Jednogłośnie absolutorium w Trzciance

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 40)

 

Projekt uchwały absolutoryjnej poprzedzony był prezentacją sprawozdania finansowego gminy Trzcianka za rok 2017, który przedstawiła Skarbnik Gminy Joanna Zieńko.

REKLAMA

W roku 2017 dochody gminy Trzcianka wyniosły ogółem 102.317.000,93 zł, wydatki 109.347.679,36 zł, a deficyt budżetowy 7.030,678,43 zł. Największą pozycję w wydatkach stanowiła oświata 45.952.520 zł i wydatki na wypłatę świadczeń rodzinnych 26.157.175 zł. Zadłużenie gminy na koniec 2017 roku wyniosło 18.124.760 zł.

Po odczytaniu uchwały Składu Orzekającego RIO w Poznaniu w sprawie opinii o sprawozdaniu z wykonania budżetu gminy Trzcianka za rok 2017 przez wiceprzewodniczącego Rady Witolda Perskiego, głos zabrała przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Jadwiga Durejko, która przedstawiła uchwałę i uzasadnienie Komisji dotyczące wykonania budżetu gminy za miniony rok. Przewodnicząca na zakończenie poprosiła radnych o udzielenie burmistrzowi Trzcianki absolutorium. Następnie wiceprzewodniczący Mariusz Łuczak odczytał uchwałę Składu Orzekającego RIO w Poznaniu w sprawie opinii o wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej Trzcianki o udzielenie Burmistrzowi Trzcianki absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2017 rok.

W punkcie dyskusja, radni pozytywnie oceniali współpracę z burmistrzem Trzcianki. Mimo zdarzających się różnic, jest zawsze szansa wypracowania wzajemnych kompromisów, które skutkują dobrem dla mieszkańców gminy – mówił przewodniczący Rady Edward Joachimiak.

Burmistrz Krzysztof Czarnecki w swoim wystąpieniu podsumował trzy lata kadencji podczas których, jak podkreślał, zawsze starał się być otwarty na dyskusje, obecny na wszystkich komisjach i nie stosować podziałów ze względu na poglądy czy przynależność do klubu. Inwestycje, które były realizowane, robione były z myślą o społeczeństwie trzcianeckim i dla niego. Jak można zauważyć – mówił burmistrz, budżet gminy wzrasta z roku na rok. Już udało się spłacić zobowiązania na kwotę blisko 19 mln zł, przy okazji realizując wiele znaczących inwestycji. Na trzcianeckiej wsi wykonano wiele zadań począwszy od remontów i budowy remiz strażackich, poprzez zakup sprzętu, termomodernizację szkół i przedszkoli, budowę chodników, czy remonty świetlic wiejskich. Wszystko co dzieje się na wsi, to dzieje się dzięki dobrej współpracy z sołtysami – podkreślił burmistrz Czarnecki.

Włodarz, mówiąc o największym wydatku, jakim jest oświata zaznaczył, że nie jest żal wydatkować środki na ten cel, gdyż dzięki temu nasze dzieci, nasza przyszłość, może lepiej się rozwijać. Już w sierpniu oddane zostanie do użytku boisko wielofunkcyjne przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Trzciance, a w najbliższych tygodniach plac z urządzeniami do kalenistyki i skatepark. Miasto się zmienia na korzyść – mówił burmistrz. Dzięki zaangażowaniu lokalnych firm oblicze zmienił Park 1 Maja, a nowa ul. Kościuszki służy mieszkańcom. Kolejnymi wyzwaniami stojącymi przed gminą są: budowa krytej pływalni i rewitalizacja Placu Pocztowego.

Stabilna polityka podatkowa, atrakcyjne obiekty sportowe, pakiet mieszkaniowy skierowany do młodych, odnowione obiekty oświatowe, to wszystko wpływa na stabilizację rynku pracy, co przekłada się dalej na dochody budżetowe gminy – podsumowywał burmistrz.

Włodarz nie zapomniał również o osobach niepełnosprawnych, dla których przystosowano wszystkie szkoły i przedszkola oraz zamontowano windę i wykonano toaletę w ratuszu. Burmistrz mówił także o stowarzyszeniach i klubach sportowych, którym przekazywane są z roku na rok coraz większe środki finansowe i o modernizacji cmentarza komunalnego w Trzciance oraz w Białej.

Kończąc swoje wystąpienie Krzysztof Czarnecki zaznaczył, że gdybyśmy byli powiatem trzcianeckim, mielibyśmy jeszcze większe możliwości, gdyż najczęściej pieniądze skierowane są do siedzib władz powiatowych. Burmistrz zaapelował o jedność w temacie reaktywacji powiatu trzcianeckiego.

Projekt uchwały w sprawie absolutorium radni podjęli jednogłośnie, 20 – za, przy jednym radnym nieobecnym.

 

To może Cię także zainteresować:

Źródło: trzcianka.pl / Iwona Moraczyńska – Lilleeng | foto: trzcianka.pl

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki