Rozmowa ze Sławomirem Łapawą o spotkaniach z Ojcem Świętym

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 7)

 

Święty Jan Paweł II to jedna z najjaśniejszych postaci w historii Polski i Świata. O dużym szczęściu mogą mówić ci, którym udało się zobaczyć, spotkać Naszego Papieża. Słowa, które Święty Jan Paweł II kierował do nas wszystkich, emocje które swoją postawą wywoływał, odegrały ogromne znaczenie w życiu wielu milionów ludzi. Jest w Gminie Lubasz osoba, której udało się Ojca Świętego spotkać kilkukrotnie. O niesamowitych wspomnieniach ze Sławomirem Łapawą, rozmawia Szymon Szwed.

REKLAMA

Miałeś okazję spotkać się z Ojcem Świętym, w co trudno uwierzyć kilkukrotnie. Jak wyglądały te spotkania i jakie towarzyszyły im emocje? 

Tak, to prawda dane mi było spotkać tego Świętego człowieka kilkukrotnie, pozwolę sobie wymienić te spotkania chronologicznie. Pierwszy raz, było to 20 czerwca 1983 roku na Dębińskich Łęgach w Poznaniu. Wówczas wraz z tatą uczestniczyłem we Mszy Świętej, podczas której Ojciec Święty ogłosił Błogosławioną Urszulę Lędóchowską. To wtedy udało nam się przedostać na trasę przejazdu Papieża, gdzie jako kilkuletni chłopiec, mogłem go zobaczyć stojąc między ochroną, pod linką odgradzającą tłumy od jezdni. Drugie spotkanie miało miejsce również w Poznaniu. Był to 3 czerwca 1997 roku. Wówczas zostałem wybrany przez księdza Kanonika Jerzego Kędzierskiego i wspólnie z Moniką Matuszak i Marcinem Wichrem reprezentowaliśmy parafię, trzymając krzyż, który obecnie możemy zobaczyć w budynku szkoły podstawowej numer pięć, do niedawna Gimnazjum. Dwa lata później 13 czerwca 1999 roku uczestniczyłem w spotkaniu z Ojcem Świętym w Warszawie. To szczęście było udziałem wielu lubaskich parafian, gdyż do stolicy pojechało kilka autokarów. Mieliśmy ważny cel, to wtedy były poświęcone korony Pana Jezusa i Matki Bożej, złożone w 2000 roku na Lubaskim wizerunku Maryi. Rok 2000, a dokładnie 26 stycznia to spotkanie z Ojcem Świętym podczas audiencji. Grupa pielgrzymów z Lubasza, pod przewodnictwem księdza Grzegorza Gałkowskiego otrzymuję błogosławieństwo papieskie. Wtedy miałem okazję stać, za papieskim fotelem i dotknąłem Ojca Świętego za ramię. 

Jesteś miłośnikiem podróży rowerowych, również w takiej formie dotarłeś do Rzymu, do Świętego Jana Pawła II? 

Wiedząc, że będzie takie pytanie, mogę kontynuować moją chronologię spotkań z Ojcem Świętym. Dnia 22 lipca 2002 roku, w dziewięć osób wyruszyliśmy rowerami do Rzymu. Po szczęśliwie przeżytej podróży, dane nam było uczestniczyć w dniu 7 sierpnia, w audiencji w Castel Gandolfo, a następnie w osobistym spotkaniu ze Świętym Papieżem. Najlepiej oddaję ten fakt, kilkanaście fotografii wykonanych przez papieskiego fotografa Arturo Mari. Każde z tych spotkań to nieopisane emocje, również towarzyszące Beatyfikacji w 2011 roku i Kanonizacji w roku 2014. 

Pobliska miejscowość Biała, piękne tereny, jezioro to miejsce, gdzie Jan Paweł II wypoczywał, kojarzysz te fakty?

Tutaj małe sprostowanie, wypoczynek w Białej to okres Kardynalski Karola Wojtyły. Ja tego nie pamiętam ale takie spotkania były udziałem, między innymi niezapomnianego księdza Kanonika Edmunda Klemczaka. Oczywiście znane mi są te miejsca, które dzięki wspomnianemu kapłanowi zostały zaakcentowane i trwale zaznaczone dla następnych pokoleń. 

Jakie słowa Świętego Jana Pawła II, utkwiły Ci w pamięci, może jakieś sytuacje? 

Było ich bardzo dużo, podobnie ze słowami. Najważniejsze nie tylko je pamiętać ale iść z tymi słowami przez życie. Z osobistego spotkania nigdy nie zapomnę pytania Ojca Świętego „Wy naprawdę na tych rowerach?”. Natomiast przekaz do nas wszystkich „Niech zstąpi Duch Święty i odnowi oblicze Ziemi, tej Ziemi”, „To jest Moja Matka, ta Ojczyzna” i na koniec „Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali”. 

Dziękuje za rozmowę.


To może Cię także zainteresować:

Źródło: GOK Lubasz

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki