Kobiety, które zawładnęły Europą – Jean des Cars

02.09.2014

Dwanaście kobiet. Co je łączy? Europa i władza – mniejsza lub większa. Kim były lub są? Co sprawiło, że ich sława nadal nie przemija? Tego dowiecie się po przeczytaniu książki Kobiety, które zawładnęły Europą.

REKLAMA

Jean des Cars jest francuskim dziennikarzem i pisarzem specjalizującym się w tematyce historycznej. Urodził się w 1943. Jest autorem kilkudziesięciu książek. Kobiety, które zawładnęły Europą są dopiero drugą powieścią wydaną w Polsce z tak bogatego dorobku literackiego. Pierwszą jest Ludwik II Bawarski. Król rażony szaleństwem, wydany przez Państwowy Instytut Wydawniczy w 1997r.

Kobiety, które zawładnęły Europą to naprawdę imponująca pozycja, która zachwyca nie tylko treścią, ale także wydaniem. Coś interesującego, ukazującego potęgę kobiet na europejskiej scenie politycznej. Prawdziwa gratka dla miłośników historii i nie tylko, ponieważ książka obfituje w ciekawostki z różnych dziedzin życia bohaterek.

Jestem oczarowana książką Jeana des Carsa, który przedstawił interesujące portrety dwunastu dam. Kobiet, które niezaprzeczalnie odcisnęły niezatarte piętno na dziejach swoich państw. Najbardziej zainteresowały mnie brytyjskie władczynie – Elżbieta I, Wiktoria i Elżbieta II, ale także Maria Antonina. Z przyjemnością czytałam również historie związane z pozostałymi bohaterkami – Katarzyną Medycejską, Krystyną, Marią Teresą, Katarzyną II, Eugenią, Sisi, Zytą i Astrid. Każda z nich jest postacią niezwykle intrygującą. Co najważniejsze, autor przedstawia zarówno pozytywne, jaki i negatywne cechy bohaterek swojej książki. Ukazuje je zarówno z wadami i zaletami. Mamy więc do czynienia z namiastką prawdziwego oblicza danej kobiety. Takie odejście od stereotypów, legend i plotek, które nadal są w obiegu sprawia, że w tych znakomitych postaciach można odnaleźć zwyczajne kobiety.

Jedyną wadą książki są braki. Pierwszy tyczy się obrazów i zdjęć o których wspomina des Cars. Trochę irytujące było przerywanie lektury w celu zaspokojenia swojej ciekawości i wyszukiwanie danego dzieła. Szkoda, że wydanie nie zostało wzbogacone o ten element – choćby na końcu książki w postaci dodatku. Drugim mankamentem zaś jest brak bibliografii. Jest to w pewien sposób zadziwiające, że w tego typu pozycji nie ma tak ważnego detalu.

Jeśli zastanawiacie się, czy piękna, przyciągająca wzrok okładka oraz twarda oprawa, to jedyne atuty tej książki, to z całą stanowczością odpowiadam, że nie. Kobiety, które zawładnęły Europą to świetna lektura, która umili czas, a przy tym dostarczy wiedzy związanej z historią, niezwykłymi osobowościami, a także obyczajowością, a nawet modą minionych epok, a wszystko to podane lekkim, przystępnym językiem. 

Klaudia Jędrzejczyk

Źródło: Klaudia Jędrzejczyk | foto: Internet

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki