Pisk Orła Białego nad Boruszynem

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 15)

 

"W mej pieśni - bogatej czy biednej - przyzna mi ktoś lub nie przyzna, żyje, tak rzadka na wargach, moja kochana Ojczyzna"

Jan Kasprowicz

REKLAMA

"Rajdową balladą" grupa harcerzy powitała w ostatnie sobotnie popołudnie wszystkich zgromadzonych na Sali Wiejskiej w Boruszynie. W dniu niezwykle uroczystym, bliskim sercu każdego Polaka. W dniu 11 listopada, upamiętniającym rocznicę odzyskania w 1918 r. niepodległości przez naszą Ojczyznę. Grupa uczniów pod kierunkiem nauczycieli - L.Frieske, L. Moszczyńskiej, S. Grabarz, H. Nowak, G. Starczewskiej-Stochaj i W. Maćkowiak zaprosiła na wspólną wędrówkę po kartach historii. Pierwszym etapem był udział w uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny, która odbyła się w kościele pw. św. Michała Archanioła w Połajewie. Następnie pod Pomnikiem - Krzyżem złożone zostały wiązanki kwiatów, a grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Boruszynie zaprezentowała krótką patriotyczną część artystyczną. Finałowe spotkanie odbyło się na Sali Wiejskiej w Boruszynie, która tego dnia wypełniona była po brzegi. Wszystko za sprawą montażu poetycko-muzycznego pt. "Pisk Białego Orła". Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Wójt Gminy Połajewo - Stanisław Pochyluk, sołtysi, dyrektorzy placówek oświatowych, ksiądz proboszcz - Marek Jański, a także licznie przybyli mieszkańcy Boruszyna i okolicznych miejscowości. Gościem specjalnym był były mieszkaniec Boruszyna - Stanisław Rakowski, który sobotnie spotkanie uświetnił wystawą obrazów, na których dopatrzeć mogliśmy się elementów boruszyńskiej natury, która przecież dla wielu z nas jest czymś, co napawą dumą i skłania do refleksji. W dziejach historii naszej miejscowości nie zabrakło momentów, kiedy to nasi przodkowie musieli udowodnić, iż właśnie to miejsce jest ostoją polskości, kształtującą patriotów gotowych oddać życie w walce o wolną Polskę. Współcześnie, my – spadkobiercy idei i marzeń kilku pokoleń Polaków o niepodległej Ojczyźnie, wdzięczni naszym praojcom za zwycięstwo w walce z zaborcą, zapewniamy, iż ofiara z blizn i krwi, przelana na drodze do niepodległości, nigdy nie zostanie zapomniana. Bądźmy dumni z dziejów i kultury naszego narodu, bo tak jak drzewo bez korzeni, tak naród bez historii nie ma szans na przetrwanie. Spotkanie z okazji Święta Odzyskania Niepodległości stało się także okazją do wręczenia nagród i dyplomów laureatom Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej organizowanego przez naszą szkołę od dwóch lat. W tym roku nad przebiegiem zmagań czuwało jury w składzie: pani Jolanta Kierdrowska, pan Bogdan Garstecki oraz pani Joanna Kuliberda. Wśród laureatów znaleźli się:

 

Kategoria I – III SP

I miejsce - Anastazja Kaźmierczak SP im. Jana Pawła II w Młynkowie

II miejsce - Hanna Wardęga SP im. Kornela Makuszyńskiego w Boruszynie

III miejsce - Oliwia Włodarek SP im. Jana Pawła II w Młynkowie

Wyróżnienie:

Agata Smydra - SP im. Jana Pawła II w Młynkowie

Julia Sołtysiak - SP im. Kornela Makuszyńskiego w Boruszynie

Aleksy Rogula - SP im. Kornela Mkuszyńskiego w Boruszynie

 

Kategoria IV – VI

I miejsce - Kornelia Stefaniak SP im. Arkadego Fiedlera w Połajewie

                - Olga Begier SP im. Kornela Makuszyńskiego w Boruszynie

II miejsce - Martyna Grośty SP im. Arkadego Fiedlera w Połajewie

III miejsce - Jagoda Figas SP im. Jana Pawła II w Młynkowie

                 - Roksana Surmela SP im. Kornela Makuszyńskiego w Boruszynie

Wyróżnienie:

Patrycja Laskowska - SP im. Arkadego Fiedlera w Połajewie

Karolina Antkowiak - SP im. Kornela Makuszyńskiego w Boruszynie

 

Kategoria VII klasa SP i Gimnazjum

I miejsce - Agnieszka Surma SP im. Kornela Makuszyńskiego w Boruszynie

               - Katarzyna Maria Anioła SP im. Arkadego Fiedlera w Połajewie

               - Marcelina Mazur Gimnazjum im. Jana Pawła II w Młynkowie

II miejsce - Zuzanna Kolasa SP im. Arkadego Fiedlera w Połajewie

                - Wiktoria Płaczek Gimnazjum im. Jana Pawła II w Młynkowie

Wyróżnienie:

Alicja Bazan SP im. Kornela Makuszyńskiego w Boruszynie

Sandra Białasik SP im. Kornela Makuszyńskiego w Boruszynie

 

Uatrakcyjnieniem spotkania sobotniego spotkania była filiżanka aromatycznej kawy oraz degustacja świętomarcińskich rogali, które przygotowały mamy uczniów. Mamy nadzieję, że pisk Białego Orła nigdy nie ustanie. Ojczyzna to wielkie słowo, pisało o niej wielu wybitnych pisarzy i poetów. Każdy z nich innymi słowy ogarniał dziejące się wydarzenia. Jedni sławili piękno jej krajobrazów..., inni zachwycali się bohaterstwem ludu, czy wreszcie niepowtarzalnością języka i kulturą. Ale wszyscy zgodnie chcieli i nadal pragną, aby Polska była zawsze wolna, piękna i lepsza. My również tym pragnieniem połączeni, o ojczyźnie naszej chcieliśmy powiedzieć w dniu Jej święta.

 

To może Cię także zainteresować:

Źródło: kontakt@ddwlkp.pl / W.M. | foto: kontakt@ddwlkp.pl

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki