Powieściopisarz, urodzony w 1957 roku w Trzciance jest absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na kierunku filologia polska. Działalność literacką rozpoczął od dziennikarstwa. Był współzałożycielem "Głosu Trzcianki", a także jej redaktorem naczelnym. Jego debiutancka powieść "Gniazdo" została wydana w 1995 roku. Przychylne przyjęcie zarówno krytyków, jak i czytelników doprowadziła do drugiego wydania książki w 1997r. Debiut Mieczysława Ślesickiego jest jedną z pierwszych polskich powieści podejmującej temat katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Za swój debiut Mieczysław Ślesicki został nagrodzony honorowym tytułem - Człowiek 1996 Roku Województwa Pilskiego w dziedzinie Kultury oraz nagrodą Wojewody Pilskiego w 1998 roku. W 2001 roku odebrał od Prezydenta RP Krzyż Zasługi dla Wielkopolan, którzy zasłużyli się w działalności na rzecz budowy demokratycznego państwa polskiego i społeczeństwa obywatelskiego. Odznaczony był również Medalem Komisji Edukacji Narodowej. W 2002 roku otrzymał nagrodę Burmistrza Trzcianki za dorobek literacki oraz promocję miasta i regionu. Wyróżniony także przez Starostę za współtworzenie wizerunku kultury w Powiecie Czarnkowsko-Trzcianeckim.
A tak o jednej z powieści Mieczysława Ślesickiego „Pod Platanem” napisała Elżbieta Wasyłyk, artystka malarka, poetka i krajanka autora; To inna jego powieść. Inna od tych, które już napisał. Jej akcję umiejscowił w najtrudniejszym, chyba, okresie historii Trzcianki. W dość precyzyjny opis topografii miasta, który dla czytających trzcianczan może być niewątpliwym czynnikiem wzmagającym zainteresowanie, autor wpisuje osobisty i społeczny dramat córki ostatniego niemieckiego burmistrza. Jej osobista historia, wciągnięta w strukturę wielu problemów charakterystycznych dla tego czasu, jest łamana i moralnie trawiona. Pragnienie osamotnionej nieobecnością męża kobiety, poprzez jej ufność, a może nierozwagę, rzuca ją na pastwę rodaków – żołnierzy korzystających z nieopanowanej rządzy, z demonicznej siły wojny. Klimat powieści przypomina trochę aurę jednego z ostatnich odcinków Kapitana Klossa. Wartkiej, dramatycznej akcji nie zakłócają nadmierne opisy i woale dydaktyzmu. Książka jest warta polecenia zwłaszcza tym, którzy mają w sobie niezaspokojoną potrzebę wiedzy o Trzciance. Fikcja literacka Ślesickiego łagodzi jej niedosyt i niewątpliwie stanowi ważne literackie wydarzenie nie tylko dla Trzcianki. Polecam ją czytelnikom dojrzałym.
Zarząd Powiatu w osobach Feliksa Faszcza, Sławomira Krygera i Włodzimierza Ignasińskiego osobiście złożył na ręce Jubilata gratulacje, podziękowania oraz życzenia dalszej owocnej pracy.
To może Cię także zainteresować:
Źródło: L.Wikieł Starostwo Powiatowe w Czarnkowie
Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.