Najlepsza kaczka w Wielkopolsce ze Sławna

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 8)

 

Faszerowana kaczka z Noteckiej Doliny i tort Agnieszki podbiły podniebienia jury konkursowego. Mistrzynie ze Sławna wywalczyły pierwsze miejsce na VIII Festiwalu Kuchni Wielkopolskiej, który odbył się w Zaniemyślu, w powiecie średzkim. Zaszczytny tytuł otrzymały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Sławnie. Zarząd Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego podziękował Gospodyniom za godne reprezentowanie naszej małej ojczyzny.

REKLAMA

- To przede wszystkim tradycja i ogromne umiejętności sprawiły, że nasze gospodynie wywalczyły zaszczytne miejsce. Gratulujemy wyjątkowego tytułu, na który Panie w pełni zasłużyły – mówi Tadeusz Teterus, starosta czarnkowsko-trzcianecki.

- Jechałyśmy na konkurs ale bez nastawienia na wygraną. Pomyślałam, że my takie szare gęsi, od niedawna działamy, to co my tam wygramy. Ale udało się. Wszystkie się cieszyłyśmy, ja się popłakałam z radości i z wrażenia – mówi Katarzyna Dykow.

Koło Gospodyń Wiejskich w Sławnie, ze swoją przewodniczącą i sołtysem zarazem Panią Katarzyną Dykow ma na swoim koncie wiele inicjatyw i sukcesów. Pierwsze miejsce na VIII Festiwalu Tradycyjnej Kuchni Wielkopolskiej, zdobyte w minionym tygodniu, nie jest więc przypadkowe.

- Na początku chciałyśmy zrobić pyry i gzik bo ta potrawa jest wielkopolska, ale jak się okazało takiego dania nawet nie było. Inne koła przygotowywały różne dania, zarówno staropolskie jak i nowoczesne sałatki, ale to już nie jest tradycja. My przygotowałyśmy kaczkę, którą robimy od pokoleń. Wymyśliła ją babcia, a ja nauczyłam się i podpatrzyłam jak to robiła mama, i wyszła najlepsza - podkreśla Katarzyna Dykow.

- Jury było bardzo szczegółowe. Przewodnicząca była tradycjonalistką, zależało jej aby były to dania z historią. Członkowie dopytywali o to czym karmiliśmy tę kaczkę, a także czy warzywa, które były na naszym stoisku pochodziły z naszych ogródków czy ze sklepu. My miałyśmy wszystko swoje, ekologiczne – Marianna Piotr z Koła Gospodyń WIejskich.

Gospodynie ze Sławna brały wcześniej udział w wielu innych konkursach i wystawach, na których prezentowały swoje umiejętności kulinarne oraz zdolności związane z prezentowaniem wykonanych przez siebie potraw. Tą silna grupę kobiet można spotkać na wielu regionalnych konkursach kulinarnych. Często biorą też udział w konkursach organizowanych podczas Agro Targów w Czarnkowie, niejednokrotnie zdobywając nagrody. Grupa zaistniała również podczas ubiegłorocznych Centralnych Targów Rolniczych - największych w Polsce Targach Agrobiznesu, na które przybyło blisko 80 000 osób. Tam właśnie największym powodzeniem cieszył się tradycyjny stół wigilijny przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Sławnie, zwłaszcza pierogi, które podobno rozpływały się w ustach.

W ciągu roku Panie działają lokalnie, organizując chociażby poczęstunek wigilijny dla seniorów, spotkanie z okazji Dnia Kobiet czy warsztaty kulinarne dla mieszkańców Sławna. Udaje im się łączyć swoja pasję z misją pomocy innym. Panie ze Sławna, we współpracy ze stowarzyszeniem „Klamra”, przeprowadziły ostatnio warsztaty kulinarne dla dzieci z niepełnosprawnością.

Oprócz tego, że świetnie gotują i znają się na tym, od ponad 10 lat tworzą również zgraną grupę silnych kobiet, które nawzajem się wspierają i dają wsparcie innym.

KGW w Sławnie: Katarzyna Dykow,  Alina Nowacka,  Marianna Piotr,  Maria Olczak,  Wiesława Nowak,  Wiesława Musiał,  Ewa Oborska,  Agnieszka Leoś,  Małgorzata Stefańska,  Alina Golon i Wanda Bilska.

 

To może Cię także zainteresować:

Źródło: czarnkowsko-trzcianecki.pl | Ludwika Wikieł Aleksandra Lipiec Starostwo Powiatowe w Czarnkowie | foto: czarnkowsko-trzcianecki.pl

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki