Międzynarodowy Dzień Młodzieży - Rada Młodzieży „MOST”

Są kreatywni, zaskakujący i mają mnóstwo pomysłów. Mimo młodego wieku, twardo stąpają po ziemi i wiedzą, czego chcą dla swoich rówieśników. Mowa o Czarnkowsko-Trzcianeckiej Radzie Młodzieży „MOST” - to grupa uczniów zwartych i gotowych do działania. To oni zajmują się organizacją różnego rodzaju imprez w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim.

REKLAMA

- Będąc dość długo w naszej radzie, spokojnie mogę powiedzieć, że wiele się u nas dzieje – mówi Sara Adrianna Tryba, uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Henryka Sienkiewicza w Trzciance. - Jak sama nazwa mówi, jesteśmy radą MŁODZIEŻY, młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych, jesteśmy młodzieżą dla młodzieży, działamy dla młodzieży. Co zrobić, żeby nie było nudno? Żeby coś się działo? Tym właśnie się zajmujemy. – dodaje.

- Pracuję w szkolnictwie dobrych kilka lat, i odkąd pamiętam RM była zawsze. W szkole jestem opiekunem rady od około 7 lat, i z organizacji która na samym początku skupiała się tylko na spotkaniach w różnych szkołach i planowaniu działań, a z samą realizacją było już różnie, zmieniła się w organizację spotykającą się w siedzibie rady powiatu, a następnie w MDK w Trzciance, i spotkania te były już krótkie, rzeczowe, a co ważne efektywne, a zaplanowane działania realizowane – mówi Krystyna Krysztopolska – Płóciniczak, nauczyciel szkół im. I.J. Paderewskiego prowadzonych przez Edukację Lubasz.

Czarnkowsko-Trzcianecka Rada Młodzieży „MOST” jest grupą młodych ludzi, którzy chętnie współpracują w ramach działań kulturalno – edukacyjno - wychowawczych na terenie naszego powiatu. Swoje działania uskuteczniają również w Młodzieżowym Domu Kultury w Trzciance.

- To właśnie oni są inicjatorami nowych form działań adekwatnych do ich bieżących potrzeb i zainteresowań – mówi Dominika Wiśniewska, dyrektor MDK w Trzciance. - Wspomagają wiele projektów, wspierają imprezy i konkursy organizowane przez Młodzieżowy Dom Kultury w Trzciance. Dzięki współpracy z radą młodzieży możemy również dostosować ofertę MDK – dodaje.

Warto wspomnieć, że od początku lutego 2016 roku, Rada Młodzieży „MOST” jest pod opieką MDK w Trzciance. To tam najczęściej odbywają się spotkania, które służą wymianie informacji, lepszemu wzajemnemu poznaniu się oraz przygotowaniu projektów i imprez. Na pierwszym spotkaniu w nowym roku szkolnym rada młodzieży zbiera pomysły i tworzy plan działań na nowy rok szkolny, wybiera osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie konkretnych przedsięwzięć. Zazwyczaj pomysłodawca zostaje koordynatorem organizacyjnym zaproponowanego przez siebie działania.

- Podczas spotkań zazwyczaj jest burza mózgów. Wspólnie myślimy jak działać i co zdziałać, ale nie nazwałabym tego sporami, są osoby, że tak powiem stale aktywn, które chcą sie wypowiadać, kreatywne, wciąż zaskakujące nowymi pomysłami, ale przygotowane na krytykę ze strony innych. W końcu jesteśmy radą, wspólnie podejmujemy decyzje, jeśli pomysł będzie odrzucony, to zaraz jest tak zmieniany, żeby każdy uznał go za fajny. Sporów nie ma, dogadujemy się - opowiada Sara Adrianna Tryba.

Prace rady młodzieży i prace poszczególnych odpowiedzialnych za projekty pomysłodawców wspiera rada i opiekunowie. Władze powiatu również chętnie włączają się we współorganizację równych imprez.

- To bardzo zdolna i mądra młodzież. Oni mają swoje pomysły i dążą do nich z uporem – mówi Tadeusz Teterus, starosta czarnkowsko-trzcianecki. - Młodzieżowa rada przede wszystkim buduje mosty, między młodzieżą, a samorządowcami. Staramy się słuchać i konsultować z nimi istotne dla nich sprawy – dodaje.

Rada Młodzieży „MOST” zajmuje się organizowaniem przeróżnych wydarzeń. Obecni członkowie w dużej mierze stawiają na rozwój powiatowych talentów. Z sukcesem organizują „Mam talent”, dzięki któremu można zobaczyć diamenty artystyczne powiatu.

- Chcielibyśmy dotrzeć do większego grona. Często spotykamy się z osobami, które nie wiedzą nic o radzie, a przecież robimy same dobre rzeczy dla społeczności uczniowskiej i nie tylko. Chcielibyśmy, żeby usłyszało o nas województwo, a może i cała Polska? – mówi Magdalena Pawlak, uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie.

Obecnie w radzie młodzieży jest około 20 członków. W skład RM wchodzą wszystkie szkoły ponadgimnazjalne z naszego powiatu oraz MOS w Białej. - Nieważna jest liczba członków, ale osób realizujących działania RM, a z tym bywa różnie, ale coraz lepiej – komentuje Krystyna Krysztopolska – Płóciniczak.

Dla wielu członków i opiekunów rada młodzieży jest niezwykłym doświadczeniem w życiu. To przede wszystkim możliwość poznania nowych ludzi, ich zainteresowań i pomysłów na to co zrobić, by świat młodzieży stał się lepszy i łatwiejszy. To również odpowiedzialność, która wiąże się ze spełnieniem. W Międzynarodowym Dniu Młodzieży życzymy Wam, abyście nie tracili zapału i kreatywności. Wszystkiego najlepszego.

To może Cię także zainteresować:

Źródło: czarnkowsko-trzcianecki.pl | Aleksandra Lipiec Starostwo Powiatowe w Czarnkowie | foto: czarnkowsko-trzcianecki.pl

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki