Niższa pensja za styczeń? Sprawdź, czy pracodawca wyrówna różnicę w zaliczce

28.01.2022

  • Od 8 stycznia 2022 r. zmieniły się zasady rozliczania zaliczek na podatek dochodowy, pobieranych przez pracodawcę / płatnika w styczniu 2022 r.
  • Jeśli miesięczny dochód pracownika nie przekracza 12 800 zł brutto, zaliczka za styczeń powinna być pobierana w wysokości nie wyższej od tej obliczanej na starych zasadach, działających do końca 2021 r.

REKLAMA

W związku z rozporządzeniem Ministra Finansów z 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, od 8 stycznia 2022 r. zmianie uległy zasady rozliczania zaliczek na podatek dochodowy, pobieranych przez płatników w styczniu 2022 r.

Wysokość zaliczki za styczeń u pracowników czy zleceniobiorców osiągających miesięczny dochód do 12 800 zł brutto, powinna być pobierana w wysokości nie wyższej, niż kwota zaliczki obliczanej na zasadach działających do 31 grudnia 2021 r.

- Jeśli ktoś mimo wprowadzonych zmian i działań otrzyma niższą pensję w styczniu z uwagi na pobraną zbyt wysoką zaliczkę, dostanie od pracodawcy wyrównanie. Rozwiązanie to wprowadza rozporządzenie z początku stycznia. Na jego podstawie pracodawcy są zobowiązani do jak najszybszego wyrównania różnicy w wypłacie, o ile pracownik nie zrezygnował ze stosowania rozporządzenia – mówi rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, Małgorzata Spychała-Szuszczyńska.

Wszyscy, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości co do nowych przepisów mogą kontaktować się z konsultantami Infolinii Krajowej Informacji Skarbowej pod numerami:

  • 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych) lub
  • 22 330 03 30 (z telefonów komórkowych).

Na stronie podatki.gov.pl uruchomiony został także formularz do zadawania pytań on-line. Wystarczy wybrać interesujący temat, wpisać pytanie i podać adres e-mail. Odpowiedź na Twoje pytanie zostanie udzielona niezwłocznie, według kolejności wpływu.

W wielkopolskich urzędach skarbowych uruchomione zostały również specjalne lokalne infolinie dotyczące zmian podatkowych wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu. Więcej informacji znajdziesz na www.wielkopolskie.kas.gov.pl

 

 

Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki