Premiera filmu "Powstanie Wielkopolskie. Czarnków odzyskany"

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 4)

 

Zdjęcia były kręcone w Starostwie Powiatowym w Czarnkowie, w pilskim muzeum i w skansenie w Osieku. Grali tam mieszkańcy powiatu, urzędnicy i sam starosta Tadeusz Teterus. Premiera długo wyczekiwanego filmu Pawła Różyckiego "Powstanie Wielkopolskie. Czarnków odzyskany" odbyła się w kinie "Światowid". W ciągu dwóch dni obejrzało go kilkuset mieszkańców. Niebawem będzie on dostępny dla szerszego grona.

REKLAMA

- Chcemy przekazywać wartość historyczną młodszemu pokoleniu. Film, który wspólnie stworzyliśmy jest tego przykładem. Jest to wspaniała lekcja historii, przede wszystkim dla lokalnej społeczności - mówi Tadeusz Teterus, starosta czarnkowsko-trzcianecki. - W pamięci historycznej musimy pielęgnować, takie posunięcia, jakim było Powstanie Wielkopolskie - dodaje.

Film "Powstanie Wielkopolskie. Czarnków odzyskany" to przybliżenie historii związanej z walkami o Czarnków pod dowództwem Orłowskiego i przy wsparciu Raczyńskiego. Produkcją filmu zajęła się TV ASTA.

- To jedna z największych, dotychczasowych produkcji naszej telewizji. Zaangażowaliśmy niespełna 50 osób do odgrywania ról w naszej produkcji, większość z nich to statyści - mówi Tomasz Janczar, kierownik produkcji. - Jedna z głównych scen miała miejsce w sali sesyjnej gdzie odbyło się zebranie Rady Robotniczej i Żołnierskiej, czyli odczytanie depeszy Niemcom. Świetnie w rolach odnaleźli się starosta Tadeusz Teterus i pracownicy urzędu - dodaje producent.

Duża rolę w filmie odgrywała młodzież z naszych szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie przeinaczyli się w powstańców wielkopolskich. - To trudne zadanie, aby w jednym momencie kilkudziesięciu mężczyzn odegrało prawidłowo swój epizod - mówi Paweł Różycki, reżyser. - Uczniowie byli przygotowywani przez grupę rekonstrukcyjną z Wałcza. To oni, dawali im wiele wskazówek - dodaje.

Produkcję filmu wsparli finansowo marszałek województwa wielkopolskiego oraz samorządy z naszego regionu: powiat czarnkowsko – trzcianecki, gminy Czarnków, Lubasz, Wieleń, i miasto Czarnków, a także dwie czarnkowskie firmy: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska i Bank Spółdzielczy.

Podczas dwudniowego pokazu filmu, który był emitowany w kinie „Światowid” w Czarnkowie, projekcję zobaczyło kilkaset osób. W sobotę, odbyło się również spotkanie z twórcami filmu, w którym udział wzięli Paweł Różycki (reżyser), Paweł Majchrzak (Zdzisław Orłowski), i Dariusz Stanisławski (Włodzimierz Raczyński).

Film to początek działań powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, zmierzających ku upamiętnieniu Powstania Wielkopolskiego.

 

To może Cię także zainteresować:

Źródło: czarnkowsko-trzcianecki.pl | Aleksandra Lipiec Starostwo Powiatowe w Czarnkowie | foto: czarnkowsko-trzcianecki.pl

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki