Projekt Natura 2000 - Pozytywna Inspiracja

01.06.2015

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 4)

 

Na czym budować atrakcyjność miejsca Natura 2000, jaki jest profil odbiorcy produktów i inicjatyw Natura 2000 ? - te i inne tematy pojawiły się podczas zajęć prowadzonych w Szkole Rozwoju EKOMARKA w ramach realizowanego Projektu „Natura 2000- Pozytywna Inspiracja”, którego partnerem wiodącym jest Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych z siedzibą w Krakowie.

REKLAMA

Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wsparcia i patronatu udzieliły również Lasy Państwowe – RDLP w Krakowie oraz inni partnerzy wspierający (więcej informacji na www.natura2000.fwie.pl).

Pierwsze z cyklu kilkudniowych warsztatów szkoleniowych odbyło się w dniach 26-27 maja 2015 roku w Stajkowie, w gospodarstwie agroturystycznym „Nad Stawem” (gm. Lubasz). Zajęcia w „Szkole Rozwoju EKOMARKA” są bezpłatne dla jego uczestników. Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych w ramach projektu „Natura 2000 – Pozytywna Inspiracja” chce pokazać sieć Natura 2000 jako źródło i podstawę do budowania pozytywnej marki w połączeniu ze zrównoważonym rozwojem.

Sieć Natura 2000 często kojarzy się ze sztywną formą ochrony, gdzie nadrzędnym celem jest dobro przyrody – nie człowieka, z hamowaniem rozwoju obszarów, ograniczeniem rozwoju lokalnego oraz całkowitym zakazem prowadzenia działalności gospodarczej. Dostrzegane są jedynie ograniczenia i utrudnienia, natomiast mało, kto widzi możliwość zysku na samej marce Natura 2000. Obszary Natura 2000 to przecież tereny otwarte, na których odbywa się normalna gospodarka, zwłaszcza rolnictwo. To tereny, gdzie można prowadzić gospodarstwa agroturystyczne, edukację ekologiczną albo produkować zdrową żywność… Natura 2000 to także potencjał i szansa rozwoju lokalnej społeczności. Szkolenia w projekcie prowadzone są z wykorzystaniem metody warsztatowej.

Zajęcia majowe prowadził menadżer projektów- Krzysztof Florys z Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych w Krakowie. Spotkanie było także okazją, by jego uczestnicy poznali także przykłady dobrych praktyk, którymi pochwalić się może „MiLA”- organizacja, która swoją aktywność rozwija poprzez inwestowanie w „Miejsca i Ludzi z Pasją ! W tym duchu prowadzone były zajęcia z grupą czarnkowsko- lubasko- wieleńsko- chodzieską. Aktywny udział w zajęciach wzięły przedstawicielki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Czarnkowie, właściciel gospodarstwa agroturystyczno- rybackiego Elżbiecin (gm. Lubasz), pracownik Urzędu Miejskiego w Wieleniu, grupa reprezentująca Chodzieskie Stowarzyszenie Sportowe „HALS” oraz przedstawicielka Stowarzyszenia „Dolina Noteci” w Chodzieży. Warsztaty prowadzone były w oparciu o potencjał obszaru Natura 2000 Dolina Noteci i Nadnoteckie Łęgi.

 

Źródło: kontakt@pct24.pl / Hanna Forbrich Inspektor ds. promocji i rozwoju gminy Urząd Miejski w Wieleniu | foto: kontakt@pct24.pl

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki