Śmiertelny wypadek na przejściu dla pieszych. Policja apeluje o ostrożność!

Zła widoczność spowodowana warunkami atmosferycznymi i wcześnie zapadającym zmrokiem powoduje, że piesi na drodze są słabo widoczni dla kierowców. Efektem tej sytuacji jest znaczący wzrost wypadków śmiertelnych z udziałem pieszych. Trudne warunki drogowe wymagają szczególnej uwagi, zarówno od pieszych jak i od kierowców. Niestety tej ostrożności zabrakło w ubiegłą sobotę wieczorem. Na przejściu dla pieszych w miejscowości Lubasz potrącony śmiertelnie został 62- letni mężczyzna.

REKLAMA

Przejście dla pieszych jest miejscem szczególnym, powinno być dla pieszych swoistym azylem bezpieczeństwa. Tutaj pierwszeństwo ma pieszy znajdujący się na przejściu. Jednak w realnym ruchu drogowym prawa pieszych nie zawsze są respektowane przez kierowców. Tragicznym tego przykładem jest sobotni wypadek w miejscowości Lubasz na drodze W 182. Około godziny 20.00 jadący od strony Szamotuł w kierunku Czarnkowa na ul. Bolesława Chrobrego w Lubaszu 64- letni kierowca forda potrącił pieszego znajdującego się na przejściu dla pieszych. Badanie jego stanu trzeźwości wskazało, że był trzeźwy. W wyniku odniesionych obrażeń potrącony 62-letni mężczyzna, mieszkaniec Lubasza zmarł w szpitalu w Trzciance. W tej sprawie prowadzone jest śledztwo pod nadzorem Prokuratury w Trzciance. 

Policjanci po raz kolejny apelują zarówno do kierowców, jak i pieszych o ostrożność i rozwagę. Przypominamy, że praktyka jak i przepisy wskazują, że piesi zawsze powinni zachować szczególną ostrożność na przejściu. Przede wszystkim po to, by zadbać o własne życie i zdrowie. Na szczególne podkreślenie zasługuje przepis, który zabrania pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd. Osoba piesza musi, więc ocenić, czy wchodząc na jezdnię da szansę kierowcy na bezpieczne zatrzymanie się. Zasady szczególnej ostrożności dotyczą także kierujących. Oni również powinni przewidywać czy zdążą zatrzymać pojazd, jeśli pieszy znajdzie się na przejściu. 

Mając na uwadze zagrożenie bezpieczeństwa pieszych czarnkowscy policjanci prowadzą cyklicznie działania policyjne „NURD”- niechroniony uczestnik ruchu drogowego, czyli wobec pieszych i rowerzystów, które mają na celu dyscyplinowanie we wzajemnych relacjach zarówno kierujących jak i pieszych.


To może Cię także zainteresować:

Źródło: KPP Czarnków / Justyna Przybył / fot. policja.pl

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki