Jesienne spotkanie ze sztuką w Boruszynie

20.09.2016

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 8)

 

W historii niewielkiej miejscowości Boruszyn było wiele wydarzeń, które utkwiły w pamięci tamtejszych mieszkańców. Jeszcze nie tak dawno byli oni świadkami kolejnego-V już Pleneru Podróżniczego im. Kazimierza Nowaka. Na sali Wiejskiego Domu Kultury jego uczestnicy dzielili się wrażeniami z odbytych wojaży i podróży po świecie. Opowiadali o miejscach, które utrwalili na fotografich, slajdach czy filmach.W niedzielne popołudnie - 18 września ta sala znów tętniła życiem.

REKLAMA

Tym razem za sprawą wielkich ludzi, którzy ponad wszystko pokochali sztukę - sztukę przez wielkie S. Sztukę, którą zechcieli zaprezentować i o której postanowili opowiedzieć.

"Jesienne spotkanie ze sztuką" – to hasło spotkania, na które zaproszenie przyjęli wyjątkowi artyści. Wśród nich znalazł się pan Stanisław Rakowski – artysta malarz, dawny mieszkaniec Boruszyna, obecnie mieszkający w Poznaniu. Swoją obecnością zaszczycił także pan Krystian Surma - lokalny artysta - rzeźbiarz, który z lipowego drewna tworzy niezwykłe cuda, autor płaskorzeźby Kornela Makuszynskiego - od roku zdobiącej jedną ze ścian Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Boruszynie. Kolejną osobą była pani Justyna Trafas - autorka niezliczonej ilości wytworów z bibuły, artystka zajmująca się papieroplastyką. Prace pani Justyny zdobią chyba każdą salę lekcyjną w szkole. Najmłodszym gościem był pan Grzegorz Grabicki- absolwent szkoły w Boruszynie, lokalny poeta, który słowami wyraża to, co mu w duszy gra. Z każdym z przybyłych gości przeprowadzone zostały wywiady, z których zgromadzeni na sali słuchacze mogli dowiedzieć się o początkach artystycznej kariery, jej przebiegu oraz marzeniach, jakie towarzyszą każdemu artyście. Kolejne wywiady uświetniły występy muzyczne absolwentów szkoły- Darii Krawczyk oraz Marceliny Mazur. Była to także okazja do zaprezentowania talentów obecnych uczniów, którzy w pokazie tanecznym oraz popisie recytatorskim udowodnili, że są również małymi, początkującymi artystami.

Ponieważ głównym gościem był pan Stanisław Rakowski, wnętrze WDK w Boruszynie na moment przybrało charakter galerii, gdyż prace artysty rozwieszone na ścianach i rozstawione na sztalugach zachęcały do ich podziwiania, a także zakupu.

Dzięki uprzejmości rodziców, którzy na tę okazję przygotowali wyśmienite ciasta, można było przy filiżance aromatycznej kawy naprawdę przyjemnie spędzić niedzielne popołudnie.

Mamy nadzieję że każdy z zaprezentowanych w niedzielę artystycznych światów pozwolił choć na moment przenieść się w świat sztuki. Ukazał jego twórcę, pozwolił bliżej poznać tajniki każdej z dziedzin. Bez wątpienia każdy z gości dostarczył zgromadzonym na sali mnóstwo niezapomnianych wrażeń. Organizatorzy życzyli artystom kolejnych twórczych sukcesów, niech drzemiące w głowach pomysły znajdą upust w jakże pięknych wytworach i niech cieszą oko i ucho każdego, kto zechce docenić to, czemu goście poświęcili swoje życie.

Niedzielne spotkanie udowodniło, że interesujemy się sztuką, lubimy ją oglądać i podziwiać, lubimy się nią otaczać i czerpać z niej to, co jesteśmy w stanie odczytać. Mamy nadzieję, że przedsięwzięcie stanie się tradycją i za rok o tej porze znów spotkamy się w kręgu kolejnych tórców.

W.Maćkowiak

 

Źródło: kontakt@ddwlkp.pl / W.Maćkowiak | foto: kontakt@ddwlkp.pl

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki