Rodzaje karniszy: poznaj różne modele i wybierz najlepszy dla siebie!

28.07.2016

Urządzasz mieszkanie i właśnie stoisz przed koniecznością wyboru karniszy? Zastanawiasz się, czym różnią się od siebie poszczególne typy? Prezentujemy różne rodzaje karniszy i podpowiadamy, jak wybrać najodpowiedniejszy do aranżowanego wnętrza.

REKLAMA

Karnisze metalowe

Dużą popularnością cieszą się karnisze metalowe - wykonywane są zazwyczaj z takich materiałów jak stal, mosiądz oraz tytan. Charakteryzują się dużą wytrzymałością: możemy powiesić na nich nawet bardzo ciężkie zasłony, nie ryzykując, że drążek wygnie się lub złamie. Metalowe karnisze wykańczane są na bardzo wiele sposobów. Na rynku znajdziemy modele błyszczące oraz matowe. Mogą mieć one różnorodną kolorystykę. Do eleganckich wnętrz w stylu klasycznym doskonale pasować będzie kolor miedziany, mosiężny, złoty i srebrny. W aranżacjach nowoczesnych lepiej sprawdzi się naturalna barwa stali lub karnisze malowane: białe, czarne bądź szare. Duże znaczenie dla wyglądu okna ma także wykończenie karniszy, to jest wygląd wsporników oraz końcówek drążków; mogą być one proste lub dekoracyjne, uformowane w dowolne kształty. Szeroki wybór atrakcyjnych modeli znajdziesz np. na stronie internetowej http://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/dekoracja-okna/karnisze.html.

Karnisze drewniane

W przypadku aranżacji klasycznych, rustykalnych oraz retro często wybierane są karnisze drewniane. Ich elementy również mogą być proste, niezdobione, lub też dekoracyjne, bogato rzeźbione. Drewno używane do produkcji drążków i wsporników może pochodzić z różnych gatunków drzew - często spotykane są karnisze dębowe, sosnowe i bukowe. W zależności od rodzaju drewna karnisze cechują się odmienną barwą, jasnością i wytrzymałością. Drewniane karnisze warto dopasować do parkietu lub mebli, które planujemy ustawić w pomieszczeniu. Dzięki temu nie będą zwracać na siebie zbytnio uwagi. W sposób spójny wtopią się w aranżację wnętrza i przyczynią do budowania odpowiedniego, zaplanowanego przez nas efektu.

Karnisze plastikowe i linkowe

Oprócz efektownych karniszy metalowych i drewnianych na rynku dostępne są także modele plastikowe. Są one znacznie tańsze, warto jednak pamiętać, że cechują się zdecydowanie mniejszą wytrzymałością niż ich metalowe czy drewniane odpowiedniki. Nadadzą się do powieszenia bardzo lekkich firanek, nie utrzymają natomiast cięższych zasłon. W nowoczesnym wnętrzu sprawdzić się mogą także karnisze linkowe. Składają się one ze wsporników i rozciągniętej pomiędzy nimi stalowej linki, pełniącej funkcję drążka. Ten rodzaj karniszy również nadaje się wyłącznie do wieszania bardzo lekkich tkanin; w przeciwnym razie linka wygnie się w łuk, powodując samoczynne przesuwanie firanki na środek okna.

Wybierając karnisze, warto dopasować je do stylu konkretnego wnętrza (ale nie tylko: http://inspirujace-wnetrza.com/4052-2). Do wyboru mamy wytrzymałe karnisze metalowe, stylowe karnisze drewniane, tanie wyroby z plastiku oraz nowoczesne systemy linkowe. Koniecznie należy uwzględnić nie tylko ich wygląd, ale także wytrzymałość. Każdy z wymienionych typów karniszy może występować w wariancie pojedynczym oraz podwójnym - modele pojedyncze pozwolą na powieszenie tylko firanek lub tylko zasłonek. Karnisze podwójne umożliwią zamocowanie zarówno firan, jak i zasłon.

Źródło: materiał partnera

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki