Na dwóch kółkach z historią w plecaku. Rajd rowerowy Miały – Gogolice – Miały

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 19)

 

W dniu 12 kwietnia 2019 r. (piątek) mialskie koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 wraz ze Stowarzyszeniem Rozwoju Lokalnego w Miałach zorganizowało pierwszą edycję rajdu rowerowego dla młodzieży pn. Na dwóch kółkach z historią w plecaku. Opiekę nad uczestnikami sprawowali p. Marzena Piechowiak, p. Marek Doczekalski i p. Arkadiusz Słabig.

REKLAMA

Celem wyprawy była leśna osada Gogolice położona na pograniczu powiatów szamotulskiego i czarnkowsko-trzcianeckiego. Znajdują się tam dwa interesujące obiekty historyczno-kulturowe: tzw. Kamień Niepodległości, wykonany przez nieznanego fundatora w listopadzie 1928 r. oraz niewielki cmentarz ewangelicki, świadectwo dawnego osadnictwa olęderskiego w Puszczy Noteckiej. Dla uczniów szkoły w Miałach (klasa V i VII), noszącej zaszczytne imię Powstańców Wielkopolskich, była to okazja do poznania piękna „małej ojczyzny”, jej frapującej historii i kultury. Warto nadmienić, iż dokładnie sto lat temu, po wejściu w życie rozejmu w Trewirze, rozległy teren puszczański między Miałami, Chełstem i Sierakowem był przez długi czas terenem częstych potyczek między patrolami wojsk wielkopolskich i niemieckich. 

Część rajdu miała charakter warsztatowy. Młodzi uczestnicy odtwarzali mapę Powstania Wielkopolskiego, ilustracje przedstawiające żołnierzy wielkopolskich i podania ludowe z międzyrzecza warciańsko-noteckiego. Odpowiadali też na pytania związane z dziejami wielkopolskich zmagań o niepodległość. Za aktywny udział w wycieczce zostali nagrodzeni certyfikatami i nagrodami książkowymi przygotowanymi przez p. Marka Doczekalskiego. Słowa podziękowania za udzielenie gościny przekazujemy p. Maciejowie Grupie, administrującemu leśnictwem Gogolice. 

Ufamy, że rajdy młodzieżowe w okolicach Miałów, sercu Puszczy Noteckiej, staną się imprezą cykliczną. Do udziału zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane partnerską współpracą ze społecznością miejscowej szkoły podstawowej.


To może Cię także zainteresować:

Źródło: kontakt@ddwlkp.pl / Arkadiusz Słabig | foto: kontakt@ddwlkp.pl

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki