Ograniczniki przepięć do ochrony domowej instalacji

26.10.2021

Budowa czy też remont domu lub mieszkania zazwyczaj wymaga od nas wymiany wielu rzeczy. Począwszy od podłóg, instalacji ciepłowniczej – skończywszy na elektryce. Dobrze zaplanowana instalacja elektryczna, która dodatkowo zostanie wykonana zgodnie z zasadami sztuki – gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania i bezawaryjność urządzeń wpiętych do sieci. Jednym z najważniejszych elementów bezpiecznej instalacji są ograniczniki przepięć – to właśnie one gwarantują, że przepięcia zewnętrzne i wewnętrzne zostaną zneutralizowane a zagrożenie dla sieci będzie minimalne. Dobrze jednak zdawać sobie sprawę jakie ochronniki zastosować do domu a jakie lepiej zainstalować w budynkach wielorodzinnych.

REKLAMA

Co powinno znaleźć się w rozdzielnicy?

Każda instalacja elektryczna do bezproblemowego działania przez wiele lat powinna być wyposażona w szereg urządzeń zapewniających ochronę przed różnymi zagrożeniami. Stąd w tablicach rozdzielczych montuje się zabezpieczenia nadmiarowoprądowe, różnicówki i aparaturę chroniącą przed porażeniami. Ograniczniki przepięć powinny być tak dobierane by redukowały przepięcia do wartości uznanej za bezpieczną. Najczęściej źródłem przepięć są wyładowania atmosferyczne, które uderzają w pewnej odległości od chronionego budynku i za pomocą sieci napowietrznej są przekazywane do odbiorcy końcowego – w takim wypadku już na wejściu instalacji do budynku należy odpowiednio się zabezpieczyć stosując jeden z dwóch ochronników – klasy B lub klasy B+C. Jest to aparatura przeznaczona właśnie do redukowania przepięć zewnętrznych. Ograniczniki przepięć klasy C to z kolei ograniczniki typu drugiego, montowane za ogranicznikami typu pierwszego a więc w podrozdzielnicach. Odpowiadają one za ograniczenie przepięć powstałych w przypadku wyładowań pośrednich czy też łączeniowych jakie mogą pojawić się w sieci.

Jakie ograniczniki przepięć instalować?

W budynkach, które nie mają instalacji odgromowej oraz innych czynników zwiększających ryzyko bezpośredniego wyładowania atmosferycznego – najczęściej stosuje się ograniczniki przepięć typu drugiego, który zgodnie z normami, powinien zapewniać odpowiednią ochronę. Z kolei w przypadku budynków, mają na zewnątrz instalację odgromową montuje się ograniczniki przepięć typu 1+2 (B+C). Niezależnie od tego jak wygląda nasza instalacja i gdzie znajduje się budynek – zawsze jednak lepiej zastosować dodatkowe zabezpieczenia, niż po fakcie załamywać ręce nad uszkodzonym sprzętem elektronicznym.

Źródło: Materiał partnera

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki