Plan na biznes nie tylko dla nowych firm

12.12.2019

Biznesplan jest konceptualny, dopóki nie zaczniesz w nim wpisywać liczb i terminów. Sekcje dotyczące planu marketingowego i strategii są interesujące. Nie mają jednak znaczenia, jeśli nie możesz uzasadnić swojej działalności dobrymi wynikami. Dlatego przygotowując profesjonalny biznesplan, zwróć uwagę na prognozy finansowe i wyniki. Sekcja finansowa jest jednym z kluczowych elementów. Będziesz jej potrzebować, jeśli chcesz pozyskać inwestorów lub kredyt.

REKLAMA

Co to jest biznesplan?

Biznesplan stanowi kompleksową mapę drogową rozwoju. Informuje o tym, kim jesteś, co planujesz zrobić i w jaki sposób. Zastanawiasz się, jak napisać biznesplan? Poszukaj specjalisty, który ułatwi Ci zadanie. Warto napisać plan biznesowy, gdy:

 • szukasz źródła finansowania, inwestora lub pożyczkodawcy,
 • poszukujesz nowego partnera,
 • chcesz przyciągnąć, zatrudnić i zatrzymać najlepszych pracowników,
 • Twoja firma powoli się rozwija i potrzebuje zmiany.


Dlaczego warto przygotować biznesplan?

Pisząc biznesplan, możesz zwrócić uwagę zarówno na ogólne cele operacyjne, jak i finansowe. Zdefiniujesz swój rynek docelowy. Możesz też opracować unikalną ofertę sprzedaży.

Profesjonalny biznesplan pokazuje, że poważnie podchodzisz do swojej firmy. Powinien jasno określać długoterminowe kamienie milowe, które są najważniejsze dla sukcesu Twojej działalności. Pozwala lepiej poznać konkurencję i klientów. Obejmuje badanie rynku docelowego, a także konkurencyjnego otoczenia. Może więc służyć jako stadium wykonalności dla sukcesu Twojego przedsięwzięcia.


Jak powinien wyglądać biznesplan?

Zobacz, jak wygląda biznesplan.  Najlepiej sprawdza się dynamiczny plan. Zmienia się z upływem czasu, gdy uczysz się rynku, własnego biznesu, a nawet samego siebie. Sprawdź, jak wygląda biznesplan podstawowy. Powinien zawierać następujące elementy:

 • Streszczenie wykonawcze.
 • Opis działalności.
 • Analiza otoczenia biznesowego.
 • Analiza branży.
 • Analiza konkurencji.
 • Analiza rynku.
 • Plan marketingowy.
 • Plan operacyjny.
 • Zespół i plan zarządzania.
 • Prognozy finansowe.
 • Dodatkowe informacje.

Teraz już wiesz, jak wygląda biznesplan. Najlepiej, jeśli będzie się składał z dziesięciu zasadniczych części i załącznika. Wtedy opisuje wszystko, czego potrzebuje firma, by wyznaczyć i zrealizować cele. Jeśli jeszcze nie wiesz, jak przygotować biznesplan, zasięgnij pomocy specjalisty.  Bez względu na to, czy chcesz dopiero założyć firmę, czy ją rozwinąć, potrzebujesz dobrego planu biznesowego.

Zanim przystąpisz do jego napisania, zastanów się nad kilkoma rzeczami. Przeanalizuj swój pomysł na biznes. Czy można go zrealizować? Czy istnieje zapotrzebowanie na daną usługę lub towar? Czy warto zainwestować pieniądze w ten pomysł? Przeanalizuj też siebie. Czy jesteś gotowy, aby założyć firmę? Czy masz żyłkę przedsiębiorcy? Czy jesteś gotowy na ciężką pracę?

Zastanawiasz się, jak przygotować biznesplan? Warto skorzystać z usług doświadczonych doradców. Odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i rozwieją wątpliwości. Pomogą przygotować Ci profesjonalny biznesplan. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na sukces. Posiadając taki dokument, możesz starać się o kredyt lub dotacje unijne.

 
Źródło:

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki