Jakie są obowiązki spawacza?

09.07.2019

Migracje i rozwój gospodarczy sprawiają, że na rynku pracy przez cały czas utrzymuje się deficyt wykwalifikowanych specjalistów. Widoczne jest to w wielu branżach, a przykładem takiego zawodu jest spawacz. Do jego zadań należy łączenie ze sobą elementów stalowych i żeliwnych. Osoba, która chce wykonywać obowiązki spawacza, musi ukończyć odpowiednie kursy, które potwierdzą niezbędne do tego umiejętności.

REKLAMA

Co należy do obowiązków spawacza? 

Głównym zadaniem spawacza jest łączenie ze sobą konstrukcji metalowych, stalowych, żeliwnych albo miedzianych. Jest to możliwe dzięki topieniu brzegów materiałów przy pomocy ciepła wytwarzanego podczas spalania gazu ziemnego. Do tej pory, osoby, które pretendowały do zawodu spawacza musiały ukończyć profilowaną szkołę zawodową albo technikum. Można jednak wykonywać ten zakres obowiązków, bez wykształcenia kierunkowego. Należy ukończyć specjalistyczny kurs, który potwierdzi kompetencje zawodowe. Przykładem przedsiębiorstwa, które oferuje tego rodzaju szkolenia jest: kursylektor.pl. Firma proponuje krótkie kursy, które kończą się otrzymaniem certyfikatu potwierdzającego nabycie odpowiednich umiejętności zawodowych. 


Jak wygląda dzień pracy spawacza?

Każdego dnia, spawacz zapoznaje się z projektem, który ma wykonać. Następnie, należy samodzielnie przygotować się do wykonywania zadań. Pracownik musi założyć odpowiednią odzież – strój ochronny, rękawice, maskę i okulary. Jest to niezbędne na tym stanowisku. Następnie, spawacz rozplanowuje swoje działania na cały dzień. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową mogą liczyć na zarobki rzędu – 1600-2600 zł, w zależności od wiedzy i umiejętności. Pensja doświadczonych spawaczy oscyluje w graniach 2600-8000 zł. Osoba, która chce zwiększać sukcesywnie swoje zarobki, musi cały czas się rozwijać, śledzić trendy branżowe i zdobywać wiedzę o nowych metodach spawania. 


Gdzie pracuje spawacz? 

Usługi spawalnicze potrzebne są w wielu gałęziach przemysłu. Z racji charakteru branż, najwięcej miejsc pracy dla tego zawodu znajduje się w stoczniach i na placach budowy. Przez cały czas widoczne jest zapotrzebowanie na osoby posiadające kwalifikacje spawalnicze, dlatego nawet absolwenci kursów z pewnością znajdą zatrudnienie. Wbrew pozorom, zawód spawacza jest wymagający. Osoba chcąca rozwijać się w tej branży musi wykazywać się zdolnościami manualnymi i sprawnością fizyczną. Niezbędne są także: cierpliwość i dokładność. 

Jak się okazuje brak wykształcenia kierunkowego nie jest przeszkodą do zostania zawodowych spawaczem. Trzeba jednak pamiętać, że zawód ten zalicza się do kategorii wysokiego ryzyka. Przebywanie w charakterystycznych dla spawacza warunkach pracy może odbić się na zdrowiu pracownika. Dlatego podczas wykonywania obowiązków trzeba mieć na sobie specjalny kombinezon i elementy ochraniające twarz i ręce. Mimo wszystko, jest wiele osób, które podchodzą do tego zawodu z wielką pasją i zaangażowaniem, a poznawanie nowych metod i sposobów spawania jest dla nich niezwykle interesujące.


Źródło: materiał partnera

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki