Jubileusz 100 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Stajkowie

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 10)

 

W sobotę 14 sierpnia Ochotnicza Straż Pożarna w Stajkowie obchodziła swoje święto, 100 – lecie powstania. To kolejny jubileusz straży pożarnej w gminie Lubasz - 31 lipca 2021 r. OSP Krucz obchodziła uroczyście 95-tą rocznicę powstania.

REKLAMA

Uroczystość rozpoczął Komendant Gminny OSP - Jarosław Torzyński wraz z Bogdanem Wichrem – sołtysem wsi Stajkowo. Na zaproszenie organizatorów – Zarządu OSP Stajkowo przybyli: Żaneta Andrzejewska – Przewodnicząca Rady Gminy Lubasz, Marcin Filoda – Wójt Gminy Lubasz, Grażyna Graj – Zastępca Wójta Gminy Lubasz, Jan Kępa – przedstawiciel Nadleśnictwa Krucz, ks. Maciej Grześ – proboszcz lubaskiej parafii – pełniący także funkcję kapelana strażaków, przedstawiciele z Państwowej Straży Pożarnej z Czarnkowa: kapitan Patryk Zieliński - Zastępca Komendanta PSP w Czarnkowie, brygadier druh w stanie spoczynku Adam Kotiuszko - Zastępca Komendanta PSP w Czarnkowie, Członek Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polski w Poznaniu - druh Edward Wieczorek, brać strażacka z naszej gminy, w tym Kajetan Karzkowiak - Prezes Zarządu Powiatowego OSP, liczni mieszkańcy Stajkowa, Marian Mirek - poprzedni sołtys wsi Stajkowo.

Delegacje zaproszonych gości, strażaków i mieszkańców Stajkowa złożyły wiązanki kwiatów pod pamiątkową tablicą upamiętniającą ppłk. Zdzisława Orłowskiego – uczestnika powstania wielkopolskiego oraz mieszkańca wsi.

Druh Jarosław Torzyński - Komendant Gminny OSP przybliżył zebranym historię powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Stajkowie. Jej powstanie datuje się na 1921 r. Założycielem straży był hrabia Włodzimierz Raczyński - właściciel majątku w Stajkowie. Na początku istnienia jednostka liczyła zaledwie kilka osób i była przeznaczona do szybkiego reagowania w razie jakiegokolwiek zagrożenia, np. pożaru. Z posiadanych przez strażaków najstarszych dokumentów wynika, że w 1960 r. straż liczyła 20 członków czynnych i 12 popierających. W 1972 roku Jednostka OSP w Stajkowie przyjęła na stan sprzęt z jednostki OSP w Nowinie i tym samym przyjęła jej obowiązki. W 1973 roku została zawarta umowa najmu pomieszczeń przeznaczonych na remizę pomiędzy Gminą a Gryką Franciszkiem. W 1975 roku została założona syrena elektryczna.

W roku 1983 została wybudowana obecna strażnica OSP. Od 1988 roku naczelnikiem OSP Stajkowo był Jarosław Torzyński, a od 2000 r. do chwili obecnej jest Prezesem OSP Stajkowo. Z kolei Naczelnikiem jednostki od 2016 r. jest Adam Tromski. Zarówno stan osobowy, jak i wyposażenie jednostki ulegało zmianie. Obecnie OSP Stajkowo dysponuje samochodem specjalnym - pożarniczym wykorzystywanym do akcji pożarniczych. Sukcesywnie jednostka jest doposażana w sprzęt. W bieżącym roku gruntowną modernizację objęto strażnicę, znajdującą się w budynku świetlicy wiejskiej. Wyremontowano wnętrze, zostaną również zakupione nowe szafy i regały, w których miejsce znajdzie ubrania specjalne. Środki finansowe na ten cel pochodziły z budżetu gminy oraz z Państwowej Straży Pożarnej w Czarnkowie. Obecny stan osobowy wszystkich strażaków jednostki, w tych najmłodszych wynosi 63 osoby.

Zasłużonym strażakom z jednostki zostały wręczone odznaczenia „Wzorowy strażak” oraz dyplomy dla najstarszych strażaków: Feliks Fiałkowski – 65 lat służby oraz Kazimierz Geremek - 60 lat służby, Marian Mirek – 45 lat służby, Eugeniusz Kostyk – 45 lat służby, Jan Stelmachowicz – 40 lat służby, Bogdan Wicher – 40 lat służby, Jan Stelmachowicz – 40 lat służby.

Marcin Filoda – Wójt Gminy Lubasz podziękował strażakom ochotnikom z OSP Stajkowo za ich pełnioną służbę i pomoc jaką niosą ludziom. Wójt wręczył strażakom podziękowania, a Przewodnicząca Rady Gminy Lubasz wraz z Zastępcą Wójta Gminy wręczyły im kwiaty. Słowa podziękowania i gratulacji z okazji obchodów 100-lecia powstania OSP Stajkowo w postaci okolicznych gratulacji i dyplomów przekazali zaproszeni goście.

Po części oficjalnej za budynkiem świetlicy wiejskiej odbył się turniej piłki wodnej o puchar Wójta Gminy Lubasz. W szranki stanęły cztery jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z: Lubasza, Prusinowa, Jędrzejewa oraz oczywiście gospodarze – OSP Stajkowo. Po zaciętej rywalizacji I miejsce zajęła jednostka z Lubasza, II z Prusinowa, a III ze Stajkowa – zdobywca aż osiem bramek. Pamiątkowe puchary i dyplomy wręczył Wójt Gminy Lubasz z przedstawicielami braci strażackiej. Dodać należy, że pomysłodawcą rozgrywek piłki wodnej w gminie Lubasz jest druh Benedykt Koriakowski z OSP Jędrzejewo.

Z okazji obchodów 100 – lat powstania jednostki OSP w Stajkowie wszystkim druhom składamy najserdeczniejsze życzenia.

Obchody 100-lecia powstania OSP Stajkowo połączone zostały z Dniem Stajkowa. Dla dzieci organizatorzy - jakimi była Rada Sołecka wsi Stajkowo przygotowała szereg atrakcji. Dzieci mogły poszaleć na zamkach dmuchanych. Festyn zakończyła zabawa taneczna - grał DJ Mac.

Organizatorzy uroczystości serdecznie dziękują za pomoc finansową i materialną sponsorom: samorządowi gminy Lubasz, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Lubaszu, członkom rady sołeckiej wsi Stajkowo, KGW Stajkowo i OSP Stajkowo, Firmie Handlowo-Usługowej Małgorzata Kraft z Połajewa (Masarnia), Zakładowi Piekarniczo-Cukierniczemu Magdalena Sendal z Lubasza, Bankowi Spółdzielczemu w Czarnkowie Oddział w Lubaszu, Zakładowi Ogólnobudowlanemu Marek Bednarek ze Sławna, hurtowni owocowo-warzywnej "Ogrodnicza" Jerzy Czerwiński, P. Magdzie i Krzysztofowi Stróżyńskim z Lubasza, Krzysztofowi Furman i Elżbiecie Furman ze Stajkowa.

 

To może Cię także zainteresować:

Źródło: UG Lubasz Andrzej Łusiewicz

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki