Jubileusz pracy twórczej Mieczysława Ślesickiego

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 3)

 

Tego autora nie trzeba przedstawiać, a już na pewno nie mieszkańcom Trzcianki, z której pochodzi. Mieczysław Ślesicki autor 7 powieści w tym debiutanckiego „Gniazda” i szczególnie bliskiej, zwłaszcza swoim tytułem, powieści „Pod Platanem” obchodzi w tym roku 25-lecie pracy twórczej. Jubileusz nie umknął uwadze zarządowi powiatu, który doceniając dorobek autora i jego wkład w promocję miasta powiatowego i całego regionu, osobiście pogratulował pisarzowi jego dorobku.

REKLAMA

Powieściopisarz, urodzony w 1957 roku w Trzciance jest absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na kierunku filologia polska. Działalność literacką rozpoczął od dziennikarstwa. Był współzałożycielem "Głosu Trzcianki", a także jej redaktorem naczelnym. Jego debiutancka powieść "Gniazdo" została wydana w 1995 roku. Przychylne przyjęcie zarówno krytyków, jak i czytelników doprowadziła do drugiego wydania książki w 1997r. Debiut Mieczysława Ślesickiego jest jedną z pierwszych polskich powieści podejmującej temat katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Za swój debiut Mieczysław Ślesicki został nagrodzony honorowym tytułem - Człowiek 1996 Roku Województwa Pilskiego w dziedzinie Kultury oraz nagrodą Wojewody Pilskiego w 1998 roku. W 2001 roku odebrał od Prezydenta RP Krzyż Zasługi dla Wielkopolan, którzy zasłużyli się w działalności na rzecz budowy demokratycznego państwa polskiego i społeczeństwa obywatelskiego. Odznaczony był również Medalem Komisji Edukacji Narodowej. W 2002 roku otrzymał nagrodę Burmistrza Trzcianki za dorobek literacki oraz promocję miasta i regionu. Wyróżniony także przez Starostę za współtworzenie wizerunku kultury w Powiecie Czarnkowsko-Trzcianeckim. 

A tak o jednej z powieści Mieczysława Ślesickiego „Pod Platanem” napisała Elżbieta Wasyłyk, artystka malarka, poetka i krajanka autora; To inna jego powieść. Inna od tych, które już napisał. Jej akcję umiejscowił w najtrudniejszym, chyba, okresie historii Trzcianki. W dość precyzyjny opis topografii miasta, który dla czytających trzcianczan może być niewątpliwym czynnikiem wzmagającym zainteresowanie, autor wpisuje osobisty i społeczny dramat córki ostatniego niemieckiego burmistrza. Jej osobista historia, wciągnięta w strukturę wielu problemów charakterystycznych dla tego czasu, jest łamana i moralnie trawiona. Pragnienie osamotnionej nieobecnością męża kobiety, poprzez jej ufność, a może nierozwagę, rzuca ją na pastwę rodaków – żołnierzy korzystających z nieopanowanej rządzy, z demonicznej siły wojny. Klimat powieści przypomina trochę aurę jednego z ostatnich odcinków Kapitana Klossa. Wartkiej, dramatycznej akcji nie zakłócają nadmierne opisy i woale dydaktyzmu. Książka jest warta polecenia zwłaszcza tym, którzy mają w sobie niezaspokojoną potrzebę wiedzy o Trzciance. Fikcja literacka Ślesickiego łagodzi jej niedosyt i niewątpliwie stanowi ważne literackie wydarzenie nie tylko dla Trzcianki. Polecam ją czytelnikom dojrzałym. 

Zarząd Powiatu w osobach Feliksa Faszcza, Sławomira Krygera i Włodzimierza Ignasińskiego osobiście złożył na ręce Jubilata gratulacje, podziękowania oraz życzenia dalszej owocnej pracy.


To może Cię także zainteresować:

Źródło: L.Wikieł Starostwo Powiatowe w Czarnkowie

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki