Rejestracja samochodu zabytkowego - co musisz wiedzieć, zanim złożysz wniosek?

08.08.2019

Klasyczny samochód wzbudza zachwyt i podziw prawdziwego fana motoryzacji, nie każdy jednak może sobie pozwolić na jego zakup. Szczęśliwiec, którego stać na realizację swojej pasji musi liczyć się z kosztami. Okazuje się bowiem, że aby stary pojazd mógł poruszać się po ulicy jego właściciel musi dokonać licznych formalności. A to kosztuje.

REKLAMA

Prawo o ruchu drogowym reguluje, jaki samochód może nosić miano zabytku. W praktyce pojazd musi mieć co najmniej 25 lat, nie być produkowanym (w modelu) od lat 15 i posiadać 75 proc. oryginalnych części pod maską. Są też pewne odstępstwa od normy, kiedy za zabytek zostanie uznany pojazd młodszy, ale ostateczna decyzja w tej kwestii należy do wojewódzkiego konserwatora zabytków.


Procedura rejestracji zabytkowego auta 

Jeśli wydaje Ci się, że wystarczy pójść do urzędu i złożyć stosowny wniosek, to niestety jesteś w błędzie. Cała procedura rejestracji pojazdu zabytkowego jest nie tylko żmudna, ale też bardzo kosztowna. 

W pierwszej kolejności należy udać się do eksperta z dziedziny pojazdów zabytkowych. Taki rzeczoznawca sporządza tzw. białą kartę, którą należy wypełnić i dostarczyć konserwatorowi zabytków. Konserwator na jej podstawie dokonuje wpisu do rejestru zabytków. Warto jednak wiedzieć, że taka karta kosztuje kilkaset złotych, a wcale nie ma pewności, że przekona ona konserwatora zabytków do uznania wskazanego pojazdu za zabytkowy. 

Konserwator wydał pozytywną decyzję? Teraz z kolei Twoje cacko powinno przejść badanie techniczne, które musi zostać potwierdzone stosownym zaświadczeniem. To z nim trzeba udać się do wydziału komunikacji. 


Jakie dokumenty będą potrzebne? 

Na ostatniej prostej niezbędne będą takie dokumenty jak: 

• wniosek o rejestrację pojazdu, 

• dowód tożsamości, 

• dowód własności pojazdu, 

• potwierdzenie umieszczenia pojazdu w ewidencji zabytków, 

• opinia rzeczoznawcy, 

• zaświadczenie ze stacji kontroli pojazdów, 

• dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne, 

• potwierdzenie dokonania właściwych opłat. 


Do wniosku trzeba będzie dołączyć również dokument poświadczający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC. Na szczęście właściciele zabytków mogą liczyć na ulgowe traktowanie. Czeka na nich specjalne ubezpieczenie dla klasyków, które gwarantuje właściwą dla nich ochronę. 

Szczegóły dotyczące dedykowanej polisy znajdziesz tutaj: https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/


Źródło:

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki