Kolędnicy i Dudziarze ze środkowej i południowej Europy w Gminie Wieleń

28.01.2022

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 5)

 

15 stycznia 2022 r. w zabytkowym kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Nowych Dworach odbył się koncert kapel dudziarskich z Polski oraz z zagranicy. Koncertowaniu kolędników i dudziarzy od 22 lat patronuje Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Wójt Gminy Połajewo, a także Burmistrz Wielenia poprzez współfinansowanie tego popularnego wydarzenia. W tym roku patronat nad wydarzeniem dudziarskim w Gminie Wieleń objęli: Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk. oraz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Wieleniu, zarazem sołtys wsi Nowe Dwory Jacek Duczyński. Koncert kapel dudziarskich zorganizowało Nadnoteckie Centrum Kultury w Wieleniu z dyrektorem Marcinem Waśko, którego podczas koncertu dudziarzy kolęd reprezentowali: Alicja Adamczyk i Marek Doczekalski.

REKLAMA

Koncert dudziarzy, to cykliczne spotkanie z gośćmi mieszkającymi po oby stronach Karpat. Odbywa się ono dzięki zaangażowaniu i życzliwości wieloletniego dyrektora Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu, pochodzącego z Wielenia - Janusza Jaskulskiego. Pan dyrektor poprowadził koncert prezentując warsztat rzemiosła ludowego, z którego wywodzą się prezentowane instrumenty dudziarskie. Słuchaczom przybliżono kulturę różnych krajów. Mieszkańcy mieli okazję wysłuchać muzyki w wykonaniu m.in: Słowackich Bethelemców, Kolędników z Moraw i Bułgarii, Wiliarzy, Kolędników z Wielkopolski oraz Beskidu Śląskiego. Wielkopolska Kapela Dudziarska z Połajewa zaprezentowała kolędy pod czujnym okiem zasłużonego i wieloletniego instruktora mistrza Romualda Jędraszaka. Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk złożyła podziękowanie na ręce Mistrza Romualda Jędraszaka i opiekuna koncertu Janusza Jaskulskiego.

Koncert zakończył się wspólnym śpiewaniem kolęd oraz poczęstunkiem dla wszystkich muzyków i słuchaczy w sali wiejskiej w Nowych Dworach, zorganizowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich w Nowych Dworach i sołtysa wsi Jacka Duczyńskiego.

 

Źródło: Marek Doczekalski

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki