Patriotyzm w Puszczy Noteckiej

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 22)

 

W Gogolicach na terenie Nadleśnictwa Wronki w sercu Puszczy Noteckiej, odsłonięto Kamień Pamiątkowy z okazji 100. rocznicy powrotu Wielkopolski do Ojczyzny. Projekt ten rozpoczęto wiosną 2018 roku, a zrealizowany został z inicjatywy Profesora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Pana Romana Wojtkowiaka w ścisłym współdziałaniu z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego Koła Ziemi Wieleńskiej, Szkołą Podstawową im. Powstańców Wielkopolskich w Rosku i Szkołą Podstawową im. Polonii Amerykańskiej w Gulczu oraz Nadleśnictwem Wronki, Parafią pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Piłce, Zespołem Hejnalistów z Zespołu Szkół Leśnych w Goraju, Panami Grzegorzem i Mikołajem Wieczorkiem, a także Panem Romanem Magdziarzem, właścicielem Zakładu Kamieniarskiego w Ciszkowie.

REKLAMA

Z Gogolicami, a właściwie miejscem posadowienia okolicznościowego kamienia na rozdrożu do Leśnictwa Gogolice i Leśnictwa Smolarnia związana jest ciekawa historia. Otóż, pracownicy Nadleśnictwa Wronki w porozumieniu z ówczesnym nadleśniczym Panem Zbigniewem Gzylem, porządkując skwer na rozdrożu, wokół przydrożnego krzyża znaleźli kamień, na którym po starannym oczyszczeniu odkrył się napis upamiętniający 10. rocznicę odzyskania wolności przez Polskę. O ciekawym odkryciu dowiedział się Profesor Uniwersytetu Przyrodniczego Pan Roman Wojtkowiak, który pod wpływem impulsu podjął decyzję, że skoro 90 lat temu potrafiono okazać jak kocha się Ojczyznę, to tym bardziej my dzisiaj w wolnej Polsce, musimy również wyrazić patriotyzm i okazać pamięć Tym, którym zawdzięczamy niepodległą i demokratyczną Polskę. 

Uroczystość odbyła się w plenerze, w której udział wziął inicjator, profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Pan Roman Wojtkowiak wraz z małżonką i przyjaciółmi oraz leśnicy z dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile Panem Damianem Szcześniakiem, nadleśniczy Nadleśnictwa Wronki Pan Grzegorz Kupka, leśniczy Leśnictwa Gogolice Pan Maciej Grupa, Pan Paweł Strawa z zespołem hejnalistów z Zespołu Szkół Leśnych w Goraju, burmistrz Wronek Pan Mirosław Wieczór, Burmistrza Wielenia na prośbę Pani Burmistrz Elżbiety Rybarczyk reprezentował prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Koła Ziemi Wieleńskiej Pan Mirosław Nawrot. Uroczystość zaszczycili członek Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Pan Ryszard Wosiński i były współwłaściciel Bydgoskiej PESY Pan Zenon Duszyński oraz dyrektorzy, uczniowie i ich opiekunowie – nauczyciele ze Szkół Podstawowych z Roska i Gulcza. 

Obydwa kamienie poświęcił i poprowadził modlitwę pod krzyżem Proboszcz z Piłki ksiądz Daniel Wachowiak. Szkoły Podstawowe z Roska i Gulcza przygotowały montaż słowno – muzyczny, zatytułowany „Jestem dumnym Polakiem”, według autorstwa Pani Violetty Wojtaś i Pana Mariana Obst. Szkoły wspólnie z TPPW Koło Ziemi Wieleńskiej wykonały wokół skweru wystrój patriotyczny. Scenariusz uroczystości przygotowało w porozumieniu z Profesorem i Nadleśnictwem we Wronkach TPPW Koło Ziemi Wieleńskiej. Uczennice wszystkim uczestnikom przypięły wykonane przez szkoły biało-czerwone rozetki. 

Pogoda tego dnia, mówiąc za dyrektorem RDLP w Pile była dobra, tylko uczestnicy niewłaściwie się ubrali. Uroczystość przebiegła w podniosłej, patriotycznej atmosferze, rozpoczęli hejnaliści z ZSL w Goraju pod batutą Pana Pawła Strawy, na sygnał których wprowadzono sztandary szkół. Wspólnie odśpiewano hymn Polski. Po odsłonięciu kamienia harcerki z Gulcza w uroczysty sposób złożyły flagę państwową i przekazały ją na ręce Profesora Pana Romana Wojtkowiaka, jako wyraz szacunku i uznania za starania o upamiętnianie czynów patriotycznych, szczególnie Powstańców Wielkopolskich. Następnie odczytano i podpisano Akt erekcyjny posadowienia Kamienia i umieszczono w kapsule czasu. W dalszej części Pan Profesor zabierając głos, podkreślił znaczenie patriotyzmu dla istnienia państwa i narodu, a także przedstawił historię miejsca, która stała się iskrą do postawienia kamienia w 100. rocznicę powrotu Wielkopolski do Polski oraz podziękował wszystkim zaangażowanym w tym projekcie. Pan dyrektor RDLP w Pile w swoim wystąpieniu, przywołał słowa św. Jana Pawła II podkreślając, że wszyscy powinniśmy troszczyć się o Ojczyznę, okazywać jej miłość. Zwrócił uwagę na to, że wolność i suwerenność Polski jest skarbem, który nie został nam dany raz na zawsze. W przesłaniu Pana Dyrektora wybrzmiał jeszcze apel do nas wszystkich o to, żebyśmy nie stawiali żadnych interesów ponad dobro narodu i państwa. Uczniowie przedstawili poruszający montaż słowno –muzyczny. 

Na zakończenie hejnaliści z Goraju sygnałem zaprosili na poczęstunek, który ufundowało Nadleśnictwo Wronki. Prowadzący Mirosław Nawrot podziękował wszystkim zebranym, także tym których nie wymieniono z imienia i nazwiska za udział i życzył dobrego dnia, a leśnikom „Darzbór”.


To może Cię także zainteresować:

Źródło: wielen.pl / Mirosław Nawrot

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki