Plogging w Lubaszu

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 4)

 

27 czerwiec – pierwszy weekend wyczekiwanych długo wakacji zapowiadał się całkiem zwyczajnie ale tego dnia grupa miłośników sportu i przyrody zrobiła więcej niż zwykle. O godzinie 10:00 zgromadziła się przed lubaskim amfiteatrem z wielkim poruszeniem i emocjami, aby uczestniczyć w drugiej już edycji ploggingu. Sama idea ploggingu polega na połączeniu joggingu ze zbieraniem śmieci i dbaniem o środowisko. Jest to nowa dyscyplina sportu pochodząca ze Szwecji, która w szybkim tempie rozprzestrzeniła się w innych krajach, dotarła również do Lubasza.

REKLAMA

Według raportu GUS w ostatnich latach statystyczny Polak wytwarzał już ponad 300 kg odpadów rocznie (w 2017r. to 311 kg odpadów, a w 2018r. już 325 kg). Niepokojący jest fakt, że problem zaśmiecania miejsc publicznych czy lasów staje się coraz większy, dlatego ważne jest promowanie dobrych wzorców oraz edukacja. Takim wzorem do naśladowania jest grupa ochotników, która w sobotni poranek nie zawahała się wyruszyć w drogę z workiem na śmieci trzymanym w dłoniach, celem propagowania aktywności fizycznej, zdrowia i promowania segregacji śmieci. Po intensywnej rozgrzewce każdy uczestnik otrzymał oprócz worka na śmieci także jednorazowe rękawiczki i spokojnym biegiem wyruszył w poszukiwaniu śmieci. Trasa przebiegała wzdłuż plaży przy Jeziorze Wielkim, następnie ścieżką dydaktyczną aż do Sławienka, a w drodze powrotnej prowadziła przez tzw. kolanko, często odwiedzane przez turystów. Jest to urocze i zaciszne miejsce, ale jedno z najbardziej zaśmieconych. Na terenie GOK w Lubaszu znajdują się ponad 30 koszy na śmieci, również na ścieżce dydaktycznej przy Jeziorze Wielkim, a śmieci są rozrzucane wszędzie. O czym to świadczy? 

Zakończenie wydarzenia uczczono wspólnym spotkaniem przy kawie i małej słodkiej przekąsce, podczas którego podsumowano całą inicjatywę. 

Szczególne podziękowania należą się Gminnemu Zakładowi Komunalnemu z Lubasza za przekazanie worków na śmieci oraz grupie Nordic Walking wraz z Panią Marzeną Kamińską- Sokół za czynny udział w tak szczytnym wydarzeniu.


To może Cię także zainteresować:

Źródło: Marcelina Kuświk GOK Lubasz.

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki