Nieodparty czar Czarnkowa

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 10)

 

W pradolinie Noteci, na skraju Puszczy Noteckiej, w pobliżu pięknych jezior… - ten fragment opisujący położenie Czarnkowa brzmi jak początek bajki, a krajobrazy które można tutaj podziwiać niewiele się od bajki różnią. Miłośnicy pięknych widoków nie będą rozczarowani. Odwiedzając Czarnków napotkają jeden z najpiękniejszych zakątków Wielkopolski tzw. "Szwajcarię Czarnkowską". Mieści się tutaj również zabytkowy budynek browaru z 1871, w którym cały czas warzone jest, znane w całym regionie a nawet kraju, piwo noteckie.

REKLAMA

Malowniczo wpisane między rzekę Noteć, a strome krawędzie doliny, otoczone nadnoteckimi łąkami niewielkie miasto Czarnków otacza bogata roślinność z wielkimi obszarami leśnymi. Kameralne uliczki i urokliwe zakątki od lat przyciągają licznych turystów, amatorów ciszy, świeżego powietrza, pieszych wędrówek, łowiectwa i grzybobrania. Czarnków znany jest również z organizowanych rokrocznie festiwali, najbardziej popularnym jest „Dzień Spieczonego Bliźniaka”, na który w sierpniu zjeżdżają z całej Polski, podobne do siebie jak dwie krople wody, pary bliźniąt. Planując wędrówkę po tej części Wielkopolski warto przeprowadzić mały rekonesans, by nie ominąć najważniejszych i najbardziej znanych punktów na mapie tego, bez wątpienia, czarującego miasta. Zwiedzanie warto rozpocząć od Tarasu Widokowego, z którego rozciąga się widok na wspaniałą panoramę Czarnkowa i okolic. Taras wyposażony jest w wygodne ławeczki, zadaszenie ze stołem do gry w szachy i warcaby oraz wysokiej jakości, nowoczesną lunetę firmy Nikon do obserwacji miasta i okolic.

Kręci się wokół Noteci 

Z racji swego położenia nad rzeką Noteć, która jest ważnym elementem międzynarodowej trasy wodnej E70 Berlin – Kaliningrad, miasto stawia na turystykę wodną. Po obu stronach brzegu rzeki zlokalizowane są obszary NATURA 2000. Rzeka jest nośnikiem życia biologicznego, tworzy korzystny mikroklimat. Jest żeglowna i uregulowana w granicach miasta. Nowoczesna przystań – Marina Czarnków, to obiekt z miejscem do slipowania, cumowania, nowoczesnym zapleczem sanitarnym, a także polem namiotowym i grillem. Można tu wypożyczyć rowery miejskie, kajaki oraz łodzie, a także odbyć rejs miejską łodzią motorową typu katamaran o nazwie „Janko z Czarnkowa”, która może zabrać nawet 10 pasażerów. Ważnym elementem tutejszego krajobrazu, który ze względu na swoje usytuowanie przy samym wjeździe do Czarnkowa stanowi swoistą bramę miasta, jest charakterystyczny most. Rzeka była też naturalną inspiracją dla nazwy piwa, warzonego w tutejszym browarze, usytuowanym w bliskim sąsiedztwie Noteci. Przy browarze działa firmowy sklepik, w którym można nabyć w firmowych sześciopakach piwo noteckie (jasne niepasteryzowane i pasteryzowane oraz piwo ciemne) z czarnkowskiego browaru, świeżo rozlane do butelek. 

W wodzie, ale nie w rzece 

Szanując różnorodność upodobań turystów, którzy nie zawsze chcą lub mogą skorzystać z uroków dobrodziejstw natury miasto, w okresie od maja do września, oferuje odkryty kompleks basenów z podgrzewaną wodą. Wstęp na ten obiekt jest płatny ale nie ma ograniczeń czasowych. Basen na wolnym powietrzu czynny od czerwca do końca sierpnia. Korzystający z kąpieli mają do dyspozycji trawiastą plażę, przebieralnie, natryski i toalety, a także stałą opiekę ratowników WOPR. Na terenie miejscowego Ośrodka Sportu i Rekreacji znajduje się również scatepark (rampa wrotkarska), minigolf, boiska do piłki nożnej, do tenisa ziemnego czy siatkówki plażowej. 

Miasto z charakterem 

Zabytkowy układ urbanistyczny Czarnkowa rozpościera się na obszarze śródmieścia i obejmuje zespoły zabudowy, ciągnące się wzdłuż ulic: Wodna, Rybaki i Zamkowa w części zachodniej; Łąkowa, pl. Bartoszka, Staromiejska, Krótka i Krzyżowa w części północnej i wschodniej oraz pl. Wolności, pl. Powstańców Wlkp., Kościelna, Kościuszki, Wroniecka do ulicy Strumykowej w części południowej. Na tym obszarze występuje cenny kulturowo obiekt architektury sakralnej oraz szereg budynków, wpisanych do rejestru zabytków. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wyznacza strefę ochrony archeologicznej, a wszelkie działania inwestycyjne polegające na naruszeniu gruntu wymagają uzgodnienia ze służbami archeologicznymi Państwowej Służby Ochrony Zabytków. Krótko mówiąc spacer po Czarnkowie, wąskimi uliczkami, zamkniętymi częściowo dla ruchu samochodowego, które ciągną się wzdłuż odrestaurowanych kamienic to prawdziwa przyjemność. W upalne dni wytchnienie przynosi nowoczesna, podświetlana fontanna na Placu Wolności, tuż przed czarnkowskim ratuszem. Jednak urokliwych miejsc w tym mieście jest zdecydowanie więcej. Zapraszamy do ich odkrywania.


To może Cię także zainteresować:

Źródło: Ludwika Wikieł Starostwo Powiatowe w Czarnkowie źródło: www.czarnkow.pl

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki