Moskitiera - ekologiczna ochrona przed owadami

10.09.2021

Moskitiery moskitiera... Występująca w różnych wariantach i różnych wersjach kolorystycznych, moskitiera to produkt do domu, ogrodu lub na wyjazd, który zapewni ci skuteczną ochronę na uciążliwe owady. Możesz już nie mieć obaw o nieprzyjemne pokąsania komarów czy innych insektów tj. muchy, muszki, osy.Siatka moskitiery jest również skuteczna na wszędobylskie pająki, często przychodzące do nas z zewnątrz. Moskitiery okienne, moskitiery ramkowe - jakie są rodzaje moskitier? Jak je montować? Jakie zalety niesie ze sobą moskitiera?

REKLAMA

Moskitiera - czym jest

Koegzystencja z naturą czasami nie jest nam na rękę. O ile miło jest przysiąść we własnym ogrodzie i korzystać z ładnej pogody, o tyle wpuszczanie do pomieszczenia uciążliwych owadów tj. komary, muchy czy osy, stanowi dla nas problem. W sezonie letnim, gdy chłodzimy się także poprzez otwieranie okien, ciężko otwierać drzwi balkonu czy okna do naszego wnętrza, licząc się z możliwą inwazją insektów. Z tego tez powodu dobrym rozwiązaniem pozostaje moskitiera, czyli siatka w wersji tekstylnej lub metalowej, montowana na oknie czy np. na drzwiach balkonowych. Ta gęsta siatka o małych oczkach stanowi skuteczną ochronę przed owadami. Siatka w formie zabezpieczenia na otwarte okna może występować w wielu rozmiarach stałych, jak również być montowana na wymiar na drzwi balkonowe, okna (także okna dachowe). Przyda się również do drzwi tarasowych.

Rodzaje moskitier

Jaką moskitierę wybrać ??  W ofercie sklepów znajdziesz różnorodne produkty moskitier w formie siatki lub w formie metalowej. Sama moskitiera w wersji podstawowej to skuteczna osłona na otwarte okna, jednak moskitiery można podzielić ze względu na ich kolor, montaż i przeznaczenie.

Najpopularniejszym rodzajem moskitiery jest moskitiera okienna mocowana na rzepach lub moskitiera na ramce (tzw. moskitiera ramkowa). Mamy tez moskitiery zwijane lub plisowane. Moskitiery okienne są nieinwazyjne. Wersję materiałową na rzepy łatwo zamontować do ramy okiennej, docinając ja na wymiar i przyklejając. Mniej swobody pozostawia opcja ramkowa montowane na ramkach wyposażonych w zaczepy.

Możemy tez zakupić moskitiery na okna dachowe. Wówczas mamy opcję tych naklejanych, jak również moskitier rozwijanych. Typ ten montowany jest od wewnętrznej strony, może mieć kastę ochronną, prowadnice i zaczep blokady. Nie można jej jednak swobodnie kupić, gdyż wykonywana jest na zamówienie. Takie moskitiery w formie rolety idealnie przylegają, można je zwinąć i rozwinąć i nie utrudnia mycia okien, tak jak rolety na rzepy. Jest to opcja droższa i wykonywana przez specjalistyczne firmy.

Do drzwi balkonowych znajdziemy moskitierę plisowaną, drzwiową lub wiszącą z obciążeniem. Pierwsza z nich ma formę harmonijki na ramce, rozwijaną systemem przesuwnym, co sprawia, że zajmuje niewiele miejsca. Opcja drzwiowa to ramka z zawiasami, montowana w otworze drzwi tarasowych lub balkonowych, wykonywana na zamówienie, na wymiar. Ostatni typ to wersja tekstylna, składająca się z dwóch lub kilku części, które wiesza się w taki sposób, by nachodziły na siebie tworząc zakładki. Załączone do nich obciążenie lub magnes stabilizuje moskitierę, jednak wiatr wprawiający ją w ruch powoduje, że owady mimo wszystko mogą przez nią przelatywać.

Rynek oferuje nam także moskitiery dla zwierząt, a także te nad łóżko (jako zastępstwo baldachimu) czy na hamak. Pewną wariację stanowią moskitiery turystyczne. Zabierane w tropiki, można je wieszać pod sufitem, chroniąc całe łóżko. Występują również opcje turystyczne - zakładane na głowę.

Jaką moskitierę wybrać?

Moskitiery zazwyczaj występują w trzech opcjach kolorystycznych - białej, czarnej i metalowej. Czarna opcja co prawda zaciemnia obraz z okna, jednak paradoksalnie jest bardziej przejrzysta od innych opcji. Popularna moskitiera biała czyni widok za oknem mniej wyraźny. Łatwo ją jednak pobrudzić. W tym zestawieniu opcja metalowa jest najbardziej neutralna.

W zależności od wybranego rozwiązania, różna jest skuteczna ochrona przed insektami. Różne moskitiery to także bardziej lub mniej problematyczny ich montaż. Aby jednak samo zamontowanie było skuteczne, najpierw musimy dobrze wymierzyć nasze okna. Moskitiery materiałowe - wiszące, z magnesem czy montowane na rzepy nie wymagają wiele zachodu. Wystarczy zmierzyć szerokość i wysokość okna i dodać lekki zapas. Do moskitier kołnierzowych, plisowanych i drzwiowych lepiej wezwać fachowca, gdyż prócz szerokości i wysokości znaczenie ma także grubość profilu i jego kształt. Moskitiera na wymiar to zawsze wyzwanie wymagające ogromnej precyzji i wiedzy.

Zalety

Moskitiery zapewniają nam swobodny przepływ powietrza i chronią przed owadami. Jednak ich zaletą jest także szerokie zastosowanie i wielość rodzajów, dopasowanych dla każdego pomieszczenia. Prócz tego są proste w montażu - większość z nich możemy montować samodzielnie poprzez ich prostą konstrukcję. Do zalet moskitier można także zaliczyć ich ekologiczność - nie musimy psikać chemicznymi środkami okien, bo wystarczy ta fizyczna ochrona. Są też dobre dla alergików, gdyż prócz zatrzymywania owadów, nie pozwalają tez na przenikanie pyłków. Są bezpieczne dla zdrowia, praktyczne i funkcjonalne i możemy je używać przez cały rok - nie tylko latem. Zdecydowanie warto zakupić je do swojego domu.

 

Źródło: Artykuł partnera

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki