięgają po leki bardzo silnie działające na układ odpornościowy chorego. 


Podsumowując 

Leczenie atopowego zapalenia to bardzo skomplikowany i czasochłonny proces. Wymagający dużego zaangażowania w terapię zarówno ze strony pacjenta jak i lekarza. Każde leczenie dopierane jest indywidualnie w zależności od wieku pacjenta, obszaru występowania zmian czy też nasilenia objawów towarzyszących atopowemu zapaleniu skóry. 

Po więcej informacji zapraszamy na https://www.febumed.com.pl/Leczenie-atopowego-zapalenia-skory-blog-pol-1507545265.html


Źródło:

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki