Pielgrzymka piesza do Lubaskiego Sanktuarium

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 29)

 

W sobotę, 9 września 2017 roku w związku z uroczystościami odpustowymi ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny odbyła się pielgrzymka piesza parafian z Dekanatu Wieleńskiego do Lubasza.

REKLAMA

Początki kultu Matki Bożej w Lubaszu wiążą się z objawieniem na Krasnej Górze. Jak głosi miejscowe podanie, Matka Boża ukazała się pewnemu leśnikowi i powiedziała mu, że wszyscy, którzy będą się w tym miejscu modlić, uzyskają łaski - czytamy w miesięczniku parafialnym "Z Krasnego Wzgórza" nr 99/IX 2017 Parafii p.w. Narodzenia NMP w Lubaszu. Przez liczne pielgrzymki i uzdrowienia obraz z wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem został uznany w I połowie XVIII wieku za cudowny, a pierwsza wzmianka o tym obrazie pochodzi z 1553". Dziś, jak dawniej ciągle żywy jest kult Matki Bożej Lubaskiej.

Wierni proszą o potrzebne łaski, zdrowie, siły, nadzieję, opiekę dla rodzin. Dziękują i modlą się przed cudownym obrazem Królowej Rodzin. Do Sanktuarium w Lubaszu trasa wiedzie przez leśne dukty. Obowiązkowym przystankiem pielgrzymów z dekanatu wieleńskiego na drodze do Lubasza jest leśna Kapliczka Kardynała Karola Wojtyły w Rosku. Kapliczka jest miejscem szczególnych modlitewnych spotkań. Ufundowana została przez Nadleśnictwo Potrzebowice na pamiątkę historycznego pobytu dla odpoczynku w lasach Puszczy Noteckiej i nad tutejszymi jeziorami ówczesnego Ks. Kard. Karola Wojtyły- było to w rok przez wyborem papieża Polaka (1977). Do tej, najbardziej znanej Kapliczki Papieskiej, tzw. „Kamienia” w Rosku przybywają pielgrzymi z całej okolicy: Piłki, Pęckowa, Drawska, Wielenia, Miałów, Wrzeszczyny, Roska, Białej, Gulcza, Mikołajewa, Krucza, Antoniewa i innych pobliskich miejscowości. Ksiądz proboszcz Grzegorz Baranowski pobłogosławił i odprowadził grupę ok. 30-osobową, która wyruszyła z Kościoła p.w. św. Stanisława Biskupa w Rosku. Pozostałych pielgrzymów prowadzili i wspierali na trasie ks. wikariusz Maciej Stawski z Parafii p.w. Wniebowzięcia MB. i św. Michała w Wieleniu oraz ks. wikariusz Grzegorz Grabowski z Parafii p.w. św. Rocha w Wieleniu. Na spotkanie z pielgrzymami przybył także ks. proboszcz Andrzej Drobiński z Parafii p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Gulczu. W sumie 130 (policzonych w „bramce”) pielgrzymów spotkało się w tym roku przy Kapliczce Kard. Karola Wojtyły w Rosku.

Pielgrzymi z różnych stron spotykają się przy Kapliczce w Rosku, gdzie po wspólnej modlitwie w południe jest czas na posiłek przygotowany przez lokalne działaczki z miejscowych parafii. W tym roku wiele osób zaangażowało się w przygotowanie poczęstunku i odpoczynku na trasie do Lubasza: seniorzy z Roska, członkinie KGW Rosko, KGW Wrzeszczyna, Sołectwo Biała, sprzedawcy detaliczni z Roska i okolic oraz osoby prywatne. Pielgrzymów przy kapliczce powitała przewodnicząca zespołu parafialnego "Caritas" w Rosku Teresa Matuszczak. Było to niezwykle radosne, budujące spotkanie pielgrzymkowe, które również dostarczyło wielu wzruszeń.

 

To może Cię także zainteresować:

Źródło: wielen.pl / Tekst/Zdjęcia: Hanna Forbrich

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki