Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" w Trzciance

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 39)

 

7 września Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury w Trzciance wraz z Publiczną Biblioteką Pedagogiczną zorganizowały Narodowe Czytanie. W tym roku zaproszeni goście, m.in. Ioana Diaconu-Muresan z Cluj-Napoca w Rumunii, przeczytali „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

REKLAMA

Narodowe Czytanie jest ogólnopolską akcją, która została zapoczątkowana w 2012 roku. W jej ramach zostało już przeczytanych wiele dzieł literatury narodowej, m.in. „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza czy „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury w Trzciance wraz z Publiczną Biblioteką Pedagogiczną włączyły się do akcji już po raz szósty. W tym roku na Placu pod Platanem, wśród licznie zgromadzonych uczniów z trzcianeckich szkół podstawowych i średnich, wybrzmiały fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Wspólne czytanie rozpoczęły uczennice Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Białej. Kolejne fragmenty zaprezentowali zaproszeni goście, wśród których znaleźli się Grażyna Zozula, zastępca burmistrza Trzcianki, Piotr Urbaniak, podinspektor ds. budowania wizerunku i polityki informacyjnej powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, Ioana Diaconu-Muresan, koordynatorka programów Centrum Języka i Kultury Polskiej w Cluj-Napoca, Włodzimierz Ignasiński, dyrektor BPiCK, Dominika Wiśniewska, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, Adam Bogrycewicz, redaktor naczelny „Tygodnika Noteckiego”, Tomasz Juckiewicz, dziennikarz TVL Trzcianka. Swoją interpretacją „Przedwiośnia” podzieliły się z zebranymi także uczennice klasy pierwszej Liceum Ogólnokształcącego, młodzi aktorzy Zespołu Teatralnego LOTKA (Aleksandra Giernalczyk, Zofia Ignasińska, Maciej Czempiński, Krystian Kanclerz, Kacper Malicki), jak również ludzie pióra (Elżbieta Panert-Mumot, Karolina Kubilus, Mieczysław Ślesicki) oraz nauczyciele i bibliotekarze (Monika Łastowska ze Szkoły Podstawowej nr 1, Hanna Kolonista-Kujawska oraz Małgorzata Szadkowska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, Małgorzata Światek z Publicznej Biblioteki Pedagogicznej). Wspólne czytanie zakończył występ Mariusza Gawrycha oraz Elżbiety Karczewskiej, pracownika Młodzieżowego Domu Kultury. Wszystkim prezentacjom towarzyszyły wspaniałe stroje, nawiązujące do czasów, w których rozgrywała się akcja „Przedwiośnia”. 

Organizatorzy dziękują Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka w Trzciance za wypożyczenie strojów wykorzystanych podczas „Narodowego Czytania”.

To może Cię także zainteresować:

Źródło: kontakt@ddwlkp.pl / JN | foto: kontakt@ddwlkp.pl

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki