O powiecie wiedzą wszystko

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 4)

 

ZAGADKA:

Jest to biały jednorożec do konia podobny, przednimi nogami wspięty, w lewą stronę terczy skierowany, na czole róg kończasty, księżyc jak na nowiu, jakby go opasywał. Nad szyją jego trzy białe gwiazdy tek ułożone, że dwie na spodzie, a jedna nad nim na wierzchu. Całość umieszczone w polu błękitnym, żółtą ozdobną opaską obwarowanym - o jakim herbie mowa?

REKLAMA

Od znajomości barw herbów, przez dokładne nazwiska sekretarzy gmin, dyrektorów szkół, do zabytków i dalekiej historii. Młodzież z naszych szkół wiedzą o powiecie nie może się powstydzić. Trzyosobowe drużyny z siedmiu jednostek wzięły udział w piątej odsłonie konkursu wiedzy o Powiecie Czarnkowsko-Trzcianeckim. Bezkonkurencyjne okazały się uczennice z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim.

- Jako juror obserwuję zmagania młodzieży od kilku lat i jestem pod dużym wrażeniem. Uczniowie doskonale radzą sobie z trudnymi pytaniami. W pierwszym etapie było niewiele błędnych odpowiedzi. Śmiało mogę stwierdzić, że poziom wzrasta z edycji na edycję – mówi Agata Michalska, juror konkursu.

Geografia i przyroda, skład rady i zarządu powiatu, statut, czy powiatowe jednostki kultury. Młodzież w pierwszym etapie, a później w finale, zmierzyła się z wiedzą dotyczącą małej ojczyzny. Podczas tegorocznej edycji do czołówki zakwalifikowali się uczniowie z liceów w Trzciance i Czarnkowie oraz drużyna z ZSO w Krzyżu. Najlepsze okazały się uczennice z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim, odpowiadając bezbłędnie na każde z zadanych pytań.

- Młodzi ludzie mają okazję do doskonalenia nauki dotyczącej geografii czy instytucji znajdujących się na terenie powiatu. Przygotowując się do konkursu poznają nasz region jeszcze lepiej - mówi Wioletta Szukajło, juror konkursu. - Jako organizatorzy, każdego roku staramy się przygotowywać ciekawe pytania, a nawet zagadki, aby w na pozór łatwej odpowiedzi znaleźć haczyk, nad którym muszą się trochę pogłowić - dodaje.

W zmaganiach udział wzięło siedem drużyn. Wygrały uczennice z ZSO w Krzyżu Wielkopolskim. Na drugim miejscu podium uplasowała się młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Trzciance. Ostatnie, aczkolwiek zaszczytne miejsce na podium wywalczyła młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Czarnkowie.

- Cieszę się, że reprezentanci szkół mogą pochwalić się tak różnorodną wiedzą. Poświęcając czas na przygotowanie, wykorzystali go naprawdę dobrze, ponieważ to ważne aby o swojej małej ojczyźnie znali jak najwięcej informacji, czy ciekawostek – mówi Jacek Klimaszewski, starosta czarnkowsko-trzcianecki.

Dzięki tego typu zmaganiom młodzi ludzie uczą się zbierać i dokonywać selekcji informacji na określony temat. A odpowiedzią na wyżej wymienioną zagadkę, czyli na jedno z pytań zadanych podczas tegorocznego konkursu, jest herb Gminy Lubasz. Gratulujemy laureatom. Do zobaczenia za rok.

 

To może Cię także zainteresować:

Źródło: czarnkowsko-trzcianecki.pl | Aleksandra Lipiec Starostwo Powiatowe w Czarnkowie | foto: czarnkowsko-trzcianecki.pl

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki