Pod Pomnikiem Wdzięczności Ziemi Wieleńskiej w rocznicę powrotu ziem do macierzy

Ziemia Wieleńska złączona ze swą Macierzą - 18 stycznia 1920 roku. Dzień ten upamiętnia się w Mieście i Gminie Wieleń, świętując odzyskanie niepodległości.

REKLAMA

Koniec I wojny światowej przyniósł szczęśliwe rozwiązanie sprawie polskiej. Rzeczpospolita odzyskała niepodległość, niestety Ziemia Wieleńska pozostała poza jej granicami. Wówczas jej mieszkańcy postanowili przywrócić Wieleńszczyznę Ojczyźnie. Stan ten wynikał z zapisu Traktatu Wersalskiego (28.06.1919r.), który wszedł w życie 10 stycznia 1920 r. Początkowe ustalenia w traktacie nie były dla Wielenia korzystne. Dlatego do Paryża udała się delegacja Wieleńskiej Rady Ludowej w składzie: Kazimierz Brownsford, ks. Józef Pielatowski oraz Leon Malida, którzy spotkali się z przedstawicielami Komisji Granicznej z Francji, Włoch i USA ustalającymi granice Polski po I wojnie światowej. Ostatecznie Traktat Wersalski ustanowił granicę Polski na Noteci. 18 stycznia 1920 r. do miasta wkroczyło wojsko polskie. Polsce przypadły lewobrzeżne ziemie powiatu Filehne tj. południowa część miasta Wieleń, Rosko oraz Drawsko. 

W roku 2021 przypada 101.rocznica wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości Wielenia. Przedstawiciele Samorządu Gminy Wieleń, w delegacji z Burmistrzem Wielenia Elżbietą Rybarczyk, Zastępcą Burmistrza Janem Graczykiem, Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Markiem Doczekalskim (Specjalistą ds. Izby Pamięci Ziemi Wieleńskiej) złożyli kwiaty pod Pomnikiem Wdzięczności Ziemi Wieleńskiej. Kwiaty pod pomnikiem złożyli również przedstawiciele placówek oświatowych, Dyrektor Samorządowej Administracji Oświatowej w Wieleniu Przemysław Grześkowiak i Wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Rosku Roman Frąckowiak. 

Pomnik Wdzięczności to wdzięczność Mieszkańców Wielenia i okolic „…za …ocalenie Wieleńszczyzny od dalszej niewoli…” - czytamy w Jednodniówce z 1930 r., dlatego ze składek publicznych w 1926 roku, wtedy u wejścia do środka miasta, zostaje wzniesiony pomnik za cudowne wyzwolenie. Dziś pomnik został wchłonięty przez zabudowę miejską do centrum miasta. Jest to jednak ciągle to samo miejsce patriotyczne, które od pokoleń czczone jest przez mieszkańców, którzy w „Jednodniówce na Dziesięciolecie Niepodległości Wielenia 1920-1930” zobowiązali siebie i przyszłe pokolenia, cyt. „Mieć stale pieczę nad tym pomnikiem”. Pamięć historyczną jesteśmy winni tym, którzy w roku 1919 starali się w Paryżu o rewindykację Wieleńszczyzny dla Polski. 

Rok 2020 związany był z obchodami 100 - lecia odzyskania niepodległości Wielenia. W roku jubileuszowym odsłonięto tablicę pamiątkową „Dąb Arendt” upamiętniającą Powrót Ziemi Wieleńskiej do Macierzy oraz trzy tablice pod hasłem: „Księża Obrońcy Polskości na Ziemi Wieleńskiej.” Upamiętnieni zostali: ks. Antoni Józef Rontz (wikary wieleński 1753-1754, proboszcz wieleński 1764-1799, kronikarz wydarzeń i genealogii na Ziemi Wieleńskiej); ks. Antoni Arendt (proboszcz wieleński 1873-1903, propagator polskości); ks. Jan Dąbrowa Laskowski (wikary wieleński 1896 – 1898, przywódca duchowy strajku dzieci wrzesińskich ).To może Cię także zainteresować:

Źródło: Hanna Forbrich st.ds. współpracy ze społeczeństwem Referat Organizacyjny UM Wieleń

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki