Jazda pod wpływem 2022 - co grozi za prowadzenie pijaku ?

24.06.2022

Polska bez wątpienia jest krajem, w którym alkohol znajduje miejsce przy ogromnej ilości okazji. Dla tego duża ilość obywateli naszego kraju niejednokrotnie się zastanawia — jakie są konsekwencje w prowadzeniu po alkoholu. W tym artykule dowiesz się, co może cię czekać za połączenie alkoholu i czterech kółek.

REKLAMA

Jazda po pijaku – jak to wygląda w świetle prawa ?

Jazda pod wpływem zwana również potocznie jazdą po pijaku traktowana jest przez prawo z pełną surowością.
W polskich przepisach wyróżnia się 2 stopnie – pierwszy to jazda w stanie po spożyciu alkoholu, która jest wykroczeniem i drugi – jazda w stanie nietrzeźwym, która jest przestępstwem.

Stan po spożyciu alkoholu występuje, kiedy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,2 promila. To naprawdę niewiele -wystarczy przysłowiowe piwko do obiadu, aby ponieść poważne konsekwencje – zatrzymanie prawa jazdy na co najmniej pół roku i grzywna (z możliwością zamiany na karę aresztu do 30 dni)
Stan nietrzeźwości to stężenie alkoholu we krwi powyżej 0,5 promila. W tym wypadku sprawcy grozi już kara więzienia, wysoka grzywna i zatrzymanie prawa jazdy na co najmniej 1 rok.

Co się zmienia w 2022 roku ?

Jazda po pijaku samochodem w 2022 roku zagrożona jest również potężną dawką punktów karnych. Do 17 września jest to 10 punktów, a od 17 września aż 15 ! Mało tego, od września 2022 punkty karne nie kasują się przez okres 2 lat.

Jeżeli pozwoliłeś sobie na kufelek do obiadu, a po półtora roku nieznacznie przekroczyłeś prędkość, możesz powtórnie utracić prawo prowadzenia pojazdów. Limit punktów, które można "nazbierać" przez 2 lata wynosi 21 dla kierowców, którzy prawo jazdy posiadają mniej niż rok i 24 dla bardziej doświadczonych. Jak na razie 6 punktów karnych można zredukować, uczestnicząc w specjalnym, oczywiście płatnym kursie w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Jednak ośrodki przyjmują zapisy na te kursy tylko do końca września 2022.

Punktowi "rekordziści" będą się więc już w niedalekiej przyszłości musieli zmierzyć z powtórną procedurą uzyskania prawa jazdy – niezbyt łatwą i dość kosztowną.

Ubezpieczenie nie jest tanie...

Kto lubi płacić rosnące jak na drożdżach OC ? - pytanie z pewnością retoryczne. Od 17 czerwca ubezpieczyciele mają dostęp do bazy naszych wykroczeń drogowych. Prawda jest gorzka – pozwalasz sobie na łamanie przepisów – zapłacisz dużo więcej ! A jeśli już o ubezpieczeniu mowa po pijaku nie działa ani OC ani AC, a ubezpieczyciel może zastosować tak zwany regres, czyli zażądać od kierowcy zwrotu pieniędzy wypłaconych poszkodowanym w wypadku
Stało się – zdarzyła mi się jazda pod wpływem i zatrzymała mnie Policja – co robić ?

Jeśli jesteś absolutnie przekonany o swojej niewinności, możesz zażądać badania krwi w szpitalu. Nie licz na to, że "za godzinę alkohol wyparuje" – odpowiednie obliczenia pomogą wskazać ile miałeś promili w czasie badania alkomatem jeżeli późniejsze badanie krwi wykazało na przykład 0,18.
Wbrew powszechnej opinii nawet po dobrowolnym poddaniu się karze podczas przesłuchania przez prokuraturę Twoja sprawa i tak trafi do sądu, który ma ostateczne zdanie w orzeczeniu wysokości grzywny i czasu zakazu prowadzenia pojazdów.

Co można "ugrać" przed sądem ?

Orzekając karę sąd, weźmie pod uwagę Twoją przeszłość, dochody, określi czy prowadzenie samochodu jest niezbędne dla pracy zawodowej. Po upływie połowy czasu zakazu prowadzenia pojazdów można złożyć wniosek do sądu o złagodzenie kary. Sąd wówczas może (ale nie musi) dopuścić prowadzenie pojazdu z blokadą antyalkoholową. Taką blokadę można czasowo założyć w zakładzie posiadającym określone uprawnienia. Szczegółowych informacji na ten temat poszukaj na stronie blokadaalkoholowa.com.

Źródło: Artykuł partnera

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki